300 tipov a rád... (úryvky z knihy Shelley Peterman Schwarzovej 2.)

300 tipov a rád... (úryvky z knihy Shelley Peterman Schwarzovej 2.)

V druhej časti úryvkov z knihy Shelley Peterman Schwarzovej -Skleróza multiplex: 300 tipov a rád, ako ju zvládať lepšie- vám milí SM-kári prinášame rady, ktoré vám pomôžu lepšie spať, a po zobudení sa pekne obliecť a upraviť. Prajeme vám príjemné čítanie...

 Spálňa:

 • Ak si chcete ušetriť námahu spôsobenú chôdzou, povlečte najprv jednu časť postele a potom prejdite k druhej. Pri naťahovaní plachty a obliečok vám pomôže palica s plastovým háčikom, vďaka ktorej si môžete pri vstávaní alebo líhaní lôžkoviny urovnať. Pomocou háčika urovnáte posteľnú bielizeň jednoducho. Nemôžete ho však používať na termoprikrývky alebo materiály, ktoré by mohol háčik roztrhať.

spalna  •Ak si vyberiete správne lôžkoviny a potrebné vybavenie, budete sa cítiť v posteli omnoho pohodlnejšie. Vždy si vyberajte také prikrývky, ktoré budú teplé, ale nebudú ťažké. Elastické plachty sa ľahšie napínajú na matrac, pretože rohy sa lepšie roztiahnu. Ak máte ťažkosti s otáčaním v posteli, pomôžu vám saténové obliečky a plachty. Tiež si môžete pomôcť tým, že budete používať nylonové alebo hodvábne pyžamo. (Pozor: Neodporúča sa používať zároveň saténové prestieradlá a nylonové či hodvábne pyžamá – mohli by ste skĺznuť z postele).  

 •Ak vám robí ťažkosti otáčanie alebo zmena polohy pri spaní, pouvažujte o premiestnení postele ku stene a inštalácii držadla či zábradlia. Pripevnite zábradlie či držadlo pomocou skrutiek na stenu a nainštalujte ho do výšky, ktorá vám bude vyhovovať.  

 •Pri vchode do spálne majte vždy pripravenú baterku. Použijete ju v noci, keď máte zhasnuté svetlá a potrebujete si posvietiť na cestu do postele. Potom si ju položte na nočný stolík, aby ste ju mali poruke pre prípad, že by ste museli uprostred noci náhle vstať.  

 •Zorganizujte si skrinky v spálni tak, aby boli čo najprístupnejšie. Umiestnite si police a tyč na oblečenie do takej výšky, aby ste sa nemuseli naťahovať. Umiestnite si veci do priesvitných škatúľ a nebudete ich musieť potom dlho hľadať.

 •Ak budete mať topánky v škatuliach od topánok, napíšte na vrchnák alebo inde na škatuľu veľkými písmenami krátky popis obuvi (napr. hnedé bez opätku) a ľahšie ich potom nájdete. Môžete tiež odrezať bočnú stenu škatule a vrchnák ponechať, takže topánky ľahko uvidíte a vezmete si práve tie, ktoré chcete.  

kupelna Úprava zovňajška: 

 •Ľuďom so sklerózou multiplex sa odporúča kúpanie či sprchovanie studenou vodou kvôli zachovaniu nízkej telesnej teploty. Toto odporúčanie pôsobí hrozne! Aby si telo zvyklo, začnite najprv s teplou alebo vlažnou vodou a postupne ju ochladzujte. Po kúpeli si oblečte froté župan a budete sa cítiť skvelo.

 •Nahraďte ľahkú bavlnenú handričku na umývanie froté materiálom. Ak máte slabé ruky, ľahšie ju vyžmýkate.

 •Lepší stisk dosiahnete pripevnením špeciálnych rukovätí na hrebene, kefy a zubné kefky. Tieto rukoväte sú vyrobené z pružného vinylu a sú vhodné pre obe ruky. Objem rukovätí si tiež môžete zväčšiť pomocou gumených pások, ktorými rukoväte omotáte. Rovnako vám pomôžu aj Thermo Pellets, z ktorých rukoväť vymodelujete.  (Výrobok možno kúpiť v e-shopoch.)

 •Čistenie zubov nikdy nebolo ľahšie. Môžete si vybrať z rôznych druhov zubných pomôcok počnúc dentálnou niťou, ktorá je napnutá na plastovom špáradle v tvare písmena C, a končiac rôznymi typmi elektrických zubných kefiek. Tieto pomôcky, ktoré sa dajú kúpiť vo väčšine lekární alebo v elektropotrebách, môžete ovládať jednou rukou.

 •Ak si kúpite novú fľaštičku laku na nechty, potrite vonkajšiu hranu uzáveru krémom, rastlinným olejom alebo vazelínou. Aj pri opakovanom otváraní to pôjde ľahko a po zatvorení sa nikdy neprilepí.  

 •Ak máte problémy s vytláčaním zubnej pasty z tuby, pomôže vám pomôcka na jej vytláčanie. Niektoré jednoduché typy majú drážku na namotávanie, ktorá sa nasadí na koniec tuby zubnej pasty a jej stáčaním sa pasta vytláča. Osobne dávam prednosť pomôcke z plastu, do ktorej sa tuba uloží. Podobne sa potom otáčaním kľúčika tuba namotáva, tým sa pasta vytláča von a ja ju môžem ľahko aplikovať na kefku. Táto pomôcka je vhodná pre tých, ktorí sú slabí, alebo používajú len jednu ruku.  

 •Vlhké teplo prenikne boľavými bodmi hlbšie a rýchlejšie než teplo suché. Terapeutické vlhké nahrievacie vankúšiky sa môžu pár minút nahriať v mikrovlnke a teplo potom udržia aj pol hodiny. Niektoré typy držia počas ošetrenia pevne na mieste a uľavujú od bolestí chrbta a šije, bolestí spôsobených artritídou, svalových kŕčov, bolestí hlavy a ťažkostí s dutinami. (Terapeutické vankúšiky mnohých druhov sú bežne dostupné v obchodnej sieti.)

atna Rady pri obliekaní:

 •Každý večer si vyberte a pripravte oblečenie na ďalší deň. Ušetríte si tak energiu a čas, ktorý by ste tejto činnosti museli venovať ráno. Ak potrebujete pomoc so zapínaním gombíkov či zipsov, môžete požiadať svojich blízkych o pomoc. Urobte tak skôr než odídu za svojimi dennými aktivitami.

 •Vyberajte odev podľa toho, akým činnostiam sa budete v ten deň venovať. Pokiaľ napríklad plánujete plávanie, vyberte si oblečenie, ktoré sa ľahko oblieka i vyzlieka a má len zopár gombíkov, zipsov či pútok. Ak budete cestovať vlakom či lietadlom, potom zvoľte odev z jemných materiálov. Klzká látka vám umožní ľahší pohyb pri zmene polohy. Rovnako postupujte aj vtedy, keď cestujete autom s čalúnenými sedadlami.

 •Obliekajte sa pred zrkadlom. Ľahšie tak nájdete rukávy a zapnete gombíky. Odevy zapínajte odvrchu, aby ste nevynechali žiadny gombík. Prípadne zapnite najskôr spodné gombíky a potom si odev oblečte cez hlavu.

 •Nohavice sa budú ľahšie obliekať, ak si pod ne dáte spodnú bielizeň z nylonu namiesto bavlny. Môžete tiež na pás prišiť pútka a ľahšie nohavice natiahnuť.

 •Dámy, skúste nosiť nadmerné pančucháče. Partie nôh týchto pančucháčov majú normálnu veľkosť, ale oblasť brucha je oveľa širšia než majú klasické pančucháče, preto sa ľahšie obliekajú a vyzliekajú. Pod nohavicami môžete tiež nosiť podkolienky a pod šatami samodržiace pančuchy. Oba typy sú na horných okrajoch elastické. Predávajú sa vo všetkých obchodoch s pančuchovým tovarom.

 

zdroj: Shelley Peterman Schwarz -Skleróza multiplex: 300 tipov a rád, ako ju zvládať lepšie-

 foto: ilustračné

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
sedem plus štyri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím