Všetko si viac vychutnávam

Všetko si viac vychutnávam

Všetko si viac vychutnávam. Musím povedať, že stretnutie s Ivou bolo potešením a obohatením aj pre mňa. Po prvé, bolo to stretnutie s veľmi pozitívnym človekom, ktorý má čo povedať. A po druhé, v prvom období jej pomohol a inšpiroval ju príbeh jednej pacientky, ktorá nám poskytla rozhovor pre RS Kompas. Verím, že aj Ivin príbeh a skúsenosti pomôžu niekomu lepšie žiť s SM.

Povedala by som, že ste príkladom človeka, pri ktorom lekári nejaký čas tápali, kým mu diag-nostikovali SM. Ako to prebiehalo?

Bolo to pred tromi rokmi. Najprv som presta-la počuť na jedno ucho, potom som začiatkom leta mala kŕče v ruke a nohe a stále sa to stupňovalo. Keď som začala vážne uvažovať o návšteve lekára, tak som jedného dňa omdlela. Do nemocnice ma viezla sanitka, pretože sa zdravotníci obávali, že som mala mŕtvicu. Ukázalo sa však, že to tak nie je, a lekár usúdil, že som hypochonder, a poslal ma domov. Môj milujúci a starostlivý manžel však chcel mať istotu, a tak sme išli ešte do motolskej nemocnice, avšak aj tam som sa dozvedela, že mám svoje ťažkosti rozchodiť. Chvíľu som to „rozchádzala“ a bola som bez príznakov. Potom som sa konečne dostala na magnetickú rezonanciu, kde sa na mozgu objavili „nejaké zmeny“. Dostala som sa k neurológovi, ktorý mi urobil lumbálnu punkciu, pretože mal veľké podozrenie na SM. Môj manžel sa opäť postaral o to, aby som sa dostala do SM centra v Motole, kde som narazila na skvelú lekárku MUDr. Meluzínovú a tá mi po vyšetreniach potvrdila, že ide o SM, a nasadila mi biologickú liečbu.

Čo ste si povedali, keď ste sa dozvedeli, že máte SM? Veľa ľudí sa zľakne.

Pre mňa to svojím spôsobom predstavovalo upokojenie, že sa konečne niečo rieši. Vtedy mi veľmi pomohol aj váš časopis, kde som sa dočítala o ľuďoch, ktorí ďalej žijú ako chcú, a sú v pohode – v podstate viac ako pred diagnózou. A hlavne sú to ľudia, ktorí majú SM už dlhé roky. Najviac ma asi oslovil príbeh pacientky, ktorá potom, čo sa dozvedela, že má SM, začala vyrábať šperky a nakoniec vyrobila aj jednu brošňu, ktorú nosí Madeleine Albright. Už dlhší čas som chcela skúsiť vyrábať šperky a teraz to so mnou veľmi súznelo. Navyše tá pani bola pôvodne učiteľka ako ja. Povedala som si tiež, že urobím všetko pre to, aby som bola zdravotne v poriadku. Lieky sú, samozrejme, dobré, ale oveľa viac záleží na mne, ako sa moja SM bude vyvíjať. Aj to som si uvedomila pri čítaní príbehu v SM Kompas.

Ste učiteľka, čo môže byť niekedy veľmi stresujúce povolanie. Pokračovali ste vo svojej profesii?

Skúšala som sa vrátiť do práce, dokonca dvakrát, ale nešlo to. Začala som vidieť dvojmo, moja neurologička mi povedala, že je to ďalší atak ochorenia, liečili ma kortikoidmi, a tým sa definitívne potvrdila moja diagnóza. Predtým mi ešte lekárka hovorila, že je to SM tak na 60 %. Potom mi manžel navrhol, aby som zostala doma. Svoju profesiu som však úplne neopustila. Pretože mám aprobáciu matematiku a k tomu som si ešte dorobila nemecký jazyk, tak teraz z obidvoch predmetov poskytujem súkromné hodiny. Je to výhodné aj v tom, že učím ľudí, ktorí sa to chcú naučiť, a to ma baví.

Hovorili ste o tom, že ste chceli urobiť všetko pre to, aby ste boli v poriadku. Ako sa zmenil váš život po tom, čo vám diagnostikovali SM?

Podľa mňa je ochorenie taký impulz, aby sa človek zastavil a uvedomil si, čo mu v živote nerobí dobre, keď jeho telo z toho až ochorelo. V jednom okamihu som si toho nabrala veľmi veľa. Učila som, potom, keď sa narodila dcéra, som odišlana materskú dovolenku, ale počas nej som študovala, dorábala som si nemčinu. Dlho som si plánovala, že by som si urobila doktorát, čo som aj docielila, ale stresovala som sa pre maličkosti a brala som veľa vecí veľmi osobne. Myslím si, že aj toto prispelo k môjmu ochoreniu SM.

Mohli by ste bližšie opísať, čo vás stresovalo a čo ste brali veľmi osobne?

Učila som na strednej škole, kde prvý rok na odbor prijmú veľký počet študentov a potom postupne niektorí z nich musia odísť, pretože štúdium nezvládajú. No a ja som navyše dostala na starosti deti z tých problematickejších odborov. Musela som ich vyhadzovať, pretože na štúdium nestačili, čo sa ma ako človeka veľmi dotýkalo. Tak to je jeden z príkladov. Keď som o tom spätne premýšľala, uvedomila som si, že som často chcela riešiť veci, ktoré som nemala v kompetencii a veľakrát som ich ani nijako nemohla ovplyvniť. Prišla som na to, že som taká už od detstva. Spomínam si, že mi mama, keď som bola trochu väčšia, hovorila: „Prosím ťa, postaraj sa o to, aby ocko nefajčil.“ To je tiež dobrý príklad. Vtedy sa mi o tom aj snívalo, pretože som nevedela, ako to mám dosiahnuť. Dnes, samozrejme, ako matka mám strach o svoje deti, ale už viem, že môj dospelý syn, ktorý má 21 rokov, sa, skrátka, o svoje veci musí postarať sám a ja by som si s tým nemala robiť starosti. Je to ťažké, ale keď si to človek uvedomí, časom si na to zvykne. Veľmi často si spomeniem na citát, ktorý som kdesi čítala: „Bože, daj mi silu, aby som dokázala zmeniť to, čo zmeniť môžem, tolerovať to, čo zmeniť nemôžem, a múdrosť, aby som to dokázala rozoznať.“

Áno, ten citát poznám. Ste veriaca?

Áno, som. Som katolíčka.

Prepáčte, že sa takto pýtam, ale veľa ľudí, keď ochorie, sa hnevá na univerzum, Boha, prírodu, alebo ako to kto nazýva, a pýta sa: Čo si mi to urobil? Prečo? Je pre veriaceho človeka ľahšie prijať ochorenie? Alebo sa tiež hnevá na Boha?

Týmto pocitom som si už prešla predtým, keď som v piatom mesiaci prišla o dcéru. Vidíte, keď o tom hovorím, ešte stále som z toho smutná. Veľa som sa o tom vtedy rozprávala s kamarátmi farármi, bolo to ťažké obdobie, bola to veľká strata, ale spätne si uvedomujem, že sa nám veci v živote dejú z nejakého dôvodu, aj keď v tej chvíli nevieme prečo. A takto to je aj so SM, ktorá mi vstúpila do života. Beriem ju ako príležitosť, oveľa viac žijem v súlade so svojimi hodnotami a dokonca mám pocit, že môj život je v niektorých ohľadoch lepší. A ako veriacu ma posilňuje aj to, že Boh sa o mňa postará, čo je však, samozrejme, moja cesta. Každý verí niečomu inému.

Čo to znamená, že žijete oveľa viac v súlade so svojimi hodnotami a že je váš život v niektorých ohľadoch aj lepší? Mohli by ste bližšie opísať, ako ste sa k tomu dostali?

Aj predtým som si uvedomovala svoje hodnoty, tie sa nezmenili, ale niekedy som podľa nich nežila. Na prvom mieste boli pre mňa vždy rodina, láska a dobré vzťahy s ľuďmi a potom niekde ďalej tam boli aj materiálne veci a peniaze. Lenže niekedy som mala pocit, že sa musím postarať tiež o rodinu, zarobiť peniaze atď. Veľmi som vďačná manželovi, že mi navrhol, aby som ostala doma. Starám sa o rodinu a o to, aby sme tu mali pohodu, a robím trochu aj svoju profesiu. Ale tak, ako môžem a chcem. Navyše ma veľmi baví vyrábať šperky. Oveľa viac cítim vnútorný pokoj a pohodu. K tomu som sa však postupne prepracovala. Nejaký čas som sa s vedomím, že mám SM, vyrovnávala. Mala som, ako sa hovorí, zlú náladu. Potom som si však prečítala ten rozhovor so šperkárkou a s ďalšími ľuďmi a povedala som si, že tiež môžem skúsiť vyrábať šperky a nájsť si spôsob, ako sa o seba starať, aby mi bolo dobre. V tej dobe som tiež veľmi veľa maľovala obrázky a dosť mi to pomáhalo. Dokonca si pamätám, že mi raz moja dcéra jeden obrázok počarbala – a ja som sa tak veľmi nahnevala, že lietal riad. Pri tom som si uvedomila, že tie „čmáranice“ sú pre mňa dosť dôležité, pomáhajú mi vyrovnať sa s tým, čo ma zraňuje alebo hnevá, a tiež som si vyskúšala, že niekedy je pre mňa zdravé „odventilovať sa“.

Boli ste v detstve skôr poslušné dievča?

Áno, to máte pravdu, správala som sa slušne a mala som dobré známky, aby som urobila rodičom radosť. Robila som aj pre iných to, čo som si myslela, že odo mňa chcú alebo očakávajú. Motiváciou mi bola často tá povinnosť. A keď ma manžel presviedčal, že by som mala zo školy odísť, pretože ma to stresuje a je tam veľa bacilov, aj keď ja som, samozrejme, mala svoju profesiu rada, najskôr ma to vyviedlo z miery, že niečo nemusím, nemusím mať tú istotu pravidelného mesačného príjmu. Dnes som mu však naozaj veľmi vďačná za život, ktorý teraz môžem žiť. Tiež, keď som sa vnútorne upokojila a zbavila sa aj negatívnych emócií a stresu, prichádzalo ku mne oveľa viac ľudí, ktorí majú v sebe pohodu, láskyplnosť a iskru. Nejako tieto vzťahy s kvalitnými ľuďmi priťahujem. Sú to ľudia, ktorí nerobia niečo len preto, že majú z toho prospech, ale preto, lebo je to dobré. Tiež som nadšená z toho, že môžem byť peerkou, teda pomáhať pacientom, ktorí sa práve dozvedeli, že majú SM. Najskôr bola mojou motiváciou zas len tá „povinnosť“, že budem peerka, pretože ako kresťanka som mala pocit, že robím málo dobrých skutkov. Dnes som veľmi šťastná, pretože stretávať sa s ostatnými peermi je veľmi obohacujúce a stretávať sa s ľuďmi ako peerka je takisto zaujímavé. Čo človek, to iný príbeh – a veľmi sa teším, keď niekomu moja skúsenosť pomôže a dá nádej.

Veľa sme si povedali o tom, čo vám pomáha byť v duševnej pohode. Staráte sa nejako aj o svoje telo, o jeho zdravie a kondíciu?

Pravidelne cvičím a oveľa viac ako predtým. Netrávim čas vo vydýchanej telocvični, ale každý deň aspoň 20 minút cvičím doma sama. Je to taká moja zostava zložená z cvikov z rôznych cvičebných systémov, snažím sa veľa posilňovať vnútorné svalstvo, takže sú v tom cviky z jogy, zo SM systému a iné. S našou fenkou Aurou chodím často na prechádzky. Aj keď je naša trasa skoro vždy tá istá, tak predsa len je každý deň príroda iná, iné farby, iné svetlo, počasie... Rada pozorujem Auru, aká je krásna.

Čo je SM systém?

Metóda SM systém je cvičenie podľa MUDr. Richarda Smíška. Ide o cviky s elastickým lanom, ktoré pomáhajú správne aktivovať špirálovité svalové reťazce, tie sú kvôli zlým návykom (napr. kvôli sedavému zamestnaniu) ochabnuté.

Ide o to, že si oveľa viac vychutnávate prítomný okamih?

Áno, je to tak. Oveľa viac si vychutnávam každú chvíľu a cítim sa dobre.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
osem plus šesť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím