300 tipov a rád... (úryvky z knihy Shelley Peterman Schwarzovej 1.)

300 tipov a rád... (úryvky z knihy Shelley Peterman Schwarzovej 1.)

Knihu Shelley Peterman Schwarzovej Skleróza multiplex: -300 tipov a rád, ako ju zvládať- lepšie vydalo v roku 2014 nakladateľstvo Grada pre agentúru Evyan v rámci jej pacientského programu SM KOMPAS, ktorý je podporovaný spoločnosťou TEVA, a bude ju pacientom s diagnózou SM distribuovať aj prostredníctvom SM centier na Slovensku.

 Dnes Vám prinášame prvé úryvky z tejto knižky, ktoré Vám poradia, ako si zariadiť kúpeľňu...

 Využitie sprchy a vane:

kupelna • Zvážte kúpu sprchového držiaka – košíka, ktorý sa jednoducho pripevní na sprchovaciu hlavicu a drží mydlo a šampón.

 • Do vane či sprchy použite ozdobnú protišmykovú pásku.

 • Ak používate gumovú rohožku, pravidelne ju perte v práčke v mydlovom roztoku s troškou bielidla, aby ste odstránili klzký mydlový povlak.

 • Kúpte si jednu z lacných sedačiek do sprchy alebo použite plastovú stoličku, aby ste mohli pri sprchovaní sedieť. (Sedačky do spŕch sú hradené zdravotnými poisťovňami.)

 • Nikdy sa neopierajte o vešiaky na uteráky alebo o držiaky na mydlo. Namontujte v sprche i pri vani držadlá. Poraďte sa s odborníkmi. Držadlá musia byť pevne pripevnené na stene. Ak nie ste schopní urobiť inštaláciu sami, radšej zavolajte profesionála.

 • Ak máte ruky od mydla, bude pre vás ťažké udržať kovovú časť sprchovacej hadice. Je dobré túto časť omotať niekoľkými gumičkami, alebo gumenou páskou.

 • Sprchový záves budete môcť ľahšie zaťahovať, ak tyč potriete vrstvou vazelíny a prebytočnú vrstvu odstránite papierovou utierkou.

 Domáca lekárnička a usporiadanie kúpeľne:

lieky • Na vnútornú stranu dvierok lekárničky prilepte malé magnety – budú slúžiť na držanie pilníkov, nožničiek a ďalších kovových predmetov.

 • Do úrovne očí namontujte poličku na korenie – tam budete odkladať lieky či malé veci. Ľahšie ich potom uvidíte a nebudete musieť siahať hlboko do skrinky.

 • Pomocou otočného stolíka umiestneného na pulte či v kúpeľňovej skrinke budú predmety ľahšie dosiahnuteľné.

 • Vyhraďte si v kúpeľni miesto na zásuvku s čistou bielizňou. Po kúpaní budete mať všetko potrebné poruke. 

Zrkadlová skrinka v kúpeľni môže byť pre deti alebo vozičkárov príliš vysoko. Kúpte teleskopické zrkadlo a pripevnite ho buď na bočnú stenu skrinky s umývadlom, alebo niekam hore. Teleskopické zrkadlá majú nastaviteľný otočný krk, pomocou ktorého môžete nastaviť ľubovoľnú pozíciu zrkadla. Zväčšovacie zrkadlá majú z jednej strany klasické zrkadlo a z druhej strany zväčšovacie, čo je skvelé pri líčení alebo holení. Pouvažujte tiež o umiestnení zrkadlových dlaždíc do rôznych výšok na kúpeľňovej stene.        

  Používajte umývaciu rukavicu alebo mäkkú špongiu. Ak máte mokré ruky, špongia sa ľahšie používa. 

 • Vyťahovacie papierové vreckovky sú lepšie uchopiteľné ako tie, ktoré sú naskladané v krabičke.   

 • Na držiak na zubné kefky si dajte lyžičku s odmerkou, aby ste mohli užívať lieky v tekutej forme. Lyžičky môžete tiež zavesiť na háčiky pripevnené na vnútornú stranu dverí skrinky (lekárničky). 

 • Ak máte problém dostať sa do vane či do sprchy, obstarajte si sedačku do sprchy a vane, ktorá má visuté sedadlo. Dve nohy stoličky umiestnite do vane a zvyšné dve nohy na  podlahu. Sadnete si na sedačku a nohy necháte vonku z vane. Potom dáte obe nohy naraz do vane. Ak máte vo vani obe nohy, posuniete sa a budete sedieť ako na stoličke. Sedadlo posypte zásypom alebo škrobovou múčkou, aby ste si uľahčili posunutie. Pre viac informácií volajte predajňu so zdravotníckymi potrebami vo vašom okolí. (Elektrickú sedačku spolu s otočnou doštičkou vám môže predpísať neurológ, je plne hradená zdravotnou poisťovňou.)

 

zdroj: Shelley Peterman Schwarz -Skleróza multiplex: 300 tipov a rád, ako ju zvládať lepšie-

 foto: ilustračné

 

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
šesť plus štyri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím