Účinky alkoholu, kávy a fajčenia na priebeh sklerózy multiplex

Účinky alkoholu, kávy a fajčenia na priebeh sklerózy multiplex

Alkohol, spolu s fajčením a kávou, môžu ovplyvňovať priebeh SM. Vedci skúmajú, či pacientom s SM môžu tieto látky priniesť nejaký úžitok a ak áno, tak aký. Kým niektoré z týchto návykov nervovým vláknam ubližujú, iné ich môžu chrániť.

Cigarety – v žiadnom prípade

Na kombinácii SM a fajčenie nie je nič dobrého. Fajčiari majú v priemere až 5x vyššie riziko zvýšenej invalidity v porovnaní s pacientmi, ktorí pijú alkohol a tiež vyššie riziko rozvoja SM ako takej v porovnaní s nefajčiarmi.

Káva – možno

Benefity pitia kávy u pacientov s SM sa stále skúmajú. Niektoré štúdie hovoria, že kofeín má neuroprotektívny účinok, ktorí dokáže znížiť riziko rozvoja SM. Ľudia, ktorých denný príjem kávy presahoval 900 ml, mali výrazne nižšie riziko rozvoja SM ako tí, ktorí kávu nikdy nepili.

Pri výskume, ktorý sa týkal priebehu samotného ochorenia sa ukázalo, že účinok kávy závisí od typu SM, teda či ide o jej relaps-remitujúcu alebo o progresívnu formu. U denných konzumentov kávy s relaps-remitujúcou formou SM miera invalidity stúpala neskôr ako u tých, ktorí kávu nepili. Pri progresívnej forme ochorenia ale medzi týmito dvoma skupinami neboli zaznamená výrazné rozdiely.

Alkohol – možno, ale ešte si nie sme celkom istí

Niektoré štúdie prišli na to, že vyšší príjem alkoholu je u pacientov s SM spájaný s nižšou mierou postihnutia. Kým doteraz sa pacientom s SM alkohol príliš neodporúčal, ukazuje sa, že jeho mierna konzumácia by v skutočnosti mohla mať neuroprotektívny účinok. Ten ale, podobne ako pri káve, závisí od typu ochorenia.

Jedná štúdia zistila spojitosť medzi konzumáciou alkoholických nápojov (jeden a viac drinkov týždenne) a spomalením postupu invalidity u ľudí s relaps-remitujúcou SM. U pravidelných konzumentov mierneho množstva alkoholu bola miera invalidity nižšia než u pacientov, ktorí ich nikdy nekonzumovali.

Pacienti s progresívnou formou ochorenia ale z tejto látky rovnaký úžitok nemali, medzi alkoholom a mierou invalidity sa u nich spojitosť nepreukázala. Toto zistenie tak naznačuje, že za progresiou oboch foriem sa zrejme skrývajú rozdielne mechanizmy, je však potrebný ešte ďalší výskum.

Avšak pozor – kým drink alebo dva týždenne vám nemusia uškodiť, ba práve naopak, chronické užívanie alkoholu dokáže zhoršiť príznaky. Menovite tŕpnutie, mravčenie a stratu citu, tras a poruchy koordinácie a poruchy kognitívnych funkcií. Nadmerná konzumácia alkoholu môže tiež poškodiť pečeň, žalúdok a niektoré ďalšie orgány. Znižuje aj dostupnosť niektorých vitamínov a minerálov, ktoré telo potrebuje pre svoju správnu funkciu. Nie je veľmi prospešné ani alkohol kombinovať s niektorými liečivami, ktoré sú pacientom s SM bežne predpisované, ako baklofen, diazepam a niektoré antidepresíva.

Predtým, než sa rozhodnete zistenia spomínaných štúdii overiť na sebe, myslite na fakt, že na jednoznačné posúdenie prospešnej a škodlivej dávky alkoholu u ľudí s SM je ešte potrebný ďalší výskum. Držte sa preto minimálnej dávky, ktorá preukázala pozitívny efekt – maximálne jeden alkoholický nápoj týždenne.

Autor: Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
deväť plus štyri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím