Výživa a stravovanie - Počúvajte hlas svojho tela!

Výživa a stravovanie - Počúvajte hlas svojho tela!

Skúsení ľudia zdôrazňujú, že medzi tým, čo jeme, a tým, ako sa zdravotne cítime, je priama úmera. Teda ak sa správne stravujeme, malo by sa to pozitívne odraziť aj na našom zdraví. Platí však toto pravidlo aj vtedy, keď sa človek ocitol v pozícii pacienta? V takom prípade predsa organizmus bojuje so silným a nebezpečným nepriateľom, s chorobou, a zdalo by sa, že prvoradé sú lieky, kým strava je iba akýsi doplnok. Je to však skutočne tak? Na tému strava, stravovacie návyky, pohyb a akú úlohu zohrávajú v živote pacienta s diagnózou skleróza multiplex všetky spomínané činitele, sme sa porozprávali s MUDr. ĽUBICOU PROCHÁZKOVOU, PhD.

 Pani doktorka, do akej miery dokáže strava, stravovanie, a vôbec výživa ako taká, ovplyvniť zdravotný stav „esemkárov“? Nie je to len všeobecná fráza, po ktorej siahneme, keď sa nám to momentálne hodí? Keď chorý človek prispôsobí svoje jedlo a stravovacie návyky diagnóze SM, skutočne sa jeho zdravotný stav môže zlepšiť?

zelninovy-obed  Myslím si, že áno. Strava môže pomôcť a to nielen pacientom s „esemkou“, ale všetkým, ktorí sa dokážu racionálne stravovať. Diéty či špeciálne stravovacie návyky existujú minimálne pol storočia a ich výsledky sú overené v praxi. O stravovacom režime hovoria aj rôzne štúdie, napríklad v krajinách bližšie k rovníku je „esemky“ menej, pretože ľudia tam žijú zdravšie. Ich strava je bohatá na zeleninu a ovocie. Existuje známy francúzsky paradox, že obyvatelia tejto krajiny si výdatne popíjajú svoje kvalitné vína a napriek tomu sú zdraví. Ich strava je bohatšia na správne tuky, najmä v prímorskej oblasti, kde je okrem toho aj veľa zeleniny a ovocia. Takže strava zohráva dosť podstatnú úlohu v živote človeka.

  A čo u nás? Je naše stravovanie v poriadku?

  Čím ďalej na sever, tým je situácia so sklerózou multiplex komplikovanejšia. Aj my spadáme do tohto pásma. Sme naučení - možno to bolo aj prácou, ktorá tu bola odjakživa, a bola veľmi ťažká, najmä v pôdohospodárstve, a my sme predsa poľnohospodárska krajina - jesť veľa bravčového, mastného mäsa. Kedysi však ľudia fyzicky robili, a keď ťažko robili, zniesli aj pohárik, aj mastné mäso, ktoré zjedli, pretože všetko stihli pohybom a intenzívnou prácou spáliť. Tento návyk u nás ostal, stále jeme veľa bravčového mäsa, čo asi nie je najsprávnejšie. A stále – rovnako ako v minulosti - máme na stole málo zeleniny. Tej sa u nás nikdy veľa nepestovalo, a teda sme si na ňu ani patrične nezvykli... Správnym stravovaním je určite možné zlepšiť stav pacienta s diagnózou skleróza multiplex. Dokonca sa hovorí, že keď si „esemkár“ pichá injekciu s liekom, v ten deň by mal mať ľahšiu stravu. Reakcia po vpichu je potom primeranejšia. Takže strava rozhodne nie je pre pacienta zanedbateľný činiteľ.

  Ak pacient s diagnózou SM dbá na to, aby jeho strava bola racionálna, ak dodržiava rozumné pravidlá, pomáha sám sebe, a ľahšie prekonáva úskalia, ktoré mu prináša táto choroba...

  Áno. Poznám pacientov, ktorí skutočne dokážu takto žiť. Mimochodom, nielen skleróza multiplex, ale aj iné autoimunitné choroby reagujú na takéto postupy. Mám súbor pacientov, ktorí mali dodržiavať bezlepkovú diétu a keď sa rozhodli konzumovať takúto stravu, zlepšila sa im aj „esemka“. Takže dietastravovanie má nespochybniteľný vplyv na priebeh choroby. Spomínané štúdie dosť presvedčivo hovorili o faktoroch, ktoré ovplyvňujú výskyt SM - poloha bližšie k rovníku a vhodnejšia strava plná zeleniny a ovocia, znamená menej pacientov s „esemkou“. So zemepisnou polohou neurobíme nič, to je jasné, takže táto príčina výskytu „esemky“ u nás zostane. Rôzne diéty pacientom môžu pomôcť, ale nie každému sadnú. Dokonca ani tie špeciálne pre sklerózu multiplex nemusia osloviť každého „esemkára“. Preto pri každej príležitosti zdôrazňujem, že treba počúvať vlastné telo, všímať si, čo mu robí dobre, a čo nie.

  Diéta môže mať niekedy drastickú podobu, a pacient s „esemkou“ je mnohokrát tak ubolený, že azda aj váha, či má podstúpiť ďalšie muky spojené s jedlom...

  Uvediem jeden príklad: pacienti s touto diagnózou s obľubou používali makrobiotickú diétu, ale postupne sa ukázalo, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Vegetariánska strava totiž môže v organizme spôsobiť nedostatok vitamínu B12 a následne môžu vznikať neurologické problémy. Isteže, pri rôznych diétach sa pacient určitý čas môže cítiť dokonca lepšie, pretože sa istým spôsobom detoxikuje, najmä pri vegetariánskej diéte. Osobne však nie som zástanca striktnej diéty. Skôr som za racionálne stravovanie, teda pacient by mal obmedziť to, čo mu nerobí dobre. A nemal by jesť veľa mastného, ale o to viac ovocia a zeleniny. Za posledné desaťročia sme si zvykli konzumovať veľa mäsa. Ja si však nepamätám, že by v minulosti bolo v domácnosti každý deň mäso. Vyskytlo sa razdvakrát do týždňa. A strava bývala jednoduchšia. Dnes sme však neraz svedkami pretekov v nakupovaní komplikovaných potravin a pri príprave exotických jedál. Tie však nemajú korene v našich zemepisných šírkach. A toto nie je dobré. Človek by mal využívať predovšetkým potravinové zdroje, ktoré sú vlastné krajine, kde žije. Mnohí pacienti sa ma na toto pýtajú a ja im vždy odpovedám - treba predovšetkým počúvať svoje telo, a jesť a piť to, čo mu prospieva. Nedať na to, čo mi odporúča bombastická reklama, ale rešpektovať hlas vlastného tela. Jednoduché pravidlo hovorí, že zo stravy treba vylúčiť to, čo mi nerobí dobre. Viete, črevo je najväčší imunologický orgán a ak sa pokazí, určite sa pokazí celý organizmus. Teda netreba črevo zbytočne dráždiť rôznymi extrémami.

  Vo svete konzumu, a teda aj u nás, existuje kult skrášľovania, zdokonaľovania, vylepšovania tela aj duše. Najrôznejší odborníci a špecialisti radia modelkám, herečkám, dámam z vyššej aj nižšej spoločnosti, ako majú schudnúť, ako si vyrovnať zadoček alebo naopak, ako ho lepšie vymodelovať... Existujú odborníci, ktorí sa špecializujú na stravu a výživu pre „esemkárov“?

  Určite nie. Sme radi, že vôbec existuje nervový špecialista na „esemku“, nehovorím už o psychológovi, ktorého by sme potrebovali viac ako výživového poradcu. Výživoví poradcovia, samozrejme, existujú, ale všeobecne, nie zvlášť pre pacientov s diagnózou SM.

 

Zhováral sa Ľubomír Stanček

Zdroj: SKOMPASOM

Foto: ilustračné

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
päť plus päť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím