Výživa - rady

Výživa - rady

Má význam vitamín D v liečbe SM?


Vitamín D bol zaujímavý doplnok výživy, pretože bránil istým typom rakoviny, zlepšoval stav jedinca a chránil zdravie kostí. Áno, môže tu byť dokonca spojitosť medzi týmto vitamínom a SM. Niekoľko štúdií totiž predpokladá, že znížený prísun vitamínu D môže prispieť k zvýšenému riziku vzniku SM. A naopak, užívanie D vitamínových doplnkov môže znížiť riziko SM. Nemáme však štúdiu, ktorá by to potvrdila. Okrem toho ešte nie je známe ideálne dávkovanie D vitamínu. Odborníci na výživu si myslia, že veľa Američanov má  deficit tohto vitamínu a potrebujú ho viac ako sú súčasne odporučené hladiny: 200 medzinárodných jednotiek denne pre dospelých (19 až 50-ročných), 400 pre 51 až 70- ročných a 600 pre ľudí nad 70 rokov.

Je dobré sledovať odporučené  hodnoty vitamínu D v potravinách, ktoré konzumujete. V rámčeku sú uvedené potravinové zdroje tohto vitamínu. Predtým než začnete brať vitamínový doplnok, ktorý je spolu s vápnikom dôležitý na udržiavanie zdravia kostí, požiadajte vášho lekára, aby vám skontroloval hladinu vitamínu D v krvi a zistil, či ste deficitní. Ak je nízka, potom určí, koľko by ste ho mali prijať denne v potrave a vitamínových doplnkoch.

 

Zdroje vitamínu D

Potraviny bohaté na vitamín D 


- makrely
- slede
- sardinky
- tuniak
- cereálie
- margarín
- mlieko alebo sójové mlieko
- pomarančový džús

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
jedna plus tri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím