Nordic walking- severská chôdza

Nordic walking- severská chôdza

Vidíme ich čoraz častejšie, turistov s “lyžiarskymi palicami”, rýchlou chôdzou sa prechádzajú po parku, v uliciach mesta, v lese. Nordic walking prišiel už aj k nám na Slovensko, tento šport si našiel obľubu u mnohých ľudí, ktorý touto cestou robia niečo pre svoje zdravie a kondíciu a my veríme, že má čím osloviť aj niektorých z vás- esemkárov.

Nordic walking, čiže severská chôdza, je pomerne mladý šport, ktorý vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch ako letná tréningová metóda pre bežcov na lyžiach. Je založený na využití špeciálne navrhnutých palíc, spôsobom, ktorý využíva silu hornej časti tela aby vás  poháňala pri chôdzi vpred. Pri chôdzi s palicami je zapojených 600 svalov v tele, horná časť tela takto preberá až 30% práce nôh a odľahčuje ich od záťaže.

15412050_mNordic walking je šport vhodný pre ľudí všetkých vekových kategórii a úrovní fyzickej kondície. Je vhodný taktiež pre ľudí so zdravotnými problémami, pri čom aj úroveň miernej prechádzky poskytuje efektívny spôsob ako si zlepšiť kondíciu, schudnúť a prispieť k celkovému dobrému fyzickému stavu tela. Na viac, Nordic walking je finančne nenáročný šport, čím je prístupný pre širokú škálu ľudí. Budete potrebovať len pár Nordic walking palíc (ktoré sú odlišné od lyžiarskych, či turistických palíc popruhmi, v dôsledku čoho sa vytvára iný uhol pokladania na zem) plus vhodnú obuv a oblečenie.

11382287_mAk sa naučíte palice správne používať, prenášate na ne námahu z nôh a o to menej trpia pri chôdzi kolená a kĺby.  Hýbete sa podobným spôsobom ako pri obyčajnej chôdzi, ale kývate rukami od pliec s vystretými lakťami- pripomínajúc pochod vojakov. Ak sa chcete naučiť postup správne a využiť tým všetky výhody Nordic walkingu, odporúča sa zo začiatku výučba s trénerom, ktorý vás naučí základnej technike.

A ako pôsobí Nordic walking na naše celkové zdravie? Podobne ako u iných foriem miernej intenzity  aeróbneho cvičenia môže pravidelné praktizovanie Nordic walkingu znížiť riziko chronických ochorení  ako sú:  srdcové choroby, diabetes typu 2, cievne mozgové príhody a niektoré druhy rakoviny. Nordic walking, rovnako ako  akákoľvek iná forma cvičenia môže pomôcť aj ako súčasť podporného program na redukciu hmotnosti.

 

Ak vás tento druh športu zaujal, stačí ho už len vyskúšať. Nordic walking môžete praktizovať všade, v mestskom prostredí,  na vidieku alebo v prírode, je však odporúčané, aby ste sa techniku naučili od kvalifikovaného inštruktora. Aj u nás na Slovensku môžete takýchto inštruktorov nájsť napríklad na webových stránkach venujúcich sa tomuto športu.

Viac infomácií o Nordic walking nájdete aj na tejto stránke po kliknutí na nasledujúci odkaz :

http://www.nordicwalking.sk/

 

 

 

Zdroje: server nhs.uk

     wikipedia

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
sedem plus tri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím