9 zdravotných problémov, ktoré môžu byť mylne považované za SM

9 zdravotných problémov, ktoré môžu byť mylne považované za SM

Keďže skleróza multiplex (SM) je veľmi komplexná choroba, niekedy môže byť ťažké správne ju diagnostikovať. Aj keď výskum ohľadne diagnostiky rýchlo napreduje, stále neexistuje jediný jednoznačný test, ktorý by dokázal s istotou určiť, že pacient má SM.

O SM tiež platí, že je to veľmi individuálne ochorenie, čo znamená, že rôzni ľudia bojujú s rôznymi príznakmi v rôznom čase a v rôznej intenzite. Práve kvôli tomu sa môže stať, že sa u pacienta nesprávne určí diagnóza SM, pričom v skutočnosti môže ísť o iné ochorenie. Pre lepšie pochopenie sme pre vás pripravili zoznam deviatich zdravotných problémov, ktoré sa bežne môžu zameniť za SM.

1. Lupus

Lupus je autoimunitná zápalová choroba, ktorá ovplyvňuje viaceré orgánové systémy. U každého pacienta sa prejavuje inak a medzi niektoré jeho najbežnejšie príznaky patria vyrážka, bolesti kĺbov a svalov, problémy s obličkami a neurologické problémy.

2. Lymská borelióza

Ide o bakteriálnu infekciu prenášanú najčastejšie uhryznutím kliešťa. Skoré príznaky zahŕňajú únavu, horúčky, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, čo sú taktiež príznaky typické pre SM.

3. Cievna mozgová príhoda

Keď časť vášho mozgu nedostáva pravidelný prísun krvi, následne nedostáva ani kyslík a živiny, ktoré potrebuje pre svoju funkciu. Výsledkom môže byť cievna mozgová príhoda (CMP), ľudovo nazývaná porážka. Jej príznaky zahŕňajú poruchy videnia, tŕpnutie končatín, problémy s chôdzou a rečou. CMP je väčšinou život ohrozujúci akútny stav, jej ľahšie formy sa však dajú zameniť za príznaky ataku SM.

4. Fibromyalgia

S SM má niekoľko podobných príznakov, ako napríklad bolesti hlavy, svalov a kĺbov, tŕpnutie a mravčenie v končatinách, problémy s pamäťou a únava.

5. Sjӧgrenov syndróm

Ide taktiež o autoimunitné ochorenie. Môže spôsobiť únavu a bolesti svalov a kostí. Podobne ako SM sa častejšie vyskytuje u žien.

6. Vaskulitída

Vaskulitída je zápal krvných ciev, ktorý môže imitovať SM. Existuje viacero typov tohto ochorenia, ale v závislosti od typu ju môžu sprevádzať symptómy ako bolesť kĺbov, rozmazané videnie, tŕpnutie, mravčenie a slabosť končatín.

7. Sarkoidóza

Sarkoidóza je zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré takisto zdieľa s SM niektoré príznaky, ako napríklad únavu a poruchy zraku.

8. Nedostatok vitamínu B12

Tento nedostatok môže spôsobiť príznaky podobné SM, ako únava, zmätenosť a tŕpnutie a mravčenie rúk a nôh.

9. Akútna diseminovaná encefalomyelitída

Ide o vážne zápalové ochorenie, ktoré napáda mozog a miechu pacienta. Podobne ako pri SM, jej príznaky zahŕňajú horúčku, únavu, bolesti hlavy, vracanie, poruchy zraku a chôdze.

Autor: Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
štyri plus šesť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím