Peer. Ten, kto tiež vie, ako vám při SM je a čo s tým robiť.

Peer. Ten, kto tiež vie, ako vám při SM je a čo s tým robiť.

Je zaujímavé, že keď zadáte do jedného z prekladačov slovo peer, dozviete sa, že to je nielen šľachtic, ale aj druh či osoba rovnakého stavu. To všetko peerovia sú. Sú to pacienti, druhovia, ktorí už nejaký čas žijú so SM. Napríklad môžu novo diagnostikovaným pacientom poradiť, čo im naozaj funguje v každodennom spolunažívaní so SM. Povedať kolegovi pacientovi podstatné informácie o SM a vyvrátiť prípadné bludy, možno mu aj pomôcť prekonať prvý šok z ochorenia.

Andrea

Andrea má SM 15 rokov. Pracuje ako administratívna pracovníčka v štátnej správe, a pretože jej v hlave dozrievajú rôzne vlastné projekty, založila si tiež s. r. o. Má štyri deti. Tri z prvého manželstva, s druhým manželom má teraz dvojročné dievčatko. Na začiatku ochorenia sa jej dostali do ruky zastarané informácie o SM. Prečítala si niekoľko smutných príbehov a preplakala pol roka. Dnes hovorí: „Najdôležitejšie je, aby mal pacient aktuálne informácie. Vďaka novým liekom sa so SM skutočne dá žiť naplno. O liečbe sa pacient dozvie v ordinácii lekára, ja s ním môžem prebrať všetky jeho obavy, ak bude chcieť, môžem mu pomôcť uvedomiť si, akú príležitosť mu SM, naopak, dáva. Najhoršie je, keď človek začne mať pocit, že je bezmocnou obeťou. Navyše, pretože som matkou niekoľkých detí, mám prežitý strach nielen o seba, ale aj o ich budúcnosť, aj to s pacientmi – rodičmi môžem prebrať.“ Paradoxne, Andrea vďaka SM dala svojmu životu novú kvalitu. „SM ma naučila nič neodkladať ‚na potom‘. Snažím sa, aby som každý deň prežila naplno. Nejde o to naháňať sa za všetkým, čo mi príde do cesty, ale pozorne si vyberať, čo je pre mňa dôležité, a to si vychutnať,“ hovorí Andrea a uzatvára: „Keď náhodou niečo preženiem, SM mi, skrátka, dá najavo, že sa mám trochu zastaviť, tak zvoľním a všetko je zasa v rovnováhe.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
sedem plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím