Na bicykli po Slovensku...

Na bicykli po Slovensku...

Skleróza multiplex je autoimunitné ochorenie nervovej sústavy, ktoré sa okrem iného prejavuje sťaženou pohyblivosťou. Na Slovensku ňou trpí približne 8 tisíc pacientov. Práve oni sa rozhodli, že nedovolia, aby ich choroba izolovala a vzala im chuť zo života. Preto v máji prejdú desiatky kilometrov od Štrbského Plesa až po hlavné mesto, aby upozornili na chorobu, potrebu jej liečby, ale najmä na potreby pacientov nevzdávať sa.

Sedem slovenských miest prejdených na bicykli za šesť dní a k tomu dobrá nálada a odhodlanie bicyklujúcich. Aj takto je možné upozorniť na to, že ľudia s určitou chorobou sú stále rovnakí, majú svoje záľuby, ale aj chuť a odhodlanie čeliť výzvam. Výzva bicyklovať niekoľko desiatok kilometrov v prípade, keď aj obyčajná chôdza bolí je o to väčšia pri pacientoch so sklerózou multiplex.

bicykelZdruženie sclerosis multiplex Nádej preto v druhej polovici mája pripravila symbolicky prvý ročník projektu Od Tatier k Dunaju. V rámci neho pacienti s roztrieštenou sklerózou a ich podporovatelia prejdú na bicykloch 331 kilometrovú trasu so zástavkami v jednotlivých slovenských mestách. „Bicyklovanie odštartujeme 18. mája v Štrbskom plese, odkiaľ pelotón pobicykluje do Ružomberka,“ predstavuje prvú trasu Jaroslava Valčeková, predsedníčka združenia Nádej a zároveň pacientka, ktorej bola roztrúsená skleróza diagnostikovaná pred  9 rokmi.

Zo severu na západ, chorí i zdraví

Z Ružomberka cyklisti pobicyklujú do Martina a Žiliny, v nasledujúcich dňoch potom prejdú trasy Považská Bystrica – Trenčín – Trnava – Bratislava. Okrem pacientov so sklerózou multiplex bude môcť verejnosť medzi cyklistami spoznať aj známe osobnosti. Všetky trasy prejde herec Ivan Vojtek Tuli či speváčka Katarína Ščevlíková.  Na etape z Trnavy do Bratislavy sa pridá tiež známy moderátor Matej Sajfa Cifra. Podporu prisľúbil aj primátor Trenčína Mgr. Richard Rybníček.

rasiCelú akciu zastrešuje predseda Zdravotníckeho výboru Národnej Rady Slovenskej Republiky, MUDr. Richard Raši, PhD. MPH. „Je mi nesmiernou cťou podporiť podujatie akým je projekt združenia Nádej Od Tatier k Dunaju. Všetkým nám pripomína, že zdravie si treba vážiť a zároveň je potrebné preň niečo urobiť. Veľmi si cením, že ľudia, ktorým bola diagnostikovaná skleróza multiplex sa nevzdávajú a napriek náročnej životnej situácii sú schopní nám všetkým takto vysielať signál, že je veľmi dôležité bojovať, nech život prinesie čokoľvek,“ hovorí MUDr. Richar Raši.

Konzultácie s odborníkmi, ale aj kultúra

Zastávky cyklistov v jednotlivých mestách budú sprevádzané bohatým kultúrnym a osvetovým programom. V každom meste sú pripravené krátke kultúrne podujatia, ale aj vzdelávacie akcie. Na mieste bude možné konzultovať svoje ťažkosti s lekárom – neurológom, zdieľať vlastné skúsenosti s iným pacientom či vyskúšať si špeciálny oblek, ktorý simuluje jednotlivé obmedzenia a symptómy sklerózy multiplex. „Mal som možnosť si  špeciálny oblek vyskúšať a vykonať v ňom pár úplne bežných aktivít – posadiť sa, alebo si len naliať vodu do pohára. Nie je to vôbec príjemný pocit, keď vás vlastné telo neposlúcha a zdanlivo banálny pohyb si vyžaduje obrovské množstvo energie a sústredenia. Je to skutočne unavujúce a človek s touto chorobou si zaslúži našu úctu a podporu.“

Krok s SM - Deň Nádeje

 Celý projekt vyvrcholí v sobotu 23. mája na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave,  len pár dní pred Svetovým dňom sklerózy multiplex, ktorý pripadá v roku 2015 na stredu, 27. mája.

Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí sa bude organizovať už siedmy ročník projektu Krok s SM - Deň Nádeje 2015. „ Podujatím Od Tatier k Dunaju s vyvrcholením počas Dňa Nádeje chceme zviditeľniť ešte stále málo poznanú chorobu, šíriť o nej informácie, a tak prispieť k väčšej tolerancii a empatii v spoločnosti. Zároveň chceme zmobilizovať pacientov a ukázať im, že nie sú so svojimi problémami sami, podeliť sa s osobnými skúsenosťami s touto chorobou, ale aj s liečbou,“ uzatvára Jaroslava Valčeková.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
tri plus štyri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím