Boží deň

Boží deň

Andrea, ako sama hovorí, prežíva každý boží deň naplno. A ja jej verím. Nie je dôležité, v akom meste či krajine žije, ale dôležitý a inšpiratívny je jej príbeh, ktorý je trochu neobvyklý, pretože je policajtka. Splnila si tak detský sen a keby ste si ju predstavovali ako ženu zožieranú existenciálnymi pochybnosťami, ako z temnej severskej detektívky, tak opak je pravdou. Je to neuveriteľne optimistická bytosť s nadhľadom a humorom. V tomto príbehu je možno ešte jeden kľúčový moment. Pretože na únavu pri SM neexistuje pilulka, niektorí špičkoví neurológovia hovoria, že jediným liekom proti únave je cvičenie. Andrea aj vďaka svojmu povolaniu cvičí naozaj veľa a ako sa zdá, s únavou nemá veľmi problém.

Ako dlho máte SM?

U mňa to bolo trochu zamotané. Lekári mi najprv diagnostikovali SM a liečila som sa. Po nejakom čase však vyšetrenia ukazovali, že o SM nejde, tak som sa prestala liečiť. To bolo v roku 2009. Po niekolkých rokoch som odrazu dostala závraty, vracala som, a tak som sama požiadala lekára o nové vyšetrenie na SM. Výsledky vyšetrení likvoru definitívne potvrdili, že mám sklerózu multiplex a lekári mi opäť nasadili liečbu.

Jednu otázku kladiem takmer všetkým pacientom, pretože mi pripadá dôležitá. Ako sa mladá žena ako vy dokáže s touto diagnózou vyrovnať?

Bolo to pre mňa ťažké. V roku 2009 aj v roku 2012 som v skutočnosti neverila, že by som mala SM. Žijem zdravým životným štýlom, nefajčím, nepijem, športujem, stravujem sa zdravo, tak som si, samozrejme, hovorila, že prečo práve ja. Navyše som spočiatku narazila na nie príliš podporujúci prístup lekárky, ktorá mi bez akýchkoľvek ďalších informácií a vysvetlení vecne oznámila, že mám SM, a tým sa naše stretnutie v ordinácii skončilo. Na chodbe som sa rozplakala.

Čo vám pomohlo sa od toho plaču a hnevu dostať k pocitu vyrovnania?

Pomohla mi a pomáha zmena myslenia. Vedome som začala myslieť pozitívne. Učím sa to už niekoľko rokov. V tej nemocnici som sa rozplakala hlavne kvôli necitlivému prístupu lekárky a, samozrejme, na chvíľu asi každý podľahne pocitu, prečo práve ja. Myslím si, že je zdravé si uvedomiť, že som nahnevaná. Na druhej strane, mám obrovskú podporu rodiny, ktorá mi pomáha. Navyše ja sama som sa rozhodla, že sa nepoddám beznádeji a budem s tým bojovať. Existuje liečba, vždy sa dá niečo robiť. Dodnes veľmi nesurfujem po internete, pretože všelijaké diskusie a zavádzajúce informácie by ma mohli obrať o energiu. Naopak, už teraz som sa zapojila do programu peer to peer v rámci podpory pacientov SM Kompas, v ktorom pacienti odovzdávajú informácie novo diagnostikovaným pacientom. Vďaka tomu môžem načerpať informácie z dôveryhodného zdroja a odovzdávať ich ďalej. Dobré je tiež opustiť ľudí, ktorí človeku berú sebadôveru. Keď som o svojom ochorení povedala svojmu bývalému priateľovi, povedal mi, že nesmiem piť alkohol a skončím na vozíku. Alkohol, ako som už spomínala, nepijem a liečba SM je dnes na veľmi pokročilej úrovni a neustále napreduje, takže nemá zmysel sa oslabovať zbytočným strachom. Dnes už žijem s iným partnerom, ktorý ma podporuje a dodáva mi silu.

Začať pozitívne myslieť, to nie je vôbec jednoduché, navyše každý si pod tým predstavuje niečo iné. Čo znamená pozitívne myslieť pre vás?

Vedome myslieť pozitívne nie je jednoduché, máte pravdu. Pre mňa to znamená nepoddávať sa tomu, nenechať sa pohltiť myšlienkami na svoje ochorenie, snažím sa brať všetko s nadhľadom, usmievať sa a bojovať s tým. Mám podporu, ako som už spomínala, rodiny, súrodencov a teraz už aj svojho partnera. Veľmi mi pomáha vedomie, že na to nie som sama.

Čo znamená to vaše, že s ochorením bojujete?

Športujem, aby som bola v kondícii a moje telo dobre zvládlo prípadný atak ochorenia, zdravo sa stravujem a užívam pravidelne liečbu, nevynechávam injekcie. SM je taká moje družka, s ktorou sa trikrát za týždeň „kamošíme“, keď si aplikujem liek. Je tu so mnou, beriem ju ako svoju súčasť, ktorá tu je, ale nevenujem jej veľa pozornosti. Mám šťastie, že sa „moja SM“ obyčajne neprejavuje žiadnymi symptómami, vôbec o nej nepremýšľam a žijem naplno svoj život. Naozaj prežívam každý boží deň, každú hodinu, ako keby mala byť posledná. Ale zároveň mám pocit, že budem žiť ďalších sto rokov.

Toto číslo SM Kompasu sa volá Život ako skladačka. Vy tú skladačku máte veľmi pestrú, ste policajtka a vyšetrujete trestnú činnosť. Ako ste sa k tomu dostali? A čo ste pre to museli urobiť?

Splnila som si detský sen. Keď som videla seriál Dempsey a Makepeaceová, rozhodla som sa, že to chcem tiež robiť. Aby som sa priblížila k svojmu snu, musela som sa najprv dostať do policajného zboru. Teda urobiť skúšky fyzickej zdatnosti, psychotesty, jazyk, no a keď už sa k polícii dostanete, tak záleží na tom, kam vás zaradia. Môžete začínať úplne od nuly, teda od práce na ulici. K vyšetrovaniu som sa dostala pomerne rýchlo a počas toho som študovala aj vysokú školu.

Pokiaľ sa nemýlim, tak pri tejto práci sú testy fyzickej zdatnosti dosť náročné… ako všetko zvládate, keď jedným zo symptómov SM býva únava?

Áno, testy máme každý rok. Keď som unavená, tak si po príchode z práce trochu zdriemnem, stačí 15 minút a som zase čerstvá. Pretože cvičím a žijem zdravým životným štýlom, výsledky zdravotných testov mám lepšie než zdraví kolegovia.

Ako sa staráte o svoju fyzickú kondíciu?

Každé ráno cvičím 5 Tibeťanov. Každý deň idem rýchlou chôdzou na hodinu a pol na prechádzku so psom, bohužiaľ, behať nemôžem, pretože fenka je chorá a musí mať pokojný režim. Dvakrát do týždňa chodím na hodinu a pol na tréning Krav maga (je to bojové umenie, poznámka redakcie) a cvičím aj doma. Rôzne posilňujem s vlastnou hmotnosťou tela, robím kľuky, posilňujem brucho a tak podobne.

Ak dobre počítam, tak fyzickú kondíciu trénujete dve hodiny denne a k tomu ešte dvakrát do týždňa máte tréning Krav maga. Asi by som vám nestačila. A s kým trénujete?

Cvičím asi tak dve hodiny denne, niekedy aj viac. Na Krav maga sú, samozrejme, samí muži, niekedy chodím domov aj s modrinami.

Ako sa po takom tréningu cítia vaše telo a duša?

Úplne skvele, sú nabité endorfínmi.

Ako sa stravujete?

Nič špeciálne. Jem veľa ovocia a zeleniny a potom všetko, na čo mám chuť. Dá sa povedať, že počúvam svoje telo a verím, že to, čo jem, mi prospieva.

Ako vyzerá bežný deň policajtky, akou ste vy?

Prídem skoro ráno do práce. Je porada. Každý z nás povie, čo má v pláne, a potom už pracujem na prípadoch. Niekedy ma čakajú vypočúvania, niekedy idem vypočúvať niekoho do väzenia alebo zháňam informácie o prípade od špecialistov. To je môj bežný deň. No a keď mám výjazd, tak idem k novému prípadu, ktorý sa v ten deň stal. Obhliadnem miesto činu, vydám uznesenie o začatí vyšetrovania, vypočujem svedkov, prípadne robím konfrontácie svedkov, je toho veľmi veľa.

Prepáčte, ale ja by som asi mala depresiu, keby som mala ísť niekoho vypočúvať do väzenia…

Ale veď to je super, baví ma to, niekedy chodím aj na pitvu a nemám s tým problém, asi to bude tým, že som túto profesiu chcela vždy robiť.

Ako vám pomáha partner?

Hlavne tým, že je podobne pozitívne naladený ako ja, že si z mnohých vecí dokáže urobiť srandu, má nadhľad, to mi veľmi pomáha. Veľa sa rozprávame, je so mnou, keď si aplikujem injekciu, keby náhodou „niečo“. V bežnom živote je to taká prirodzená pomoc s tým, čo je potrebné. Nákupy, vykonanie bežných povinností, ale to je ako vo väčšine partnerstiev.

Keby ste mali stručne povedať, čo pomáha zvládnuť život so SM, čo by to bolo?

Pozitívne myslenie, šport, smiech, veľa smiechu.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
dva plus deväť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím