Ako zvládnuť zmenu?

Ako zvládnuť zmenu?

V živote človeka je veľmi dôležité naučiť sa, ovládať umenie byť sám sebou. Obzvlášť dôležité je zvládnuť zmenu, ktorú ochorenie prináša do partnerského vzťahu. Ako ustáť situáciu, keď nás kvôli chorobe opúšťajú blízki ľudia? Na naše otázky odpovedala psychoterapeutka R. Shubertová.

Ako zvládnuť zmenu, ktorú ochorenie do vzťahu prináša?

Každá novinka - zmena, ktorá do partnerského života pribudne, vzťah rozkolíše. Narodenie dieťaťa, jeho odchod z domova, sťahovanie, zmena zamestnania, choroba. Niektorú novinku vítame radostne, inú menej, ale vždy to nejakú dobu trvá, kým ju integrujeme. Takže je nutné nerobiť hneď unáhlené rozhodnutia, nepanikáriť, vedieť, že je to proces, ktorý chce svoj čas. A keď je touto novinkou vo vzťahu SM, platí to dvojnásobne, pretože stres jej rozhodne neprospieva. Všeobecne platí, že vzťah, v ktorom bolo a je obom partnerom dobre, takúto návštevu síce nevíta s nadšením, ale naučí sa s ňou žiť a v podstate pokračuje pôvodným smerom. Lenže málokedy choroba udrie vo chvíli najväčšej pohody. A tiež dolieha na každého v páre inak. Čerstvo diagnostikovaný človek sa zmieta v iných pocitoch ako jeho zdravý partner. A už to začína - zádrhel, ktorý sa môže stať začiatkom kráteru budúcej sopky. Bez porozumenia nie je riešenie. Pocitom je potrebné dať čas a komunikáciu. Potom je potrebné chorobe porozumieť, zoznámiť sa s ňou, poznať ju, a to musia obaja partneri.  Až vtedy treba pristúpiť k vyhodnoteniu situácie, pocitov, postojov a možností. Každopádne je to záležitosť na dlhšiu dobu a bez komunikácie a tolerancie sa nezaobíde.

 

Čo robiť, keď nastane kríza? Akých oblasti zo skúseností pacientov sa môže týkať?

Hovoríme o kríze v partnerskom vzťahu, alebo vo vývoji ochorenia?  Odpovedám otázkou preto, aby sme si uvedomili, že každý vzťah prechádza pravidelnými krízami. A tu sa to komplikuje, pretože tých križovatiek je viacej : ja x partner, ja x choroba, partner x choroba, partner x nová životná situácia ( tehotenstvo, narodenie dieťaťa, sťahovanie, nevera, strata zamestnania, problém s dospievajúcimi deťmi, starostlivosť o rodičov atď.). Skúsenosti pacientov sú tak pestré, ako je pestrý sám život. Niekedy sa im podarí krízou prejsť dokonca posilnení, niekedy sily nestačia. V tom prípade je dobré vedieť požiadať o pomoc. Rodinu, priateľov, odborníkov.

 

Čo robiť keď partner situáciu neustojí a vzťah sa rozpadne? Kedy treba vyhľadať odbornú pomoc?

Bohužiaľ aj vďakabohu niektoré vzťahy skončia. Ak bohužiaľ, opäť je to stres, ktorý chorobe neprospieva. A to je čas, kedy nie je od veci mať sa rád a vedieť požiadať o pomoc. Ale aj v opačnom prípade je dobré mať niekoho, o koho sa dá oprieť v novej životnej situácii. Rozpad vzťahu je vždy bolestivá udalosť.

16672986_s

 

Ako sa naučiť umeniu byť sám sebou?

Tak na toto sa opýtajte radšej dalajlámu a odpoveď mi prosím pošlite! Čakám na ňu už päťdesiat rokov. Ale odpoveď je asi tá, že cesta je cieľ. Dôležité je nerezignovať a stále ísť svojou cestou, hľadať, zbierať, vytrvať, skúšať, rozvíjať, obhospodarovať, odhadzovať. A mať na pamäti, že to, čo je vo vzťahu mojím ja a čo je pre moje ja dobré, poznáme srdcom.

 

Ako sa nanovo pozrieť na život a posilniť jeho kvalitu?

Hlavne ten život vidieť. SM je len jedna súčasť človeka a vzťahu. Jedna z mnohých. Nepoznám nikoho, komu by krízová udalosť (choroba, rozpad vzťahu atď.) neprehádzala rebríček hodnôt. Je dobré si všimnúť, že ten rebríček má veľa miest, na ktorých môžem stáť. Tie je potrebné rozvíjať, a tie, na ktorých to nejde, treba oplakať, ale opustiť.

 

Kde hľadať nových ľudí?

Najskôr je možno dobré porozhliadnuť sa po tých starých. Rodina, priatelia, kamaráti, kolegovia, známi. Nové situácie môžu na novo rozdať karty. a je škoda si nevšimnúť, že nám niekto podáva ruku. Potom samozrejme- svet je preplnený ľuďmi! Napadá mi psychoterapeutická skupina a skupinové rehabilitačné cvičenia, záujmové krúžky, kluby atď.

 

Kde sa inšpirovať?

Všade. Svet je plný informácií, takže stačí mať oči a uši otvorené. Inšpirovať sa znamená stretnúť sa s informáciou, ktorá ma zaujme. Takže komunikácia, komunikácia a zase tá komunikácia. Knihy, internet, čakáreň, časopisy… ale hlavne- ľudia.

 

ZDROJ: RS Kompas

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
dva plus deväť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím