Lhermittov príznak

Lhermittov príznak

Nazývaný tiež aj Lhermittov fenomén. Patrí medzi menej známe a menej časté príznaky SM, vyskytuje sa približne u 15 – 30% pacientov.

Čo presne sa pod týmto názvom skrýva?

Lhermittov príznak je popisovaný ako náhly a nepríjemný pocit elektrického výboja, ktorý sa najčastejšie začína v zadnej časti hlavy a krku a šíri sa pozdĺž chrbtice, rúk a nôh. Väčšinou k nemu dochádza pri predklone hlavy dopredu, keď sa bradou dotknete hrudníka, ale môže sa objaviť pri akomkoľvek nezvyčajnom pohybe hlavy či krku. Pravdepodobne je spôsobený poškodením nervových buniek nachádzajúcich sa v hornej krčnej oblasti miechy alebo spodnej časti mozgového kmeňa. Poškodené nervy neadekvátne reagujú na pohyby krku a výsledkom je elektrizujúci pocit, resp. bolesť.

Hoci Lhermittov príznak môže byť bolestivý, nie je smrteľný a väčšina pacientov sa pomocou správnej liečby z neho úplne zotaví.

Aké sú príčiny Lhermittovho fenoménu?

Obyčajne je spájaný s diagnózou SM, môže sa ale vyskytnúť aj ako súčasť mnohých iných ochorení. Nedostatok vitamínu B12, stlačené, resp. pricviknuté nervy v mieche, zápal miechy či nádor v tejto oblasti sú iba niektoré z nich. Objaviť sa môže aj počas, alebo po užívaní vysokých dávok chemoterapie, alebo môže sprevádzať vysadenie niektorých psychotropných liečiv.

Pravdepodobnosť, že sa objaví, rastie keď pociťujete únavu, stres alebo prehriatie organizmu.

Ako sa Lhermittov príznak lieči?

Možností liečby je niekoľko, predchádzať by jej však vždy mala konzultácia s lekárom, ktorý vám pomôže vybrať pre vás tú najvhodnejšiu.

 1. Elektrická stimulácia, tzv. TENS. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré vysiela elektrický prúd nízkeho napätia k nervom a uľavuje tak od bolesti.
 2. Mäkký golier alebo podpera krku obmedzujúca pohyb, ktorý Lhermittov príznak vyvoláva
 3. Masáž/svalová relaxácia
 4. Dychové cvičenia
 5. Meditácia
 6. Strečing
 7. Fyzioterapia, ktorá dokáže poskytnúť špeciálne cviky na zlepšenie postoja a držania tela a tak predísť tomu, aby sa Lhermittov fenomén znovu objavil
 8. Niektoré liečivá ako napríklad:
  • steroidy, v prípade že Lhermittov príznak je súčasťou ataku
  • myorelaxanciá a antidepresíva, ktoré sa používajú v liečbe bolestí nervov
  • antiepileptiká, lieky používané proti záchvatom, ktoré pomáhajú kontrolovať elektrické výboje v mozgu

Ak sa vás Lhermittov príznak týka, majte na pamäti, že podobne ako ostatné SM príznaky, môže sa zhoršiť vplyvom fyzického alebo emočného stresu. Okrem informovania lekára a prípadnej liečby preto dbajte aj na dostatok spánku, vyhýbajte sa prílišnému teplu a dostatočne relaxujte.

Autor: Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
jedna plus päť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím