Párty s SM – ako zostať na tanečnom parkete bez starostí?

Párty s SM – ako zostať na tanečnom parkete bez starostí?

Zladiť SM a spoločenský život je veľká výzva. Môže sa vám stať, že kvôli únave už večer naozaj nevládzete ísť nikam, hoci by ste chceli. Ak však vládzete a pôjdete, párty so sebou môže priniesť niekoľko špecifických SM problémov. Ktoré to sú a ako ich riešiť?

Preťaženie zmyslov
Hudba, rozhovory, blikajúce svetlá, ľudia, ktorí do vás narážajú... Poškodený nervový systém horšie zvláda nápor rôznych zmyslových vnemov naraz. Počúvajte svoje telo a keď zahlási, že potrebuje prestávku, nájdite si tichý a nie príliš osvetlený kútik, kde si môžete chvíľku oddýchnuť.

Problémy s rovnováhou
Ak nimi trpíte, zabrániť, aby ste na preplnenom tanečnom parkete narážali do ostatných môže byť problém. Sústreďte sa preto na časti parketu, kde je viac miesta a keď musíte prejsť cez dav, najbezpečnejšie je pohybovať sa pomaly a rovnomerne.

Prepadávanie nohy
Bežným SM príznakom je slabosť a prepadávanie nohy v členku. Môže sa vám zrazu stať, že nedvihnete prsy na nohách vtedy, kedy máte a chcete a zvonka sa zdá, akoby ste zakopli o vlastné chodidlo. Ak sa vás tento príznak týka, je dobré mať vždy jednu ruku voľnú a neniesť naraz aj tanier s jedlom aj drink. Keď zakopnete, voľnou rukou sa dokážete zachytiť, bez pádov a bez rozlievania pohárov.

Pitie alkoholu
Alkohol v primeranom množstve problémom byť nemusí, ale má potenciál zosilniť takmer všetky existujúce SM príznaky. Preto to s pitím nepreháňajte a najmä si vopred overte, či sa alkohol môže kombinovať s liekmi, ktoré užívate, aby ste si zbytočne neprivodili ďalšie zdravotné komplikácie. Nepite na lačný žalúdok a nezabúdajte na vodu, aby ste sa vyhli dehydratácii organizmu.

Únava
Ak cítite, že viac už nevládzete a musíte si ísť domov ľahnúť, necíťte sa previnilo. Nie je vašou povinnosťou nikomu zo zúčastnených nič vysvetľovať, ani sa kvôli nim premáhať. Rátajte ale s tým, že po párty možno budete potrebovať viac času na zotavenie a načerpanie novej energie. Neplánujte si pre istotu nasledujúci deň žiadne pracovné povinnosti.

A najdôležitejšia rada zo všetkých – myslite na to, že na párty ste sa prišli odreagovať a zabudnúť na vaše starosti. Smejte sa, tancujte a užívajte si spoločnosť blízkych ľudí a vašim príznakom venujte len toľko pozornosti, koľko je naozaj nevyhnutné.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
päť plus osem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím