Ako upraviť svoju životosprávu?

Ako upraviť svoju životosprávu?

Neexistuje jednoznačná cesta, ako vyliečiť či zastaviť sklerózu multiplex pomocou životosprávy. Existuje však niekoľko postupov, ktoré môžu byť pre vás prospešné a dokážu vám pomôcť znížiť aktivitu ochorenia a cítiť sa lepšie.

Jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich naše zdravie je to, čo jeme. Pre SM síce neexistuje žiadna zvláštna diéta, racionálne stravovanie je ale dôležité hneď z niekoľkých dôvodov. Zabezpečuje dostatok živín, ktoré vaše telo potrebuje. Udržiavate si vďaka nemu primeranú telesnú hmotnosť a bránite rozvoju ďalších ochorení ako napr. cukrovka či ochorenia srdca a ciev.

food-pyramidMedzi základné body racionálneho stravovania patrí pestrá strava s dostatkom bielkovín a zeleniny, ovocie a minimum rafinovaného cukru, bielej múky a spracovaných potravín.

Možno ste sa stretli s tzv. Swankovou diétou, striktnou nízkotučnou diétou starou viac ako 30 rokov, ktorá sľubuje spomalenie vývoja SM. Zakazuje všetky nasýtené tuky, mliečne produkty, strukoviny a lepok a odporúča veľké množstvá rýb a rybieho oleja.

 Neexistuje jednoznačný dôkaz o tom, že by naozaj fungovala, už dlho ale vieme, že nasýtené tuky nie sú vhodné ani pre zdravého človeka a  dokázaný bol aj prospešný účinok tučných morských rýb. Obsahujú nenasýtené omega 3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalový účinok na imunitný systém. Ich odporúčaná dávka je 1-2g denne, existujú aj vo forme výživových doplnkov.

Častým problémom pacientov s SM je zápcha, preto dostatočne veľa pite (asi 2 l denne) a uprednostnite dostatočný príjem vlákniny (asi 30g denne) pred rastlinnými či syntetickými preháňadlami. Nájdete ju v orechoch, semienkach, ovocí, zelenine a celozrnom pečive. Dôležitý je aj príjem horčíka, ktorý okrem zápchy pomáha aj s príznakmi ako brnenie, tŕpnutie či pálenie.

Svoju úlohu v progresii ochorenia zohráva aj oxidačný stres, preto je vhodné dbať na dostatočný príjem antioxidantov, najmä vitamínu C a E. Nájdete ich vo farebnom ovocí a zelenine (žltom, oranžovom, červenom, zelenom aj modrom) a skonzumovať by ste mali asi 5 kusov týchto potravín denne. Vitamín E je aj súčasťou mnohých rastlinných olejov.

Kvôli oxidačnému stresu a látkam, ktoré môžu byť potenciálne toxické pre nervový systém, by ste samozrejme nemali fajčiť a vyhýbajte sa aj pasívnemu fajčeniu.

Pre funkciu nervového systému sú dôležité aj vitamíny skupiny B. Nedostatok B12 hrozí vegetariánom a vegánom, preto ak nejete mäso či živočíšne produkty, zabezpečte si ho aspoň vo forme výživových doplnkov.

O jednoznačne dokázanom pozitívnom vplyve vitamínu D ste pravdepodobne už počuli od svojho neurológa (a ak nie, vymeňte ho). Nielenže pomáha predchádzať progresii ochorenia, ale najnovšie výskumy ukazujú, že sa zúčastňuje aj opravy už poškodeného myelínu. Pre jeho tvorbu je dôležitý pobyt na slnku (15-20 min denne bez opaľovacieho krému). Denne by ste však mali prijať 3-5 000 IU (medzinárodných jednotiek), na čo často iba slnko nestačí, preto sa odporúča užívať kvapky s jeho obsahom.

Pre čo najdlhšie udržanie primeranej svalovej sily a celkovej mobility je nesmierne dôležitá pravidelná fyzická aktivita. Voľba cvičenia je na vás, dôležité je, aby ste z neho mali radosť.

A posledná, ale nie menej dôležitá rada k životospráve - vyhýbajte sa všetkým a všetkému, čo vám spôsobuje stres a ak to nie je možné, naučte sa techniky na jeho zvládanie. Neváhajte vyhľadať psychoterapeuta, ak je to potrebné. Počúvajte svoje telo, dostatočne oddychujte a zaraďte relax do svojho každodenného programu. Rovnako si každý deň urobte radosť, buďte k sebe láskavý a majte sa radi. Nezabudnite, že pre váš život je najpodstatnejšie to, čo chcete vy, nie to, čo chcú ostatní.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
šesť plus jedna =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím