Ako sklerózu multiplex ovplyvňuje oxidačný stres?

Ako sklerózu multiplex ovplyvňuje oxidačný stres?

Oxidačný stres je výsledkom nerovnováhy voľných radikálov v tele. Tieto voľné radikály (známe aj ako reaktívne formy kyslíka) vznikajú nielen vďaka toxínom, ktorým je telo vystavené v priebehu života ale aj počas metabolizmu živín. Poškodzujú bielkoviny, tuky a nukleové kyseliny, čo môže viesť k vzniku zápalových procesov a následnému poškodeniu buniek.

Oxidačný stres sa považuje za neurodegeneratívny, pretože zápal má za následok demyelinizáciu centrálneho nervového systému a má vplyv na závažnosť priebehu sklerózy multiplex u jednotlivých pacientov. Vo svete momentálne prebiehajú početné vedecké štúdie zamerané na otázku ako zastaviť, resp. zvrátiť demyelinizáciu a poškodenie nervového tkaniva spôsobené oxidačným stresom a tak spomaliť priebeh tohto ochorenia.

Navyše, vedľajším produktom oxidačného stresu sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré by mohli byť využiteľné na hodnotenie miery oxidačného stresu u jednotlivých pacientov. Pomôcť by tak mohli pri diagnostike, ale aj predpovedaní rizika postupu ochorenia a pri voľbe liečby.

Ako sa voči oxidačnému stresu brániť?
Znížiť mieru oxidačného stresu je možné pomocou antioxidantov. Sú to chemické zlúčeniny, ktoré dokážu „zneškodniť“ voľné radikály a zabrániť im tak v poškodzovaní buniek. Najviac sa vyskytujú v červenom a fialovom ovocí (jahody, granátové jablká, červené hrozno, čučoriedky) a medzi tie najznámejšie patria vitamíny C a E.

Antioxidanty je možné do tela dodávať zvonku, avšak telo má aj vlastné cesty, ktorými vznikajú silné antioxidačné enzýmy ako glutatión alebo superoxid dismutáza. Štúdie ukazujú, že aktiváciou týchto ciest je možné demyelinizáciu spomaliť a podporiť remyelinizáciu, čím sa zvýši ochrana nervových vlákien pred poškodením. Vedci tak neskúmajú len účinky samotných antioxidantov ale aj látky, ktoré by dokázali aktivovať tieto cesty a zvýšiť tak vlastnú antioxidačnú kapacitu organizmu. Aj niektoré už používané imunomodulačné liečivá takto fungujú.

Nie je antioxidant ako antioxidant
O väčšine antioxidantov však zatiaľ neexistuje dostatok vedeckých dôkazov, ktoré by podporovali ich využitie v doplnkovej liečbe sklerózy multiplex. Ako najúčinnejšie sa javia byť myricetín, epigalokatechín-3-galát (zložka zeleného čaju), kyselina alfa-lipoová a melatonín.

Prvé tri však zatiaľ preukázali efekt iba v štúdiách v skúmavke a na zvieratách. Melatonín bol skúmaný aj u ľudí s pozitívnym výsledkom v období remisie, avšak pozor, zdá sa, že pri akútnom ataku ochorenia je jeho efekt opačný a priebeh ataku môže zhoršovať. Podľa niektorých výskumov by pacienti s SM mali oblúkom obísť aj resveratrol, v niektorých štúdiách na myšiach totiž zhoršil priebeh ochorenia.

Pozor na samoliečbu.

Ak uvažujete o užívaní akéhokoľvek výživového doplnku s obsahom antioxidantov, oznámte to vášmu neurológovi a poraďte sa s ním. Skleróza multiplex je špecifická diagnóza a hoci sa zdá, že antioxidanty pomáhajú zmierniť jej priebeh, je veľmi dôležité o akú konkrétnu látku sa jedná. Neplatí totiž, že každý antioxidant je automaticky prospešný.

Tiež neskúšajte (vo viere že si tým pomôžete) prekračovať odporúčané dávkovanie, pretože niektoré antioxidanty majú vo vysokých dávkach, paradoxne, presne opačný účinok a oxidačný stres podporujú. Platí tu staré známe „všetkého veľa škodí.“

Autor: Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
štyri plus jedna =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím