Starostlivosť o pokožku v zime

Starostlivosť o pokožku v zime

Zimné obdobie je pre našu pokožku veľkou výzvou. Vonku ju trápi chladný vzduch, kým vnútri vykúrené a suché prostredie.

Zimné obdobie je pre našu pokožku veľkou výzvou. Vonku ju trápi chladný vzduch, kým vnútri vykúrené a suché prostredie. Oba tieto faktory kožu vysušujú a stáva sa vďaka nim drsná a citlivá. Navyše, mazové žľazy pri teplotách pod 8 °C minimalizujú svoju činnosť a neposkytujú tak pokožke žiadnu ochranu pred stratou vody. Pri mínusových teplotách dokonca nepracujú vôbec a pokožka tak stráca svoj prirodzený ochranný mastný plášť.

Ak sa k tomu pridá ešte záťaž v podobe imunomodulačnej liečby aplikovanej injekčne, problém vo forme podráždenej a vysušenej pokožky je na svete. Navyše, suchá koža je náchylná na popraskanie, cez ktoré sa do organizmu môžu dostať rôzne mikroorganizmy a spôsobiť tak celý rad problémov od miestnych zápalov a mykóz až po systémové infekcie celého tela.

Ako sa týmto problémom vyhnúť?

Aby sme vysušeniu kože a škodlivým mikroorganizmom nedali žiadnu šancu, musíme kožu zásobovať dostatkom tukov. Je preto dôležité, aby krémy používané na jej ošetrovanie boli mastnejšie a obsahovali minimum vody. Klasické hydratačné telové mlieka vodu obsahujú, čo je dôležité pri normálnych teplotách, v chlade však táto voda mrzne a pokožku ešte viac poškodzuje.

Na druhej strane však mastné krémy v prekúrených priestoroch zbytočne upchávajú póry. Riešením je preto voliť ošetrujúci prípravok podľa toho, či sa väčšinu dňa budete zdržiavať vo vnútri, alebo vonku. Do vonkajšieho chladného prostredia (ale aj pri veľmi suchej a popraskanej koži) sú vhodnejšie tie mastné, vnútri stačia ľahké krémy. Suchú pokožku špeciálne potešia prípravky s obsahom urey, extraktu z ovsa, mandľového či sójového oleja a pantenolu. Pomôže tiež nahradiť klasické sprchovacie gély tuhým, neutrálnym mydlom.

Okrem premasťovania pokožky je žiaduce aj vyhýbať sa faktorom, ktoré ju vysúšajú. Patria medzi ne:

  • telové peelingy a prípravky s obsahom alkoholu
  • dlhé a horúce sprchy a kúpele
  • slnko, napriek tomu, že je zima, ak sa chystáte na výlet do hôr či lyžovačku, nezabudnite si natrieť tvár krémom s ochranným faktorom . Solárium nie je vhodné.
  • nedostatočný pitný režim, keďže kožu je dôležité hydratovať aj zvnútra

Špeciálnu pozornosť si vyžadujú časti tela zvlášť náchylné na vysúšanie, ako sú ruky, pery a chodidlá. Nezabudnite preto na krém na ruky a nohy, vonku noste rukavice a vždy majte pri sebe balzam na pery.

Ak užívate lieky, ktoré sa aplikujú injekčne, na miesta ich aplikácie sa aj v zime hodia skôr mastné krémy. Hydratačné krémy rozhodne v zime nepoužívajte, nakoľko voda, ktorú obsahujú, v mraze spôsobuje podráždenie kože. Vhodné sú najmä prípravky s jednoduchým zložením a s obsahom vit.D alebo E. Ak je pokožka v mieste aplikácie podráždená, je vhodné použiť gély s výťažkom Aloe Vera, ale ten sa musí plne vstrebať do kože, kým pôjdete von na mráz. V prípade podráždenia je odskúšaná aj aplikácia zinkového oleja.

Autor: Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
osem plus osem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím