Byť depresívny nie je hanba (psychológ radí 1.)

Byť depresívny nie je hanba (psychológ radí 1.)

Nie každý smútok je depresia.

 Smútok po oznámení diagnózy SM býva jedným zo spôsobov, ako sa môžete z ochorením vyrovnávať. Proces smútenia je reakciou na to, že trpíte vážnym ochorením. Je formou spracovávania zmien, ktoré predvídate a ktorých sa obávate, pretože môžu byť spojené z rôznymi stratami. Je to úplne pochopiteľná, normálna reakcia, za ktorú sa netreba hanbiť, potláčať ju, či odsudzovať sa za ňu. V tomto období môžete častejšie plakať, vo vašom myslení môžu prevládať obavy, pocity bezmocnosti, negatívne predstavy o budúcnosti.

Depositphotos_11581025_LTakéto pocity môžete zažívať určitý čas a samozrejme môžu znižovať aj vašu schopnosť vykonávať bežné činnosti. Ak však intenzita príznakov neustupuje, skôr naopak, má tendenciu ku gradácii a myseľ stále viac podlieha negatívnym obsahom, nedokážete sa už z ničoho potešiť, je namieste rozmýšľať o tom, že smútková reakcia sa transformuje do skutočnej depresie, ktorú by bolo vhodne liečiť. Tato hranica môže byť veľmi krehká a často sám pacient už ani nemá schopnosť uvedomiť si ju a fakt prítomnej depresie prijať. Nespolupracuje ani vtedy, keď mu jeho najbližší dávajú najavo, že sa s nim deje niečo, čo by tak nemalo byť. Nie je zriedkavosťou, že práve oni v takýchto časoch zažívajú veľký pocit bezmocnosti. Pokúste sa pripustiť, že na tom, čo hovoria, môže byť niečo pravdy a nebráňte sa využiť ich pomoc.

 

Depositphotos_1424799_lDepresia nie je len smútok a plač. 

(„Ale veď ja nie som depresívna/y, už toľko neplačem“)  hovorievajú mi často naši pacienti. Keď sa ich pýtam, čo sa zmenilo v ich živote, začnú pomaly hovoriť o skutočnostiach, ktorým vlastne ani nepripisujú väčší význam. Spomenú, že spánok už nie je ako býval. Zle zaspávajú, často sa budia, nevedia znova zaspať, lebo hlavou im začnú víriť myšlienky, nehovoriac o tom, že najčastejšie s pesimistickým obsahom. Ráno sa cítia unavení, „ako dobití“. Niekedy naopak, je u nich prítomna zvýšená potreba spánku až tak, že prespia väčšiu časť dňa. Ženy často spomínajú, že majú problémy s vykonaním úplne elementárnych činností, ktoré predtým bežne zvládali. Pacientom ubúda energia, „do ničoho sa mi nechce, už ma to tak nebaví“ a podobne. Úbytok na váhe, znížená chuť do jedla, niekedy zvýšená chuť na sladké. Strata iniciatívy, nezáujem o partnera, sexuálny život. Toto sú len niektoré príznaky, akými sa skutočná depresia prejavuje a vôbec nemusí byť sprevádzaná pocitom zvýšeného smútku, alebo plaču. Je to akoby sa ohlasovala cestou telesných príznakov veľakrát práve vtedy, keď už na slzy a smútenie niet síl. Nie je na mieste takéto príznaky podceňovať. Skôr naopak. Dnes už vieme, že depresia znižuje imunitu, zvyšuje náchylnosť k ochoreniam a samozrejme spomaľuje proces uzdravovania. Vyššie popísané, ale aj iné príznaky depresie, pacient cíti, okolie a ošetrujúci lekári ich vnímajú. Napriek tomu sa stáva, že nie každý pacient s depresiou je podchytený a liečený, čo následne môže komplikovať aj proces spolupráce pri liečbe základného ochorenia, teda SM. Byť depresívny nie je hanba. Dnes už veľa mediálne známych ľudí sa priznáva k psychickým poruchám, na ktoré sa liečia. Zažili už pocit, aké to je byť tam dole a aké je užasne vkročiť späť, do toho „svojho sveta“, tak ako v ňom boli na seba zvyknutí. Myslím, že takouto medializáciou chcú dodať odvahu aj ostatným, aby stratili predsudky a zábrany niečo pre seba v tomto smere urobiť. Preto ak máte vy, alebo ktokoľvek z vášho okolia, podozrenie, že depresiou trpíte, neváhajte a požiadajte o odbornú pomoc.

 

Depositphotos_1839262_originalDepresia a SM.

O tom, že smútková reakcia a depresia môžu vznikať ako prirodzená reakcia na ochorenie (tak ako je to u množstva iných vážnych diagnóz) sme písali vyššie. V súvislosti s SM a depresiou sa však uvažuje o viacerých príčinách. Už viete, že SM je ochorenie, pri ktorom sa poškodzuje myelin a nervové impulzy nevyhnutné pre normálnu funkciu mozgu sa spomalia alebo úplne zastavia. Takto sa potom poškodzujú určite oblasti mozgu. A mozog neriadi len naše pohyby, schopnosť koordinácie a iné telesne funkcie, ale rovnako dôležitou mierou sa stará aj o optimálne fungovanie takých faktorov, akými je naša nálada, schopnosť prežívať emócie, byť nahnevaný, či smutný. Zistilo sa, že zmenami v mozgových štruktúrach pri SM môže dochádzať k vzniku depresívnej symptomatológie, ktorá nevzniká ako reakcia na chorobu, ale je vlastne súčasťou komplexných príznakov vášho ochorenia. Nazývame to organicky podmienená depresia. Je samozrejmé, že oba typy depresií, teda reaktívna aj organická, sa môžu vyskytovať samostatne, ale zároveň môžu prebiehať súčasne. Tým samozrejme nechceme povedať, že každý pacient s SM je automaticky aj depresívny, na druhej strane možno je to ďalší dôvod, prečo sa príznaky depresie nesmú podceňovať a prečo je nevyhnutne snažiť sa o dobrú spoluprácu s ošetrujúcim lekárom aj v tomto smere. Dnes už naozaj máme dostatok školených psychiatrov, psychológov, alebo aj iných ľudí z nápomocných profesii, ktorí vám pri liečbe depresie vedia pomôcť či už cestou užívania psychofarmák, ale aj podpornej psychoterapie.

 

V ďaľšom pokračovaní našej novej rubriky "Psychológ radí" nám autorka povie niečo o rodinách, v ktorých sa vyskytla diagnóza SM.

 

                                                                                              autor článku: PhDr. Karina Pribišová

                                                                                                         zdroj: SKOMPASOM 02/2012

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
dva plus šesť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím