1. Spravte si z cvičenia prioritu číslo jedna
Dajte si cvičenie na prvé miesto v zozname vecí, ktoré chcete v daný deň urobiť. Či budete cvičiť pred alebo po raňajkách je na vás. Ak to však urobíte hneď ráno, stáva sa z cvičenia vykonaná práca a pred sebou máte ešte celý deň na ostatné činnosti, ktorým sa plánujete venovať.
2. Cvičte s priateľmi
Či už cvičíte doma, vo fitku alebo chodievate behať, s priateľmi to ide ľahšie. Rýchlejšie vám pri cvičení ubehne čas a získate tak aj príležitosť na pravidelné stretnutia a socializáciu. Navyše je menej pravdepodobné, že budete cvičenie vynechávať alebo sa flákať, pretože sa s ním bude spájať záväzok voči vašim blízkym.
3. Cvičenie si začleňte do diára
Ak nestíhate cvičiť ráno pred odchodom do práce, nevadí. Ak nestíhate cvičiť každý deň, tiež nevadí. Podstatné však je, aby ste si cvičenie začlenili do svojho programu a nemali ho kdesi v kolónke „ak mi dnes zvýši čas, pôjdem behať“. Naplánujte si ho na určitý deň a čas rovnako, ako si plánujete hocijakú inú dôležitú povinnosť či stretnutie. Pristupujte k nemu podobne ako k práci či k schôdzke s priateľmilen tak ju predsa nemôžete zrušiť, či áno?
4. Zabávajte sa
Prečo by ste mali robiť niečo, čo vás nebaví? Áno, plávanie je super na formovanie postavy, ale ak ho neznášate, bude vo vás vyvolávať negatívne pocity, ktoré sú zbytočné a v konečnom dôsledku bude efekt na vaše zdravie možno horší, ako keby ste neplávali. Je nevyhnutné vybrať si fyzickú aktivitu, ktorá vás baví a je zdrojom pozitívnych pocitov. Ak vás nebaví žiaden „štandardný“ spôsob cvičenia, pamätajte, že prospešné je hocičo, čo vás donúti sa hýbať. Ráta sa aj hodina tanca či skákanie na trampolíne. Nebojte sa skúšať nové aktivity.
5. Pozitívny prístup
Predtým, než vynecháte cvičenie, skúste porozmýšľať o všetkých dobrých veciach, ktoré vám prináša. Napr. ako vás baví, ako vám pomáha, ako dobre sa po ňom cítite, ako sa pri ňom stretnete s priateľmi, akí ste vďaka nemu silnejší a zdravší...
6. Nebuďte na seba príliš tvrdí
Občas sú dni, kedy sa cítite naozaj pod psa. Ste veľmi unavení. Alebo vás niečo bolí. Jednoducho viete, že dnes to cvičenie nedáte. Alebo sa aj donútite začať, ale namiesto vášho obvyklého času zvládnete cvičiť o polhodinu menej. Nemučte sa pocitmi viny, je to v poriadku. Cvičiť je síce dôležité, ale omnoho dôležitejšie je počúvať svoje telo, ono najlepšie vie, kedy potrebuje prestávku.
7. Cvičebné prestávky
Ak sa vám nakopia povinnosti a naozaj nestíhate ísť na hodinku do telocvične, rozdeľte si pohyb na malé kúsky a včleňte ich do vášho dňa, kde len môžete. Napríklad 2x10 minút rýchlej chôdze cestou do práce a z práce. V práci cez prestávku vybehnite párkrát hore a dolu po schodoch. Spravte si desať drepov, kým sa vám zohrieva obed či večera, alebo zovrie voda na kávu. Postavte sa 30 krát na tri sekundy na špičky, kým si umývate zuby. Nehľadajte dôvody, prečo sa to nedá, ale možnosti, ako by to šlo. Možno budete sami prekvapení, na čo prídete.
8. Stanovte si cieľ
Dohodnite sa sami so sebou na malých zámeroch, a odmene, ktorá vás čaká, ak ich splníte. Napríklad, že cez leto odbehnete určitý počet kilometrov, že budete cvičiť aspoň 3 hodiny týždenne a pod. Aby ste sa vyhli frustrácii ak sa vám daný cieľ nepodarí splniť, použite malý trik. Pozerajte sa na váš cieľ ako na optimum a približne tri štvrtiny z neho vyhláste za minimum, o ktorom viete, že ho určite splníte. Ak splníte optimum, budete mať skvelý pocit, že ste zvládli ešte aj niečo navyše.
Autor: Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava
Zdieľať na FB
Audia a videa