Pohyb s chladným telom aj hlavou (3.)

Pohyb s chladným telom aj hlavou (3.)

„Celé sa to začalo zvýšenou únavou. Manžel mi spočiatku nežne vravieval, že som lenivý kocúrik, neskôr ma nazýval leňochodom. Keď mi diagnostikovali SM, veľmi ho to mrzelo a vyčítal si to. Najhoršie bolo, že ani ja sama som nerozumela tomu, čo sa.so mnou deje. Aj som chcela, ale nevládala som. Nič. Nepomáhala ani káva, ani odpočinok. Pripadala som si hrozne...“

Únava vo všetkých jej podobách je dominujúcim sprievodným znakom SM. Limituje denné aktivity pacienta v pracovnom aj osobnom živote. Niekedy je tak obmedzujúca a intenzívna, že pacient zažíva pocit úplnej bezmocnosti. Problémom je často nielen pre samotného postihnutého, ale aj jeho najbližších, ktorí nie vždy vedia chápať to, ako sa pacient cíti.

 

Ako si poradiť pri únave? Čo môžete urobiť pre seba a okolie v riešení tohto problému?

• Pomenujte problém. Neznamená to len povedať „som unavený/á, nevládzem, dorobím to, keď budem vládať“. Pomenovať tento symptóm znamená aj uvedomenie si toho, že je to problém, ktorý je aktuálne tu a stane sa pravdepodobne vašou súčasťou. Aj iné chronické ochorenia majú svoje typické príznaky. U SM je jednou z najčastejších práve únava. Je dobré ak ľudia, ktorí s vami žijú, o tejto skutočnosti vedia a naučia sa s ňou počítať. Niekedy môže byť konštatovanie únavy pre pacienta už tak „únavné“, že môže hľadať iné spôsoby jej pomenovania. Jedna pacientka s SM pomenovala svoje ťažkosti menom Tereza. Bolo to podľa jej priateľky, ktorá keď nedokončila nejakú prácu, čo sa mimochodom stávalo dosť často, vravievala svojmu priateľovi „som hrozne unavená“. A tak keď sa tejto pacientke zdalo, že to tiež hovorí príliš často, dohodli sa s manželom na takomto odľahčení tohto príznaku choroby. Niekedy potom žartovne konštatovali „dnes bola u nás Tereza a možno sa zastaví aj zajtra“.

 

Nehanbite sa za únavu, necíťte sa vinný/á. Únava vo vašom prípade nie je únavou bežnou, takou, akú pociťujeme všetci po námahe. Vaša únava prichádza bez toho, aby ste museli niečo robiť a po námahe sa ešte zvýrazňuje. Nie je vôľou ovplyvniteľná. U zdravého človeka odpočinok napomáha regenerácii síl, vo vašom prípade to tak nemusí byť.

• Naučte sa únave porozumieť. Skúste vypozorovať, či sú nejaké okolnosti, ktoré vašu únavu zhoršujú/zlepšujú. Zistené skutočnosti skúste využiť vo svoj prospech (rozdelenie činností na viacero etáp, oddych počas práce ešte predtým, ako začnete únavu pociťovať, striedanie činností práca - uvoľňujúca činnosť).

 

Požiadajte o pomoc. Povedzte, čo potrebujete. Pre ľudí, ktorí nikdy nezažili takýto druh únavy, je naozaj ťažké porozumieť tomu, čo sa s vami deje. Preto sa možno nie vždy správajú ústretovo. Jasne formulujte to, čo potrebujete. Niekedy to môže byť aktívna pomoc, inokedy naopak potreba byť chvíľu sám/a. Vďaka otvorenosti aj vaše okolie bude ľahšie nápomocné pri riešení tohto problému.

• Poraďte sa s lekárom o možnostiach riešenia problému. Únava je súčasťou SM, ale môže byť aj začínajúcim príznakom depresie. Hovorte so svojím ošetrujúcim lekárom o všetkých príznakoch, ktoré vás trápia.  

 

CVIČENIA RAMIEN

Krok 1: Ľahnite si s rukami po stranách, blízko rohu postele. Ruku presuňte cez hlavu, ako vidíte na obrázku.

Krok 2: Vráťte ruku do začiatočnej pozície /rameno držte rovno/.

Krok 3: Siahajte rukou na strop dvíhajúc plece z postele.

Krok 4: Ruku a plece tlačte nazad, až kým nie je plece rovno na posteli.

Krok 5: Ruku vysuňte von od tela, nad hlavu.

Krok 6: Vráťte ruku do začiatočnej pozície /rameno držte rovno/.

Krok 7: Ruku natiahnite do strany vo výške pleca. Potom ju spustite dole k dlážke a to tak ďaleko, ako to je možné. Vráťte ruku do začiatočnej pozície.

Krok 8: Natiahnite ruku bokom vo výške pleca. Tlačte ju cez telo, dvíhajúc plece z postele. Vráťte sa do začiatočnej pozície s obidvoma rukami rovno. Potom všetko opakujte s druhým ramenom.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
šesť plus jedna =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím