Starostlivosť o pokožku v lete

Starostlivosť o pokožku v lete

Vedeli ste, že plocha vašej kože je približne dva metre štvorcové? Tvorí tak nielen najväčší, ale aj najviac inervovaný orgán ľudského tela. U pacientov s SM je koža vplyvom imunomodulačnej liečby (najmä tej, ktorá sa aplikuje injekčne) vystavená väčšej záťaži a je nesmierne dôležité sa o ňu správne starať.

Osobitne to platí v lete, keď je koža okrem liečby vystavená ešte slnečným lúčom, vysokým teplotám, slanej morskej vode, či tej chlórovanej bazénovej a v neposlednom rade vode ako takej, nakoľko v horúčavách sa sprchujeme častejšie. Všetky tieto faktory pokožku dehydrujú a nepríjemným následkom dovolenky je nezriedka podráždená, suchá a popraskaná koža.

Základným pravidlom je hydratovať kožu nielen zvonka, ale aj zvnútra. Nezabúdajte preto v horúcom počasí dostatočne veľa piť, najlepšie čistú vodu, prípadne nesladené ovocné a bylinkové čaje. Pri kúpaní či sprchovaní voľte radšej vlažnú, ako teplú vodu , tuhé, neutrálne mydlá miesto sprchovacieho gélu . Vhodný je tiež umývací olej. Pri čistení tváre sa vyhnite prípravkom s obsahom alkoholu, pokožku zbytočne vysúšajú.

Pri výbere vhodného telového mlieka či krému je dôležité prihliadať na typ pokožky a vek, avšak všeobecne sú na leto vhodnejšie ľahšie krémy či gély. Pri dlhšom pobyte na slnku stavte na chladivé a upokojujúce zložky ako aloe vera či pantenol. Poslúžia aj prípravky s obsahom rastlinných zložiek (napríklad nechtík lekársky), dajte si pri nich však pozor, pretože častejšie vyvolávajú alergie. Pred prvým použitím ich radšej otestujte na malej ploche nepoškodenej kože. Výraznejšiu opatrnosť si vyžaduje používanie produktov s obsahom živín v prípade, ak používate injekčnú formu liečby. Vhodnou alternatívou sú kvalitné rastlinné oleje.

Ochrana pokožky pred slnečným žiarením je v lete absolútnou samozrejmosťou. Aj keď sa neplánujete opaľovať, mali by ste si natrieť opaľovacím krémom každý deň aspoň tvár, dekolt a plecia, na spálenie v lete totiž stačí aj 20 minútová prechádzka po meste a spáliť sa môžete aj keď sa zdržiavate v tieni. Osobitne to platí v prípade, ak viete, že na slnko reagujete obzvlášť citlivo. Predídete tak nielen vysušovaniu pokožky, ale aj jej predčasnému starnutiu a netreba zabúdať ani na fakt, že každé spálenie zvyšuje riziko rozvoja rakoviny kože.

Pri pobyte v prírode nezabúdajte na repelenty, aby ste sa vyhli zbytočným uštipnutiam rôzneho hmyzu, ktoré pokožku podráždia. Ak vás predsa len niečo uštipne, pomôžu gély s obsahom aloe vera, pri vážnejších uštipnutiach v lekárni nájdete voľnopredajné gely s obsahom antihistaminík (liečivá proti alergii).

Pokiaľ užívate lieky vo forme injekcií, miesta, kde si injekcie aplikujete si takisto v lete vyžadujú trochu špeciálnej pozornosti. V každom prípade by mali byť chránené pred slnkom, ideálne je, ak sú miesta vpichu s prítomným podráždením zakryté oblečením. V opačnom prípade na ne používajte krém s o niečo vyšším ochranným faktorom, ako na zvyšok tela, nezabúdajte ich ošetrovať gélmi s obsahom aloe vera, pantenolu či vitamínu E, aby ste minimalizovali podráždenie. V prípade začervenania či opuchu po injekcii môžu pomôcť aj rôzne chladivé prípravky (pozor, nie priamo ľad či chladiaci vankúšik z mrazničky, pretože to môže viesť k poškodeniu tukového tkaniva a vzniku lipoatrofie) alebo obklad z vychladnutých vylúhovaných vrecúšok čierneho čaju.

Na záver však majte na pamäti, že leto je obdobím, kedy vznikajú najkrajšie zážitky a spomienky a nezabudnite si počas neho dopriať dostatok oddychu a času stráveného s vašimi blízkymi. Pozitívne emócie totiž tiež ovplyvňujú nielen zdravie našej pokožky, ale aj zdravie ako také.

Autor: Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
jedna plus deväť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím