Nedostatok pohybu zabíja

Nedostatok pohybu zabíja

Nedostatok cvičenia a telesného pohybu spôsobuje vo svete rovnaký počet predčasných úmrtí ako fajčenie. Vyplýva to zo štúdie, ktorú uverejnila britská odborná revue Lancet. Medzinárodný tím 33 vedcov spracoval údaje, ktoré dostal zo 122 krajín celého sveta a podľa štúdie sa tretina dospelých nevenuje aktívnemu pohybu, ktorý by mal byť aspoň 2,5 hodiny týždenne. Takúto minimálnu záťaž pre organizmus odporúčajú lekári. Absencia pohybu má v celosvetovom meradle za následok 5,3 milióna úmrtí, čo je asi desatina  úmrtí spôsobených srdcovými chorobami, cukrovkou či rakovinou hrubého čreva alebo prsníkov. Podľa vedcov je rozsah tohto problémy taký obrovský, že sa vyrovná pandémii a jeho riešenie si vyžaduje radikálne iný prístup v porovnaní s tým, aký sa používal doteraz. V štúdii sa zdôrazňuje, že verejnosť by sa mala dozvedieť o spomínanom vážnom nebezpečenstve, ktoré číha na človeka pri sedavom spôsobe života, a nemali by sa iba vyzdvihovať prednosti pohybu. Dospelí by sa každý týždeň mali venovať aspoň 150 minút miernej fyzickej aktivite, ako je napríklad rezká chôdza, jazda na bicykli či práca v záhradke. Podľa štúdie publikovanej v spomínanej revue Lancet toto odporúčanie najmenej dodržujú ľudia žijúci v krajinách  s vysokými príjmami. K najväčším hriešnikom patrí Veľká Británia, pretože dve tretiny dospelej populácie sa pohybujú málo alebo iba nedostatočne.

Ball2Vedci medzinárodného tímu pripúšťajú, že takéto porovnávanie krajín môže byť zradné a klamlivé, rovnako ako vyhodnocovanie údajov z dotazníkov, ktoré vypĺňali ľudia v 122 krajinách. Vedecký tím si je však absolútne istý, že jeho celkové závery sú správne a vysoko aktuálne. Doktorka I-Min Leeová z Harvardskej univerzity zdôraznila, že vedci sa pri hodnotení nedostatku pohybu na zdravie človeka držali skôr „nízko pri zemi“, teda spomínané riziko v skutočnosti môže byť ešte vyššie. Okrem toho niektorí vedci varovali pred mechanickým porovnávaním následkov fajčenia a nedostatku pohybu. Hoci štatistika hovorí, že v oboch smeroch dochádza približne k rovnakému počtu úmrtí, fajčiarov je omnoho menej ako ľudí, ktorí sú fyzicky pasívni. Fajčenie je teda oveľa rizikovejšie. „Pokiaľ ide o prevenciu, azda najdôležitejšou vecou, ktorú môžete urobiť pre seba, je prestať fajčiť,“ povedala na adresu fajčiarov doktorka Claire Knigtová z organizácie Cancer Research UK.

 

Zdroj – Lancet, Veľká Británia

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
jedna plus dva =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím