Ako proti jarnej únave

Ako proti jarnej únave

Prišla jar. Príroda sa prebúdza k novému životu. Ľudia sa tešia na teplejšie počasie, na dlhšie dni a na vône, ktoré jar s kvitnúcimi stromami prináša. Napriek tomu nás rok čo rok prepadáva jarná únava. Pocit jarnej únavy je na zbláznenie. Vonku konečne skvelé počasie ale aj tak radšej ležíme v posteli, pretože nás všetko bolí a zatvárajú sa nám oči. Ako proti nej bojovať? Dáme vám, milí SM-kári zopár rád ako nad ňou zvíťaziť, alebo s ňou aspoň remizovať.

 Najprv je ale potrebné vedieť, čo to tá jarná únava vlastne je. Odborníci sa zhodujú na tom, že jarná únava je vlastne deficit slnečného svetla počas krátkych a zamračených zimných dní. Slnečné svetlo totiž vytvára v ľudskom organizme vitamín D a ten sa dá len ťažko nahradiť stravou alebo inou, umelou cestou. Preto naša prvá rada znie:

10120897_mSlňte sa!

 Slnečné lúče prispievajú k tvorbe vitamínu D, ktorý je pre náš organizmus veľmi dôležitý. Slnečné žiarenie navyše nepriamo zlepšuje náladu tým, že podporuje tvorbu hormónu zvaného serotonin. Jeho nedostatok sa prejavuje smútkom, a v horšom prípade aj depresiami. Ako náhrada slnečného žiarenia by mohli slúžiť aj špeciálne biolampy. Ale slnko je slnko. Preto je lepšie pred lampou uprednostniť napríklad víkendový pobyt na horách. Skúste teda využiť každú príležitosť ísť von na slnko.

 

18336530_m Pocit únavy samozrejme zvyšuje aj nedostatok spánku. Naša druhá rada je teda:

Veľa spite!

 Nedostatok spánku, zvlášť dlhodobý, oslabuje našu imunitu viac, ako si je väčšina ľudí ochotná pripustiť. Odborníci odporúčajú spať minimálne sedem hodín denne.  Ak spíte niekoľko nocí len päť alebo šesť hodín, budete sa cítiť ospalí,  klesne vaša pozornosť a aj úsudok. Naučte sa teda zabrzdiť, a aspoň cez víkend si pospite naozaj toľko, koľko potrebujete.

 

 Stres tiež prehlbuje pocit únavy a vyčerpania. Na jar ľudia totiž finišujú s daňovými priznaniami a zle8036438_m znášajú prechody zo zimného na letný čas. Sú z toho samozrejme vyčerpaní. Tretia rada je:

Vyhnite sa stresu!

 Popri športe alebo pobyte na čerstvom vzduchu vám môžu proti stresu pomôcť aj pravidelné cvičenia doma. Stačí aj dvadsať minút denne. Niektorým ľuďom zaberajú aj alternatívne spôsoby. Akupunktúra, akupresúra, či rôzne cvičenia inšpirované východnými filozofiami   napr. jóga alebo tai-chi. Odporúčame  aj obmedziť fajčenie a pitie alkoholu či kávy. A ak to dokážete, skúste sa menej rozčulovať, a brať život z tej lepšej stránky.

 

8445355_m Okrem vitamínu D si telo žiada aj ostatné vitamíny,  ktoré sa k nám počas zimy prirodzene nedostávajú. Je to hlavne vitamín C, ktorý podľa niektorých odborníkov, má rozhodujúci vplyv na prekonanie jarnej únavy. Takže ďalšia rada musí byť:

Doplňte potrebné vitamíny!

Základom je zabezpečiť vysoký objem surovej zeleniny a ovocia v stravovaní. Dobrou správou je, že zatiaľ, čo my máme ešte mrazy, v iných končinách sveta už zbierajú plody, ktoré môžeme kúpiť v bežnom zelovoci. Pri porcii ovocného šalátu raz denne a troche zeleniny ku každému jedlu vas jarná únava nebude unúvať. Najväčším favoritom medzi vitamínmi je vitamín C, ktorý je jeden z najväčších antioxidantov. Chráni tkanivá a stimuluje tvorbu bielych krviniek. Existuje síce množstvo vitamínových tabletiek,  ale háčik je v tom, že v týchto tabletkách je koncentrované oveľa väčšie množstvo vitamínu C, ktoré je pre ľudské telo potrebné, a ktoré dokáže za deň prijať. Táto denná dávka sa podľa odborníkov pohybuje vo výške 75 miligramov. Zvyšku sa telo dokáže rýchlo zbaviť. Tabletky s vitamínom C sú pomerne drahé, preto by ste mali navštíviť skôr zelovoc ako lekáreň. Podľa výskumov tak dosiahnete lepší výsledok a vyjde vás to lacnejšie.

 

Priniesli sme vám, milí SM-kári len zopár rád, ktoré vám môžu pomôcť v boji s jarnou únavou. A sú to rady, ktoré vás nebudú stáť veľa peňazí a času. Jar je naozaj nádherné ročné obdobie, a bola by škoda nechať si ho znechucovať akousi jarnou únavou.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
tri plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím