Ako si posilniť v zime imunitu?

Ako si posilniť v zime imunitu?

Imunitný systém je komplex mechanizmov a reakcií vo vnútri organizmu, ktoré ho ochraňujú proti chorobám a zápalom. Tvorí ho sofistikovaný komplex buniek, ktoré vytvárajú základnú obrannú líniu. Ak baktérie alebo vírusy nezastaví koža alebo naše sliznice, špecializované bunky v krvi a lymfatickom systéme zapnú alarm, začnú produkovať protilátky a spustia celý rad mechanizmov, aby útočníka zastavili a zlikvidovali. Tieto bunky majú pamäť, takže pri opakovanom stretnutí s tým istým nepriateľom reagujú rýchlejšie a efektívnejšie. Príroda je skrátka dokonalá. Takmer. Divili ste sa niekedy prečo v izbe plnej ľudí, ktorí sú vystavení tej istej baktérii alebo vírusu niektorí ochorejú, zatiaľ čo iní zostanú zdraví? Imunitný systém je totiž mimoriadne citlivý a pri jeho oslabení bojujeme s chorobami čoraz ťažšie.

Najlepším spôsobom ako sa vyhnúť ochoreniam v chladných zimných mesiacoch je dlhodobá prevencia. A však, lepšie neskôr ako nikdy, a tak aj keď zima je už tu, prinášame niekoľko tipov a spôsobov ako si posilniť imunitu a ako sa vyhnúť nepríjemným chorobám, ktoré toto obdobie prináša.

 

Stravujte sa zdravo

Základom je celoročne zdravé stravovanie s obmedzením živočíšnych bielkovín a tukov, mlieka a mliečnych výrobkov, škodlivých konzervačných látok, bieleho cukru a bielej múky.  Pre rozprúdenie energie v našom nášho tele sú prioritné raňajky, ktoré by mali byť teplé. V tomto ohľade sa v praxi uplatňuje podávať ako prvé ranné jedlo teplú polievku či kašu a nie ako je vo väčšine domácností zvykom studený jogurt z chladničky.

V strave ďalej budeme preferovať hojnosť ovocia a zeleniny (pokiaľ možno v biokvalite).  

 

Znížte si kyselinu v tele

Baktérie rastú najrýchlejšie v kyslom prostredí, a preto v prípade, že máte prekysličený organizmus, váš prirodzený obranný systém bude potrebovať dlhší čas na ich odstránenie. Kyslé pH tela má dlhodobejšie následky než len oslabenie imunity, Štúdie dokázali, že rakovinové bunky nemôžu žiť v  prostredí so zásaditým pH, naopak v kyslom pH tela sa im darí dobre. Niektoré z faktorov, ktoré podporujú zvýšenie kyslého pH v tele sú : stres, alkohol, rafinovaný cukor, kofeín, fajčenie, konzumácia polotovarov a niektoré lieky. Naopak, neutralizovať  pH v tele môžete konzumáciou zásaditých potravín ako sú surová zelenina, ovocie, orechy a rôzne druhy semien.

 

Zbavte sa nadváhy

Prebytočné tukové bunky ovplyvňujú imunitu viac, ako si myslíte. V tele môžu vyvolať zápalové procesy, ktoré v chronickej forme dokážu poškodiť aj inak zdravé tkanivo. Už pri miernej nadváhe sa zvyšuje riziko ochorení ako je cukrovka, rakovina či srdcové choroby. Preto nielen kvôli imunite, ale kvôli zdraviu celkovo, je dobré sa akejkoľvek nadváhy postupne zbaviť - ale pozor, rozumne a pomaly.

 

Odbúravajte stres

Rôzne výskumy dokazujú silný vplyv psychických faktorov na imunitný systém. Podľa toho sú imunitný, nervový a hormonálny systém prepojené do jedného koordinovaného reagujúceho spojenia, takzvanej „imuno-neuro-endokrinnej siete“. Ešte mladá medicínska oblasť bádania – psychoimunológia- sa zaoberá účinkami psychických faktorov a s tým súvisiacimi neurohormónami na imunologické procesy a na priebeh ochorení. Vyhýbanie sa dlhodobo negatívne pôsobiacemu stresu priaznivo pôsobí na imunitnú obranu. Aby sme mohli lepšie zaobchádzať so záťažovými situáciami, môžeme sa naučiť rôzne techniky uvoľňovania ako joga, qui gong alebo autogénny tréning.

 

Doprajte si dostatok spánku

Práve čas, ktorý trávime spánkom je ten, kedy sa telo najviac regeneruje. Všetci poznáme, že pocit po dobrom spánku nenahradí na druhý deň nijaké množstvo kávy. Takže, nešetrite na čase, ktorý vaše telo potrebuje na regeneráciu a doprajte si 8 hodín spánku - zvýšte tým svoju imunitu.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
štyri plus jedna =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím