Niekoľko tipov, ako zvládať bežné príznaky SM

Niekoľko tipov, ako zvládať bežné príznaky SM

SM je veľmi komplexné ochorenie, charakteristické rozličnými príznakmi, ktoré u viacerých pacientov môžu, ale nemusia byť rovnaké. Ako sa ale vysporiadať s tými najbežnejšími z nich?

1. Tŕpnutie a mravčenie

Môže sa objaviť kdekoľvek na tele, často sa však týka prstov. Keď pociťujete tento nepríjemný príznak, skúste si postihnuté miesto ochladiť pomocou studenej vody alebo vrecúška s ľadom. Existujú aj špeciálne gélové vankúšiky na tento účel, ktoré sa vkladajú do chladničky či mrazničky. Chladenie dokáže znížiť vnímanie pocitu mravčenia a tŕpnutia, kým neodznie.

2. Problémy so zrakom

Ak ich pociťujete, je dôležité najprv overiť u očného lekára, či sú naozaj spôsobené SM alebo ide o iné, samostatné ochorenie zraku. Možno len potrebujete nové okuliare. V každom prípade doprajte svojim očiam čo najviac oddychu. Dbajte, aby ste pri čítaní, či práci s počítačom mali kvalitné osvetlenie a čo najpohodlnejšiu veľkosť textu. Robte si pravidelné prestávky, kedy sa na chvíľu pozriete do diaľky.

3. Bolesti svalov

Môže s nimi pomôcť fyzioterapeut, ktorý vás naučí jednoduché cviky ušité na mieru vášmu problému. Samozrejme, ak fyzioterapia nestačí, neurológ vám odporučí vhodné lieky proti bolesti.

4. Problémy s rovnováhou

Znovu vám s nimi môže pomôcť fyzioterapeut poskytnutím špeciálnych cvikov, ktoré zlepšujú balans a koordináciu. Ak je to nevyhnutné, existujú aj zdravotnícke pomôcky, o ktoré sa pri chôdzi môžete oprieť, napríklad palička či barly.

5. Zmeny nálad

Pocity ako úzkosť, depresia, hnev, či nevysvetliteľné výkyvy v nálade sú príznakmi, s ktorými si dokáže poradiť psychoterapia. Pri vážnejších stavoch vám môže pomôcť aj medikamentózna liečba.

6. Sexuálne problémy

Ide o citlivú tému, avšak SM ich môže spôsobiť rovnako u mužov, ako aj u žien. U mužov sa najčastejšie týkajú dosiahnutia a udržania erekcie, kým u žien nedostatočného zvlhnutia vagíny. V oboch prípadoch existuje hneď niekoľko spôsobov, ako sa s týmito problémami vysporiadať, dôležité je ale nebáť sa o nich komunikovať so svojim lekárom a spolu vybrať pre vás to najvhodnejšie riešenie.

7. Problémy s močením

Ak sa vás týkajú, pouvažujte nad obmedzením alkoholu a kofeínu, obe látky totiž dráždia močový mechúr. Neobmedzujte ale všeobecne príjem tekutín, dehydratácia organizmu totiž vedie k ďalším problémom. Skúste si ale strategicky naplánovať príjem tekutín podľa toho, kde sa pohybujete počas dňa, napríklad, pite veľa, keď ste doma či v práci v blízkosti kúpeľne a menej pred cestou z práce. Tiež sa odporúča chodiť na záchod v presne dvojhodinových intervaloch, aby ste si vytrénovali močový mechúr a nepiť veľa pred spaním, aby ste kvôli močeniu nemuseli prerušovať nočný spánok.

8. Citlivosť na teplo

Ak máte SM, teplota dokáže ovplyvniť to, ako sa cítite. Všeobecne platí, že v teple sa príznaky zvyknú zhoršovať. Počas extrémnych horúčav sa preto čo najviac zdržujte v klimatizovaných priestoroch. Dočasne pomáha aj pitie chladených tekutín a existujú aj špeciálne chladiace vesty a obklady.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
tri plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím