Bezpečný internet

Bezpečný internet

Dnes sa čím ďalej tým viac ľudí stáva bežnými užívateľmi internetu. V práci, doma, v zahraničí a aj pri čítaní tohto článku ste pripojený cez svoj počítač na internet, internet sa stáva neodmysliteľnou a potrebnou súčasťou každodenného života človeka. Nie každý však mal to šťastie a pred tým, ako sa stal internetovým užívateľom bol oboznámený s jeho úskaliami a s problémami, na ktoré si treba dávať pozor. Dnes nájdete veľa serverov, ktoré sa venujú práve bezpečnosti na internete, my vám prinášame krátky prehľad a niekoľko tipov, na ktoré je dobré upriamiť pozornosť.

Prechádzanie webu

Jedno z rizík, ktoré podstupujeme, môže nastať už pri samotnom prechádzaní webu. Hackeri so zlými úmyslami a tvorcovia vírov môžu infikovať počítač využitím nastavenej nízkej úrovne zabezpečenia v e-mailovej aplikácií a webovom prehliadači. Môžu to spraviť zaslaním škodlivého e-mailu alebo zlákaním k návšteve škodlivého webu.

 

10770139_mPishing

Pishing je podvodnícke jednanie s cieľom vylákať vaše osobné údaje ako napríklad čísla kreditných kariet, heslá a ďalšie dôležité údaje. Dá sa tiež vysvetliť ako krádež identity alebo ako typ sociálneho inžinierstva. Slovo pishing vychádza z anglického pasword fishing- doslova rybolov hesiel.

S podvodmi tohto typu sa môžete stretnúť :

- v e-mailoch, ktoré sa tvária ako by boli           od vášho kolegu alebo od kohokoľvek           iného, koho poznáte

- na webových stránkach vašej sociálnej           siete

- na rôznych falošných webových stránkach, ktoré napríklad vyberajú dary pre charitu

- na webových stránkach, ktoré vám pripadajú dôverne známe, lenže majú trochu inú webovú adresu,         takže je ťažké si to všimnúť;

- pri chatovaní

- na vašom mobilnom zariadení

Ako sa môžete chrániť?

- majte zapnutý firewall

- vždy udržujte svoj software a operačný systém aktuálny

- majte vždy aktuálny antivírový a antispywarový program

 

Buďte obozretní voči poskytovaniu akýchkoľvek osobných údajov na internete!

12432513_m

 

Online komunikácia

Jednou z vecí, ktoré internet svetu priniesol, je uľahčenie komunikácie. V dnešnej dobe by ste asi ťažko našli niekoho, kto s online komunikáciou v akejkoľvek podobe ešte nikdy neprišiel do styku. Vďaka komunikácii online sa medzičas medzi predaním akejkoľvek informácie adresátovi skrátil na minimum. Rýchlosťou akou predávame správu, predávame aj obsah a vzhľadom k povahe celej online komunikácie, už väčšinou nie sme schopní nijak sledovať ďalší osud nami odosielaných informácii. Uľahčenie komunikácie prostredníctvom internetu so sebou preto nesie aj isté riziká a musíme s nimi počítať. Obozretnosť pri posielaní citlivejšieho obsahu ako sú osobné údaje, čí súkromné materiály, je preto na mieste.

 

Rozmyslite si, čo na internete zdieľate, komu čo posielate a do akej miery chránite svoje súkromie!

 

E-mail

Je najrozšírenejšou formou online komunikácie.  Obsah e-mailu je skrytý a pokiaľ ho nezverejní jeden z príjemcov, nemusíte sa obávať, že by bol obsah dostupný všetkým na internete. Uvedomte si ale, že obsah vašej správy si môže príjemca nie len ukladať, ale aj preposielať ďalej. Neposielajte preto žiadne citlivé údaje alebo obsah, ktorý by vám mohol uškodiť.

 

Instant messaging

Umožňuje užívateľom sledovať, ktorí ich priatelia sú práve pripojení, posielať správy, chatovať alebo posielať súbory. Výhodou je rýchlosť a okamžité odoslanie správy alebo obsahu príjemcovi. Medzi najznámejší instant messaging patrí ICQ, Windows Live Messenger alebo Skype.

 

Chat

Dáva užívateľom možnosť komunikovať s viacerými ľuďmi naraz. Výhodou môže byť zvýšená šanca na zoznámenie alebo zábavu. Väčšina prevádzkovaných chatov prebieha v anonymite, tzn. ľudia na nich vystupujú pod prezývkami a nie pod pravými menami. Nikdy neviete isto, s kým vlastne v skutočnosti komunikujete.

 

Skype

Je program, ktorý umožňuje internetovú telefonickú komunikáciu. Pomocou skypu môžete viesť aj video hovory. Tie môžu byť rizikom hlavne v prípade, pokiaľ zdieľate citlivé údaje, ktoré vás môžu poškodiť. Nezabudnite, že druhá strana vás nie len vidí, ale môže si vás aj ukladať.

 

Rady pre bezpečnú online komunikáciu:

- Zvážte, či je nutné zverejňovať telefónne číslo alebo adresu.

- Neposielajte nikomu svoju intímnu fotografiu, nikdy neviete, kde sa môže objaviť.

- Udržujte heslá v tajnosti, nehovorte ich ani blízkej osobe, či kolegovi v práci.

- Nikdy neodpovedajte na neslušné, hrubé alebo vulgárne maily, či odkazy.

- Nedohadujte si stretnutie cez internet bez toho, aby ste o tom povedali niekomu inému.

- Neverte každej informácii, ktorú na internete získate.

- Keď s niekým nechcete komunikovať, nekomunikujte.

- Nezdôverujte sa s  informáciami o tom, kde sa pohybujete alebo že odchádzate napr. na dovolenku. Po      návrate by vás mohlo čakať nepríjemné prekvapenie.

- Pri používaní webovej kamery buďte opatrný, ktokoľvek môže na druhej strane hovor nahrávať.

 

Internet je bohatým zdrojom informácii, ale má aj svoje temné stránky. V tomto článku sme vás stručným spôsobom uviedli do problematiky, ukázali sme vám niekoľko príkladov ako pracovať s internetom bezpečne. Pre viac informácii a hlbší pohľad do vnútra problematiky navštívte už spomínané stránky po kliknutí na tieto odkazy:

http://www.bezpecnyinternet.sk/

http://www.bezpecnyinternet.cz/

 

Na záver vám už len želáme spokojné a najmä bezpečné surfovanie po internete!

 

Zdroj: server bezpecnyinternet.sk

  server bezpecnyinternet.cz

  wikipedia

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
štyri plus päť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím