“Éčka” verzus zdravý životný štýl

“Éčka” verzus zdravý životný štýl

Potravinárske prídavné látky (aditíva), ľudovo tzv. éčka, sú chemické látky, ktoré sa pridávajú do potravín s cieľom zlepšiť ich trvanlivosť, vzhľad a chuť. Sú ich stovky. V mnohých článkoch sa môžete dočítať o ich nebezpečenstve pre zdravie človeka. Netreba však podľahnúť panike, nie všetky sú nevyhnutným zlom pre organizmus. Treba len vedieť, ktorým sa treba vyhýbať, ktoré zo svojho stravovania vylúčiť.

Čo znamená E? V potravinárskom priemysle sa takto onačujú aditívne látky pridávané do potravín z najrôznejších dôvodov. Technologických aj skladovacích. Bez aditív by bola ponuka potravín na našom trhu značne obmedzenejšia, zároveň by sa skrátila aj doba trvanlivosti. Ak by sme chceli úplne vyradiť tieto potraviny a nápoje zo sortimentu, museli by sme sa rozlúčiť napr. s majonézou, horčicou, šunkou, syrmi, žuvačkami, malinovkami atď.

Na Slovensku  reguluje používanie a označovanie povolených aditív ministerstvo zdravotníctva. Ako členská krajina EÚ používame označenie zložené s písmena E a následne troch alebo štyroch čísel.

Napriek tomu, že používané aditívne látky sú podľa zákonov Slovenska a noriem  EÚ považované za bezpečné, možné zdravotné riziká týchto látok sú predmetom búrlivých diskusií. Stále sú v potravinách používané niektoré chemikálie, na ktoré by si ľudia mali dávať pozor a radšej sa im vyhýbať.

15748837_m

Ak máte obavy, že konkrétna prídavná látka môže byť príčinou vašich zdravotných problémov, vyskúšajte eliminačnú diétu, kde vylúčite túto látku úplne zo svojej stravy a uvidíte, či sa príznaky zlepšia. Ak sa príznaky opäť vrátia potom, čo začnete znovu konzumovať potraviny, ktoré obsahujú tieto doplnkové látky, je pravdepodobné, že prisievajú k týmto príznakom a je lepšie sa im vyhnúť.

Takže milí esemkári, určite má pre bezpečie našeho organizmu zmysel vyhýbať sa nadmernej konzumácii potravín obsahujúcich tieto tzv. éčka a jesť čo najprirodzenejšiu a čerstvú stravu (obilniny, strukoviny, ovocie, zeleninu, orechy, olejnaté semená). Nie všetky zdravotné problémy však môžeme prisúdiť pridávaným potravinárskym látkam ale vyplývajú z celkového nezdravého životného štýlu. Stále platí, že sa hlavne treba stravovať zdravo, vyvážene a plnohodnotne.

 

Zdroj: BBC a Ambulancia klinickej výživy

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
štyri plus tri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím