Olympijské hry 4. časť

Olympijské hry 4. časť

XXII. zimné olympijské hry v ruskom Soči sú už minulosťou. Konali sa od 7. do 23. februára 2014. Boli naozaj veľkolepé, plné krásnych a aj hodnotných športových zážitkov. Boli to hry aj najdrahšie v histórií všetkých doterajších olympijských hier. Veľa finančných prostriedkov pohltili novučičké športoviská. Haly, zjazdovky, či tobogány. Podobne aj úplne nová infraštruktúra v Soči stála obrovské množstvo peňazí a tak isto aj sieť nových honosných sietí ubytovacích zariadení a hotelov.

 

Najväčšie obavy boli o bezpečnosť športovcov, trénerov, novinárov alebo športových fanúšikov. Sočská zimná olympiáda sa stala najdrahšou aj kvôli obrovskému množstvu financií určených práve na zabezpečenie hladkého priebehu hier.

 

Po smrtonosných útokoch na civilistov, v ruskom Volgograde tesne pred olympiádou, ktoré si vyžiadali tri desiatky ľudských životov, sa kaukazský extrémistický teroristi nechali počuť, že hodlajú narušiť aj olympijské hry. Premiér Putin i prezident Medvedev upokojili Medzinárodný olympijsky výbor ( MOV ) prísľubom množstva zvláštnych bezpečnostných opatrení. Sľub splnili. Hry naozaj neboli narušené žiadnymi teroristickými útokmi. V konečnom dôsledku sa tieto hry stali naozaj najbezpečnejšími v histórií, ako to premiér Putin deklaroval pred ich začiatkom. Ale za akú cenu?

 

Otázka bezpečnosti hier bola o to pálčivejšia, že sa Soči nachádza v blízkosti Abcházka, o ktoré Rusko viedlo krátky ozbrojený konflikt s Gruzínskom. Vyšetrovatelia tajných štátnych služieb (a to nielen ruských) sa teda právom obávali, že možný útok by mohol prísť práve zo severokaukazských základní islamistických ozbrojencov. Preto bolo na blízku južnú hranicu Ruska s Gruzínskom povolaných 70 000 príslušníkov ruských ozbrojených síl. Okrem toho na ochranu zimných olympijských hier bolo vyčlenených približne 40 000 policajtov a príslušníkov tajných služieb. V priebehu hier sa vo vzduchu vznášali bezpilotné lietadlá a hry boli monitorované 5 500 kamerami. V pohotovosti boli protilietadlové systémy a systémy protivzdušnej obrany. Po Čiernom mori sa plavili štyri protiteroristické delové člny. Dokonca aj americký Pentagón potvrdil na Čiernom mori dve svoje lode. Pre vstup na železničnú stanicu a olympijské športoviská museli návštevníci prejsť cez kontrolné body vybavenými röntgenmi, detektormi kovov a výbušného materiálu.

 

Vladimír Putin tiež podpísal dekrét, ktorý stanovuje, že všetky zhromaždenia, manifestácie, demonštrácie a pochody v Soči a okolí, ktoré nie sú priamo spojené s olympijskými či paralympijskými hrami sa mohli konať od 7. januára 2014 výhradne po súhlase miestnych bezpečnostných orgánov. Zóna pre demonštrácie bola zriadená v parku v sedemnásť kilometrov vzdialenom mestečku Chosta. Aj tieto protesty musia byť schválené políciou, miestnymi úradmi a bezpečnostnými službami. A to sa v pôvodnom znení dekrétu počítalo dokonca s úplným zákazom všetkých protestov a manifestácií. Takto to bude platiť až do skončenia paralympíjských hier, teda do 21. marca 2014.

 

Trošku to pripomína, ako keby sa Rusko chystalo na ozbrojený konflikt a nie na najväčší športový sviatok na svete. Ten sa aj napriek všetkému viac-menej vydaril. A ešte nekončí. Veď za chvíľu sú tu aj zimné paralympijské hry. Krásny nápad MOV priniesť ten najväčší športový sviatok športovcom handicapovaným, ktorí dokazujú, že šport a aktívny život patrí nielen ľuďom zdravým, ale aj tým, ku ktorým bol osud trochu menej naklonený. O histórií paralympijských hier sa dozvieme viac nabudúce.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
šesť plus päť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím