Lekári odporúčajú dopĺňať vitamín D jedlom, nie opaľovaním

Lekári odporúčajú dopĺňať vitamín D jedlom, nie opaľovaním

PRAHA – Pacienti s diagnózou SM z vlastnej skúsenosti najlepšie vedia, že horúce slnko nie je pre nich to pravé orechové. Jednoducho, „esemkári“ a slnko sa nemusia! Isteže, vitamín D, ktorý v ľudskej koži „vyrába“ slnko, potrebujú aj oni, ale namiesto opaľovania sa ho snažia získať vhodnou stravou. Problém je však oveľa zložitejší a týka sa vlastne celej populácie. Inými slovami povedané, aj zdraví ľudia by si mali dávať pozor na slnko, pretože ak pred niekoľkými desiatkami rokov lekári odporúčali verejnosti, aby v lete v čo najhojnejšej miere „zbierala bronz“, pretože opálená koža znamená dostatok vitamínu D, dnes je už všetko inak. Pravdaže, ľudský organizmus sa bez spomínaného vitamínu nezaobíde, ale napríklad českí lekári nástojčivo odporúčajú namiesto slnka vhodnú stravu, ktorou si človek zabezpečí dostatočné dávky vitamínu D.

Takmer polovica Čechov a Češiek (a teda aj Slovákov a Sloveniek), má menej vitamínu D, ako je jeho odporúčaná dávka. Telo si ho pritom dokáže vyrobiť aj samé, a to v ľudskej koži počas pobytu na slnku. Dnes však už lekári dôrazne odporúčajú dopĺňať si túto veľmi potrebnú látku radšej jedlom ako slnkom. Podľa nich totiž kvôli oslabenej ochrannej ozónovej vrstve a výrazne silnejšiemu žiareniu, ktoré sála z kozmu, ľuďom hrozí rakovina kože. Novinárom to povedali predstavitelia českých odborových lekárskych spoločností.

„Bezmála polovica populácie má menej ako je odporúčaná hladina vitamínu D. Ten sa však môže prijímať nielen slnkom, ale aj v potrave. Je nebezpečné získavať ho opaľovaním,“ uviedol prednosta dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Hradci Králové Karel Ettler. Vitamín D, ktorý je rozpustný v tukoch, je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika či fosforu v čreve. Potrebujeme ho tiež pre správnu tvorbu kostí a jeho nedostatok môže mať za následok ich mäknutie. A bez neho sa nám môžu kaziť zuby... Vitamín D sa nachádza napríklad v pečeni, masle, je vo vaječnom žĺtku, v rybom tuku, mlieku aj obilninách.

Vitamín D sa tvorí v koži človeka pri pôsobení UV žiarenia. To je však podľa odborníkov dnes už výrazne rizikový faktor, pretože kvôli oslabenej ozónovej vrstve je toto žiarenie príliš silné. Počas horúcich letných dní je napríklad situácia v Česku rovnaká ako v Chorvátsku pri mori alebo na severe Talianska. Ľuďom hrozí spálenie a zvyšuje sa aj riziko kožných nádorov. Solárne a ozónové observatórium Českého hydrometeorologického ústavu nameralo tento rok v máji na celom území najviac UV žiarenia za posledných 48 rokov.

Pribúdajú aj noví pacienti s melanomom a dnes je ich v Česku okolo 2 000 ročne. Za posledných 40 rokov ich počet stúpol šesťkrát. Kým v roku 1970 lekári ročne zaregistrovali 316 takýchto prípadov, v roku 2000 ich bolo 1413 a pred dvomi rokmi ich počet presiahol hranicu 2100. Podľa lekárov je teda lepšie dopĺňať si vitamín D stravou. „Je lepšie dať si treščiu pečeň s cibuľkou ako ísť na slnko a spáliť sa,“ povedal predseda lekárskej Českej dermatoveneralogickej spoločnosti Petr Arenberger.

Podľa niektorých názorov používanie krémov s vysokým ochranným faktorom bráni prenikaniu UV žiarenia do kože a tiež tvorbe vitamínu D. Dr. Ettler uviedol, že natretie týmito prípravkami však nikdy nie je také dokonalé, aby sa slnečné lúče nedostali priamo na telo. Napriek tomu, lekári používanie ochranných prostriedkov s vysokým faktorom odporúčajú.

 

                                                                                                                                  ZDROJ - ČTK  

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
deväť plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím