Pohyb s chladným telom aj hlavou (1.)

Pohyb s chladným telom aj hlavou (1.)

Každý so sklerózou multiplex, bez ohľadu na stupeň pohyblivosti, potrebuje pravidelnú fyzickú aktivitu. Nedostatok cvičenia má vážne zdravotné dôsledky od zápchy až po zvyšovanie rizika srdcových chorôb. Dobré programy cvičenia nielen predchádzajú problémom, ale podporujú fyzický výkon a dobré zdravie. Séria našich článkov je zameraná na to, ako môže cvičiaci vlastným tempom pohybovať a jemne napínať svaly a šľachy. V tomto prípade používame názov „stretching“ - napínanie, naťahovanie. Cvičenia sú rozdelené do piatich kategórií, jednou z nich je relaxácia. Všetky sú dôležité pre ľudí so sklerózou multiplex.

OHYBNOSŤ - napínanie svalov a šliach do ich celej dĺžky a pohybovanie kĺbu v celom jeho rozsahu. Tieto aktivity znižujú napätie svalov a predchádzajú strate plného rozsahu hybnosti, ktorá sa môže objaviť so zníženou aktivitou alebo slabosťou. Nepriamo môže dôjsť ku kĺbovému obmedzeniu, kedy sa kĺby bolestivo zmrazujú.


POSILŇOVANIE - zvyšuje silu svalov. Sila môže byť zvyšovaná dvíhaním končatiny proti gravitácii, zdvíhaním závažia, alebo pôsobením proti pevnosti stien.


ENDURANCE - zlepšuje činnosť srdca a pľúc. Aerobické cvičenia podporujú prácu srdca a pľúc.
Builds Endurance - znižuje riziko srdcových chorôb,
pomáha upravovať váhu a hladinu cholesterolu.
Prechádzka, plávanie alebo používanie stacionárneho bicykla sú formy endurance aktivít.


ROVNOVÁHA A KOORDINÁCIA - zlepšenie kvality a bezpečnosti pohybu. Rytmické cvičenie rúk a nôh a určité aktivity v stoji – najlepšie s pokynmi terapeuta - môžu zlepšiť rovnováhu a koordináciu pacienta.

 

RELAXÁCIA- redukuje fyzické a psychické napätie. Relaxáciou môže byť hoci len zastavenie sa a hlboké nadýchnutie sa alebo sedenie počas počúvania hudby. Štruktúrované relaxačné cvičenia môžu zredukovať váhu alebo pomôžu prekonať stresový deň.

 

 

PREVENTÍVNE OPATRENIA

 1. Noste oblečenie, ktoré nebráni vášmu pohybu.
 2. Uistite sa, či teplota v izbe je primeraná, ak je to potrebné, použite ventilátor alebo otvorte okno. Ak ste zvlášť citliví na teplo, namočte sa na 10 minút do studenej vane. Začnite vlažnou vodou, pomaly pridávajte studenú, až kým sa vaňa postupne nepremení na studený bazén. Alebo urobte experiment so  studenými obkladmi hlavy, vestami alebo pokrývkami krku.
 3. Nepresiľujte žiadnu časť svojho tela. Ak pocítite bolesť, prestaňte s cvičením. Predtým ako skúsite tento pohyb znova, poraďte sa so svojím terapeutom. Ak sa cítite nepohodlne, vráťte sa k cviku, ktorý je ľahší.
 4. Pohybujte sa pomaly. Všetky pohyby sa majú robiť rovnomerne, umožňujúc svalom reagovať na napnutie. Rýchly pohyb môže zvýšiť kŕčovitosť a stuhnutosť. Skúste vydržať pri každom napnutí svalov 60 sekúnd. Potom sa pomaly vráťte do počiatočnej pozície.
 5. Pri cvičení postupne zvyšujte svoje tempo. Cieľom je zvyšovať rozsah bezbolestného pohybu. Preto je dôležité rozlišovať medzi bolesťou a pocitom napätia. Napnutie byť môže, bolesť nie.
 6. Ak máte jednu stranu slabšiu, použite silnejšiu stranu na pohyb tej slabšej. Terapeut by vám mal s tým pomôcť.
 7. Zapamätajte si, že pri cvičení je potrebné rovnomerne dýchať a relaxovať, uvoľňovať tvár počas každého pohybu. Cvičiaci má sklon robiť grimasy alebo
  zadržiavať dych počas nezvyčajného pohybu.
 8. Vyhýbajte sa nadmernej námahe. Rátajte s prestávkami, popíjajte v malých dúškoch vodu ako prevenciu pred prehriatím alebo dehydratáciou.
 9. Pri cvičení experimentujte s denným časom.
  Niektorým ľuďom vyhovuje skoré ráno. Iní si rozdelia cvičenie na dve časti, jednu absolvujú napríklad ráno a druhú časť večer.

 

CVIČENIA HLAVY A KRKU

 

CvikHlava1

Cvik č.1 - zakloňte hlavu dozadu, pozerajúc sa pri tom nahor. Ramená majú byť spustené a uvoľnené, hlavou pohybujte pomaly! Predkloňte hlavu dopredu, pozerajte sa pri tom dole.

 

CvikHlava2

Cvik č.2 - nakloňte hlavu tak,aby ste sa uchom priblížili k ramenu.

 

CvikHlava3

Cvik č.3 - otáčajte hlavou a pozerajte sa poza ramená.


Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
jedna plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím