Prvé... prvšie... najprvšie...

Prvé... prvšie... najprvšie...

Na verejných dražbách sa vzácne texty predávajú zriedkavo, ale keď sa objavia, je to sviatok…

 Spoliehať sa na to, že si človek na verejnej dražbe kúpi staré vzácne knižné prvovydanie alebo cenný rukopis, je nezmysel. K takému záveru dospeli mnohí zberatelia na základe svojich dlhoročných negatívnych skúseností z aukcií v Európe i v Amerike. Nemálo ponúkaných kníh má vraj iba minimálnu hodnotu a predávajú sa dokonca aj také, ktorej cena sa údajne rovná cene makulatúry. Spomínaní zatrpknutí kolekcionári ďalej tvrdia, že iba zriedkavo, doslova z času na čas, sa na trhu objaví hodnotná stará kniha... Nuž nepochybne je to pravda. Vzácna prvotlač či unikátny rukopis je však klenot a keď sa ocitne na dražbe, stojí potom celý majetok. Odborníci konštatujú, že je to neraz toľko – ak nie niekoľkonásobne viac!-, koľko stojí najmodernejšie ferrari, zámok so zdvíhacím mostom v Picardii alebo jednoizbový byt v moskovskej supermilionárskej štvrti Ziablikovo. (Moskva je dnes najdrahším mestom na svete a spomínané veci sú bez akéhokoľvek zveličovania porovnateľné!)

„Biedne“ dražby

drazba Tvrdenie, že najvzácnejšie staré tlače a unikátne prvé vydania kníh sa na verejných dražbách objavujú iba sviatočne, podporujú svojím spôsobom aj čísla a dlhodobé štatistiky. Trh s knihami je v praxi svetových aukčných spoločností, otvorene povedané, dosť biedny. Priemerný obrat na špeciálnych knižných aukciách Sotheby´s, Christie´s, Bonhams či Drouot, aby sme spomenuli tie najznámejšie, iba zriedkakedy prevýši sumu 1,5 milióna dolárov. V porovnaní s nimi sú výsledné sumy v aukčných sieňach, v ktorých licitátor ponúka obrazy, starožitný nábytok, značkový porcelán, orientálne koberce, šperky atď., nepomerne okrúhlejšie. A to už ani nehovoríme o tzv. zlatých dražbách, teda o verejnom predaji diel impresionistov a predstaviteľov svetovej moderny. Ich ceny vyjadrené v desiatkach, ba až v stovkách miliónov dolárov sú už dnes závratne vysoké a ďalej rastú tempom, akým nestúpala ani cena ropy počas krízy na Blízkom východe. Samozrejme, existujú aj výnimky a tou najokatejšou je nepochybne legendárny výtlačok knihy Vtáky Ameriky Johna Jamesa Odobona, ktorý pred niekoľkými rokmi predali na dražbe Christie´s v New Yorku za rekordných 5,6 milióna dolárov. Ešte väčšou senzáciou bola svojho času (roku 1998) kúpa prvého vydania Canterburských poviedok, ktoré nový majiteľ korunoval sumou štyri milióny libier šterlingov.

 Skeptickí zberatelia roztrpčene konštatujú, že dražby slúžia predovšetkým na to, aby sa knihy strednej kvality neustále „prerozdeľovali“ medzi jednotlivými obchodníkmi. Predaj najcennejších knižných exemplárov sa totiž uskutočňuje celkom inde, „presťahoval sa“ najmä do luxusných obchodných priestorov a do exkluzívnych amerických či európskych biznis centier.

 Túto skutočnosť však iba čiastočne potvrdzuje uznávaný americký časopis Fine Books and Collection Magazine, ktorý registruje všetky transakcie, pri ktorých noví majitelia zaplatili za staré tlače viac ako pol milióna dolárov. Zoznam, ktorý jeho odborníci každý rok obnovujú, nikdy nie je príliš dlhý, ale naznačuje, že mnohé najzaujímavejšie „obchody“ sa síce skutočne uzatvárajú v príjemnej klubovej atmosfére mimo hluku nervóznych aukčných siení, no... Ani tieto fakty totiž nie sú „písmom svätým“ a treba ich brať s istou rezervou, pretože staré dobré aukcie ešte netreba zatracovať či úplne odpisovať.

HamletVáhavý Hamlet

 Aj dražby starých vzácnych kníh a jedinečných rukopisov totiž mávajú svoje veľké dni a sviatočné udalosti. Do kategórie mimoriadnych patrí aukcia, na ktorej napríklad newyorská aukčná spoločnosť Christie´s ponúkala na predaj unikátne prvé vydanie slávnej hry Williama Shakespeara Hamlet. Jedinečnosť ponuky podčiarkoval fakt, že kniha vyšla roku 1611, teda ešte za života najslávnejšieho dramatika všetkých čias (zomrel až o päť rokov neskôr). Shakespeare svoju najznámejšiu tragédiu napísal roku 1601 a okamžite mu priniesla veľkú slávu. Hamlet bol súčasťou zbierky starých knižných vydaní a vzácnych tlačí – najčestnejšie miesto v nej patrilo predovšetkým prvým vydaniam hier anglických dramatikov - , ktorú vlastnila členka starej anglickej šľachtickej rodiny Mary Ekklesová. Hoci aukčný dom rátal s tým, že prvotlač nesmrteľnej tragédie váhavosti – takýto prívlastok prisúdili dráme princa dánskeho divadelníci - sa predá za 1,5 až 2 milióny dolárov, jeho odborníci sa „sekli“. Unikátny Hamlet (na celom svete existuje iba 19 exemplárov a v tomto prípade išlo o najstaršie vydanie, ktoré sa nachádzalo v súkromnej zbierke), žiaľ, nenašiel kupca, pretože najvyššia ponuka, ktorá zaznela v sále, bola iba 1,2 milióna dolárov. To bolo skutočne málo, pretože existuje zaujímavý precedens, ktorý dokazuje, že geniálny Shakespeare dokáže lámať cenové rekordy. Napríklad roku 2001 predali na verejnej aukcii iné prvé vydanie Hamleta za 5,11 milióna eur. Situácia na spomínanej dražbe Christie´s však vonkoncom nebola dramatická, skôr naopak. Vedenie aukčného domu aj zberatelia boli presvedčení, že na ďalšej aukcii sa dielo určite predá, pretože prvotlače zo zbierky lady Mary boli doposiaľ ozdobou každej dražby. Jej zriedkavé exempláre Shakespearových tragédií a historických hier (napríklad Kráľ Lear, Richard III. či Mackbeth) sa na predchádzajúcich dražbách predali za celkovú sumu 1,7 milióna dolárov. Lady Ekklesová zhromažďovala svoju zbierku celých 60 rokov a neskôr veľkú časť z nej darovala Harwardskej univerzite a Britskej knižnici.

Autorská rarita

maniak Účastníci verejných dražieb milujú prekvapenia v podobe nečakaných nálezov. Ak sa zberateľovi umenia roztrasú kolená pri pohľade na znenazdajky objaveného neznámeho Vermeera (stalo sa tak pred niekoľkými rokmi v Londýne, pričom historici umenia boli od konca prvej svetovej vojny presvedčení, že vedia o všetkých dielach tohto geniálneho holandského maliara) či Caravaggia (v poslednom čase odborníci potvrdili pravosť niekoľkých jeho diel, o ktorých sa tradovalo, že ich namaľovali jeho nasledovníci), nemenšie vzrušenie prežíva aj milovník starých literárnych textov. „Zabudnutý“ rukopis s veršami známeho nemeckého básnika a dramatika Fridricha Schillera predali na dražbe starožitností za 190 000 eur. Rukopis kúpil istý rentiér, vášnivý zberateľ prvotlačí a vzácnych manuskriptov, ktorý však nedovolil zverejniť svoje meno. Verše slávneho básnika a dramatika, ktorého hry sa dodnes hrajú najmä na javiskách európskych divadiel, sú napísané na oboch stranách listov papiera a podľa katalógu z roku 1802 sú medzi autorskými rukopismi skutočnou raritou.

 

Autor článku: Matej Gavalier

           zdroj: SKOMPASOM

            foto: ilustračné

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
šesť plus štyri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím