Ako sa stať kráľovnou

Ako sa stať kráľovnou

V dnešnom článku vám, milí SM-kári prinášame ďalší zo série rozhovorov s psychoterapeutkou R. Schubertovou. Tento raz sa s redaktorkou českého Kompasu Šárkou Pražákovou rozprávali o priateľstve, láske a ako sa učiť viac si veriť. Už podľa názvu je jasné, že tento článok má osloviť hlavne ženy a dievčatá.

 Keď si predstavíme náš život ako rieku, ako veľmi jej tok ovplyvňujú vzťahy v našej pôvodnej rodine?

 Veľmi. Voda tečie niekde tíško a vľúdne, inde sa divoko potkýna o kamene, niekedy pozýva na romantickú plavbu loďkou, inokedy nás môžu jej víry stiahnuť ku dnu. V hlbinách tôní ležia odpadky i poklady.                                                                                                                                                       riekaOd problémov súvisiacich s SM sa s pacientmi často dostanem aj ku vzťahom. Všetci túžime po harmonických vzťahoch a po láske. Ak sa nám to nedarí, hľadáme príčiny. Je nám ľúto napríklad to, akého „darebáka“ sme si to vybrali, spamätávame sa z bolestného rozchodu a vzápätí sa rozhodujeme, že to nabudúce musíme urobiť úplne inak!

 Ale ako inak, keď sme stále rovnakí?

 Podmienkou pre akúkoľvek vonkajšiu zmenu je zmena vlastná. Pokiaľ chcem niečo meniť, musím najprv dobre poznať samú seba. Uvedomiť si seba. Seba – vedomie! K tomu patrí aj ten prameň rieky, v ktorej sa plavíme, skúsenosti, ktoré nás ovplyvňovali, emócie, ktoré nami kývali. Z pôvodnej rodiny si odnášame model mužsko-ženského chovania. Ten sa nám môže tak páčiť, že si vravíme: „Jéj, takto to chcem tiež!“ Alebo sa nám to nepáči a sľubujeme si: „Tak toto nikdy!“ Lenže máme sformované nejaké presvedčenia a naučené určité roly.

 Mohli by ste dať nejaké príklady?

 Keď sa k dievčatku v rodine chovajú ako k princeznej na hrášku, v dospelosti to automaticky od okolia očakáva. Môže ale naraziť. Alebo ak som doma za fackovacieho panáka, je jasné, že to chcem skončiť. Ale túto rolu viem najlepšie, a tak si k sebe chtiac-nechtiac pritiahnem niekoho, kto je spravodlivým pomstiteľom alebo vychovávateľom.

 Aké modely chovania preberajú dievčatá od rodičov?

 Skúsenosť so spolužitia. Tie pôvodné modely chovania, pokiaľ si neskôr neuvedomíme, že ich chceme pozmeniť, nejdú ale hneď „vybúrať dynamitom“. Je to proces. Niečo ako otváranie studničiek. Čistenie, vynášanie bahna a leštenie perál. Prosto práca. Pretože inak zostaneme zapletení v tŕstí a nepripojíme sa k silnému prúdu a neplávame tam, kam by sme radi. V tom tŕstí sme držaní výčitkami, manipuláciou, Kralovnastrachom, nemôžeme tam poriadne dýchať a ideme na pol plynu. A potom buď stratíme dych úplne, alebo sa necháme zachrániť prvým okoloidúcim, ktorý rozhodne nemusí byť dobrodinec.

 Keď sa človeku podarí opustiť minulosť, je čas na zmenu. Je dobré v rámci tej zmeny zostať sám sebou?

 Občas počúvam od krásnych, schopných a vzdelaných žien, ktoré žijú v neuspokojivých vzťahoch: „Nie som šťastná, ale kto by ma s tou SM-kou chcel.“ Dopriať si čas sám pre seba, byť len so sebou, je prospešné. Zakotviť na pokojnej vode, na chvíľu postáť pri brehu, občerstviť sa, nabrať sily. Takéto zastavenie neznamená vopchať hlavu do piesku, je to skôr vyčkávanie na čas vhodný k vyplávaniu. Ak pracujeme na zmene, nestane sa zo dňa na deň.

 Niekedy sa ale bojíme pozrieť na svoju bolesť; aby sme sa nezrútili.

 Niekedy sa ale potrebujeme zrútiť, plakať, trhať si vlasy, zalamovať rukami, pustiť to! To sa smie. Keď to človek urobí, môže to byť tak očistný proces, že mu to dodá novú energiu, ktorá ho posilní a pomôže mu ísť ďalej. Doslova, pretože s ľahšou dušou sa ľahšie kráča.

 A čo keď niekto nevie byť v kontakte so svojimi emóciami?

 Ten, kto nevie, nemôže či nechce byť v kontakte so svojimi emóciami, môže štartovať zmenu vo svojom živote cez telo. Starostlivosť o telesnú kondíciu je tiež spruhou pre dušu. Niektorí pacienti sú prekvapení, čo dokážu, keď prídu do telocvične a začnú nové cviky. Zrazu zistia, že to dokážu, a tí okolo neho to dokážu tiež. A tiež majú SM. Dôležité je začať. Pohnúť sa, zapotiť sa, miesto sĺz vypustiť pot. Aj v tejto podobe voda čistí dušu.

 Ako je ešte možné naštartovať pozitívne zmeny v živote?

 Robiť niečo viac, než som robil dosiaľ. Ísť medzi ľudí a komunikovať s nimi. Pre niekoho to je obstarať si záhradku, pre iného kurz asertivity, iný cvičí jogu, alebo maľuje na hodváb. Neexistuje jedna správna cesta. Ide o to nájsť si to, čo nás teší a má pre nás zmysel. Dôležitá je motivácia. Prečo to robíme? Či už nám ide o to, aby náš kocúr získal na výstave medailu, alebo aby sme sa na trhu pochválili najvoňavejšími paradajkami, je to dobrý zámer, pretože je náš a pretože nechceme byť sami. Chceme dávať i brať.

party Pretože chcem nájsť nových priateľov, lásku?

 Doma v kuchyni nikoho nestretneme. Je potrebné vyjsť medzi ľudí, vstúpiť do rieky. Keď prichádzam k ľuďom so sebadôverou kráľovnej, ktorá dovolí rytierom zaviazať jej črievičku a ak ich odmením ružou, môžem byť aj na vozíčku.

 Spomenuli by ste si na človeka, ktorý na sebe pracoval a zmenil sa mu život?

 Nielen na jedného. Ale vybavuje sa mi teraz napríklad jeden mladý muž z našej psychoterapeutickej skupiny. Nebol veľmi praktický, neveril si, bol nesmelý. Túžil sa zoznámiť s dievčaťom. Prekonával mnoho bariér, ostych, nízku sebadôveru, mal strach hovoriť s opačným pohlavím. Ale šiel do toho a mal úžasnú podporu skupiny. Učil sa písať zoznamovacie inzeráty, nacvičoval si komunikáciu, jazdil na schôdzky, ktoré dopadali rôzne. Potom na čas zmizol a keď prišiel znova do skupiny, bol to sebavedomý jemný muž. Zamiloval sa do ženy, tiež chorej s SM, ale to nie je to najdôležitejšie. Tá energická, praktická optimistka, ktorá ide stále vpred, potrebovala stretnúť presne takého muža, ako je on. Dáva jej obdiv, starostlivosť a lásku a ona mu to láskou a nezdolateľnosťou opláca. Krásne sa doplňujú. Keby na sebe nepracoval, nešiel medzi ľudí, bol by svet o jeden šťastný pár chudobnejší. A oni tiež.

 

autor: Šárka Pražáková

zdroj: www.rskompas.cz

 foto: ilustračné

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
sedem plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím