Pomôcka pre chôdzu s SM.

Pomôcka pre chôdzu s SM.

Rodák z anglického Devonu Ken Armitage vynašiel prístroj, ktorý pomáha stovkám ľudí so sklerózou multiplex v tejto oblasti s chôdzou. Inšpirovala ho skutočnosť, že jeho manželke pred šiestimi rokmi diagnostikovali SM.

Musmate (svalová pomôcka) vyvinutá vedcom, ktorého žena trpí sklerózou multiplex, by mohla mať pozitívny vplyv na životy tisícov ľudí  s SM. Táto myšlienka napadla Kenovi Armitageovi prvýkrát, keď mal problém s manželkou  Anne pri prechádzke v Dartmoore (národný park v Anglicku) dostať sa načas do kaviarne na čaj s mliekom.

musmate_boot_180x150

Zariadenie sa skladá z popruhov na ramená a elastického lana pripojeného k topánke užívateľa pomôcky. Je  užitočné najmä pre ľudí, ktorým svaly nedovolia dvíhať nohy počas tejto časti cyklu chôdze. Manželka Kena Armitagea verí, že pomôcka výrazne zvýšila množstvo času, ako dlho môže chodiť, takisto ako  prispela k návratu istoty pri chôdzi. “Bez Musmate chodím veľmi pomaly a je to pre mňa dosť bolestivé. Ale keď ho mám na sebe, som ako bábka na povrázku a môžem sa pohybovať a dvíhať nohy. Ak by môj muž neprišiel na tento nápad, dnes by som bola už na vozíku.”

Pán Armitage hovorí, že úspech jeho výrobku spočíva v jeho schopnosti zamerať sa na najsilnejšie svaly v tele človeka, ktoré ho nosia. “Jednoducho povedané, je to zariadenie na premenu energie z miesta, kde má telo najväčšiu silu, na miesto kde má deficit,” vysvetlil. “Deficit je síce v malých svaloch, ale sú dôležité. Prevedením sily umožňuje ľuďom chodiť 4x ďalej a 2x rýchlejšie. Juhozápadné centrum pre SM (v Anglicku) schválilo  Musmate  a je pravidelným vybavením pri cvičeniach v centre. Kenovi sa tiež dostalo medzinárodného záujmu o jeho vynález.

Pán Armitage je geofyzik a svoj čas trávi vyvíjaním nových vecí, aj keď obvykle nejde o produkty súvisiace s postihnutím.  Pôvodné zariadenie zimprovizoval z ruksaku a bangee popruhov . “Chceli sme sa dostať do kaviarne, kde podávajú najlepší čaj s mliekom v Dartmoore”, povedala Anne. “Vtedy dostal môj manžel tento fantastický nápad. Zložil si ruksak, na nohy mi dal bungee popruhy a ja som vďaka tomu vládala prejsť posledné dva kilometre a dostali sme sa na čaj včas." Armitageovci spolu s partnerom  Andrew Wyndom založili spoločnosť, aby mohli Musmate uviesť na trh aj pre verejnosť. Dúfajú, že Musmate pomôže ľuďom s SM, detskou mozgovou obrnou, tým, ktorí sa zotavujú z mozgovej mŕtvice a adrenoleukodystrofie, ľuďom so zdravotnými ťažkosťami podobnými SM.

musmate_walkling_180x150

“Schopnosť mojej ženy chodiť dosahovala od 50 do 60 metrov," vysvetľuje Ken. "Aeróbne cvičenie je naozaj dôležité. Len preto, že jedna skupina svalstva nefunguje, to neznamená, že ostatné nemôžu pracovať omnoho viac. Našli sme spôsob prenosu energie zo silných svalov na stehne na tie, ktoré nefungujú tak ako by mali. Ďalšou fázou vývoja zdravotnej pomôcky bolo otestovať ju na väčšej skupine ľudí. Juhozápadné centrum pre SM nám pomohlo poskytnutím 20-tich dobrovoľníkov. Títo dobrovoľníci tiež uviedli (aj keď nešlo o vedecké meranie), že ich schopnosť chodiť sa zvýšila o 600 percent. Tak isto vyhlásili, že ich chôdza bez Musmate sa tiež zlepšila." Po tom, čo Musmate prešiel procesom testovania a bol schválený ako zdravotná pomôcka, je voľne predajný verejnosti. Musmate môže byť použitý na jednu alebo obe nohy a stojí okolo 75 libier za jeden popruh a 125 libier za pár.

Spoločnosť odhaduje, že v Európe a v Severnej Amerike existujú 2 milióny ľudí, ktorí by mohli využiť  a ktorým by mohol tento vynález pomôcť.

 

Milí esemkári, ak by ste mali záujem o informácie ako a kde zakúpiť tento výrobok, kontaktuje našu redakciu na e-mailovú adresu  smkompas@smkompas.sk a my vám radi poradíme.

 

ZDROJ: text/foto BBC

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
3 + 5 =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím