Dialóg o materstve

Dialóg o materstve

Téme materstva a SM sme už neraz na našich stránkach preberali, napriek tomu sa nám zdá, že je to téma stále aktuálna, a tak sa k nej vraciame. Tento krát sme sa rozprávali s vedúcou Centra pre diagnostiku a liečbu SM Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice Ostrava MUDr. Oľgou Zapletalovou.

 Pohľad lekárov na tehotenstvo žien s SM sa behom času menil. Ako vidíte tehotenstvo žien s SM vy?

 V minulosti sa ženám s SM tehotenstvo zakazovalo a býval odporúčaný potrat zo zdravotnej indikácie. Vďaka novým poznatkom dnes vieme, že tehotenstvo žien s SM zásadne neovplyvňuje dlhodobý priebeh choroby. Dôležité je, aby bola choroba u budúcej matky stabilizovaná, žena bola v dobrom stave a mal zaistené zázemie s výdatnou pomocou, aby sa po pôrode zabránilo vyčerpaniu a nadmernej únave. Zjednodušene povedané: počas tehotenstva sa imunitné reakcie u matky menia, a vďaka tomu je choroba stabilnejšia. Súčasne si aj plod vytvára vlastné obranné látky, a tie ktoré  chránia nielen jeho, ale aj matku. Odporúčame tehotenstvo plánovať, aby sme pacientke mohli prispôsobiť liečbu a neohroziť vývoj dieťaťa. Ak sa prihlási atak, dokážeme ho liečiť. Tehotenstvo žien s SM väčšinou prebieha priaznivo a imunitné pochody sa stabilizujú v priebehu rastúcej gravidity, obzvlášť v druhom a treťom trimestri.

gravidita Ako dlho by mala byť žena pred otehotnením stabilizovaná?

 Nemala by mať aspoň polroka výraznejší atak, ale časovo to nejde presne ohraničiť. Viac zvažujeme plánované tehotenstvo pri chronicko-progredietného stavu. Je treba vziať do úvahy zdravotný stav matky vrátane toho, či bude mať dosť síl sa o dieťa starať. Musíme vždy myslieť na budúcnosť ako matky, tak dieťaťa. Tehotenstvo aj pri tomto type ochorenia prebieha väčšinou bez problémov, lenže popôrodný priebeh môže byť nepriaznivý.

 Dostávate sa niekedy do situácie, kedy žena chce mať dieťa, ale z medicínskeho pohľadu tu hrozia komplikácie? Ako túto situáciu riešite?

 Áno, sú aj takéto situácie. Potom je veľmi dôležitý vzťah medzi pacientkou a lekárom. Hovoríme s ňou a podľa možností aj s partnerom, a napríklad aj s rodičmi o problémoch a možných komplikáciách. Vysvetľujeme a argumentujeme. Predostrieme a upozorníme na možné komplikácie, ale úplne rozhodujúca je vôľa matky a rodiny. Donosenie plodu sa zakázať nedá. Pokiaľ ku gravidite a pôrodu príde, aj v tomto prípade samozrejme poskytujeme medicínsku i psychologickú podporu.

 Čo pôrod? Prebieha pôrod u žien s SM nejako inak?

 Pôrod u žien s SM prebieha rovnako ako u zdravých žien a je riadený podľa potrieb pôrodníkov. Ženy rodia väčšinou spontánne. Ale je možný aj cisársky rez alebo iný spôsob pôrodu vrátane šetrných spôsobov analgetizácie. Chúlostivou dobou je ale obdobie šestonedelia, pretože sa obnovujú pôvodné imunitné reakcie, nastupujú hormonálne zmeny, postupne sa vracia hormonálny cyklus a tu je väčšie nebezpečenstvo ataku. Máme ale skúsenosti, že ak je žena pred tehotenstvom stabilizovaná a tehotenstvo prebehne bez problémov, ta aj šestonedelie prebieha v pohode. A pokiaľ už nejaký relaps je, dokážeme ho preliečiť.

dojcenie Asi veľmi diskutovaná je otázka dojčenia. Dnes je módny trend dojčiť čo najdlhšie. Ako sa na to pozeráte vy?

 Otázka dojčenia je veľmi zaujímavá, sú na ňu rôzne názory. Hormón prolaktín má pre - aj protizápalové účinky. Takže mamičkám vravíme, že dojčiť môžu a záleží len na ich zdravotnom stave a súčasnej kondícii. Pokiaľ sa cíti dobre, tak určite môžu dojčiť prvých šesť týždňov a podľa stavu ešte ďalšie tri mesiace. Ale je treba dbať na to, aby sa matka nevyčerpala, bola dostatočne vyspatá, mala zodpovedajúcu životosprávu. Dlhšie dojčenie už ale môže matku ohroziť dekompenzáciou choroby, a tým sa pre dieťa znižuje význam dojčenia. Každý priebeh aj v tomto období riešime individuálne. Niektoré ženy ale nemôžu dojčiť vôbec a vracajú sa behom prvých dní k pôvodnej terapii.

 Ženy prirodzene mávajú obavy, aby ich dieťa tiež nemalo SM. Dá sa povedať, kedy sa matka naozaj nemusí báť, a kedy tu nejaké riziko hrozí?

 Takto sa to nedá povedať. S genetikou je to trošku zložitejšie. I úplne zdravý človek v sebe môže mať vyššiu genetickú vnímavosť na určitú chorobu, lepšie povedané na spúšťač niektorej autoimunitnej choroby. Máme danú imunitnú reakciu, ktorá sa môže stať patologickou a napadnúť nervový systém. Takže dve osoby, ktoré sa stretnú s nejakým patologickým spúšťačom, môžu zareagovať úplne rozdielne - jedna ochorie sklerózou multiplex, a ďalšia ani nevie, že nejaká imunitná reakcia prebiehala. Niektoré deti rodičov s diagnózou SM môžu mať vyššiu genetickú vnímavosť k tomuto ochoreniu, ale ak sa nestretnú s rovnakým spúšťacím faktorom ako ich chorý rodičia, zostanú zdravé. My zatiaľ nevieme, čo tým spúšťacím faktorom je. Snažia sa na to prísť vedci po celom svete, genetický výskum ide stále dopredu.

otecko My sme v tom našom rozhovore úplne zabudli na oteckov. Akí sú “vaši“ ockovia, majú z niečoho obavy?

 „Naši ockovia sú senzační. Keď pár plánuje rodinu, tak väčšinou prídu obaja budúci rodičia spolu a na všetko sa podrobne spýtajú. Niekedy ženy mužov privedú, aby som im potvrdila, že môžu otehotnieť, že im to neublíži. Naplánujeme spoločne liečbu a ďalšiu stratégiu, preberieme ich situáciu, všetko prebieha v pokoji a v pohode.

 Povedala by som, že z vašich odpovedí srší, že pre vás vzťah s pacientom znamená predovšetkým vzájomný rešpekt medzi liečeným a lekárom. Je to tak?

 Určite. Na všetkom sa väčšinou rozumne dohovoríme. Na prstoch jednej ruky by som spočítala prípady, kedy sa mi nepodarilo nájsť s pacientkou a jej rodinou spoločnú reč. V takých prípadoch potom môžu vznikať veľké, často ťažko riešiteľné problémy. Väčšinou ja našťastie medzi nami skvelá spolupráca. Mám skúsenosť, že matky s SM si veľmi svoje deti vážia a tie im to neskôr oplácajú nielen láskou, ale aj pomocou v prípade zdravotných problémov.

 

autor článku: Šárka Pražáková

          zdroj: www.rskompas.cz

           foto: ilustračné

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
dva plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím