Plávanie a SM

Plávanie a SM

Plávanie je fyzická aktivita, ktorej sa ľudia s SM môžu venovať. Zaujímalo nás, kedy plávanie prospieva a na čo si dať pozor. Odpovede, milí SM-kári, nájdete v článku fyzioterapeutky Mgr. Lucie Keclíkovej.

Voda je živel...

 

Je to pre svoje špecifické vlastnosti ideálne prostredie pre ľudský pohyb. Aj človek s handicapom sa v nej môže cítiť ako ryba vo vode. Dá sa v nej poriadne „zamakať“, pretiahnuť sa, relaxovať alebo len tak vyvádzať so svojimi deťmi či rodinou. Je však niekoľko dôležitých vecí, na ktoré by sme mali myslieť, aby namiesto úžitku nedošlo k opačnému efektu, teda zhoršeniu zdravotného stavu či nežiaducim komplikáciám. Aké pozitívne účinky má plávanie a čo by mali vedieť pacienti s SM, aby pre nich bol pobyt vo vode príjemným zážitkom? Plávanie a cvičenie vo vode môžeme zaradiť ako do aeróbnych aktivít (vytrvalostné aktivity strednej intenzity), tak do posilňovacích, balančných či relaxačných cvičení. Výhodou vodného prostredia je široká ponuka aktivít, ktoré pacienti môžu vykonávať. Začať môžeme  klasickým plávaním, vhodné sú určite aj rôzne formy aqua aerobiku, cvičenia pri brehu či v hlbšej vode s rôznymi pomôckami určenými do vodného prostredia, rodičia s batoľaťom môžu vyraziť na dojčenské plávanie. Nepopierateľnou výhodou dojčenského plávania je spojenie príjemného s užitočným. Nielenže si deti zacvičia  spolu so svojimi mamičkami, dôjde tak aj k zblíženiu a vytvoreniu veľkého citového puta zo spoločných zážitkov. Cvičenie vo vode vedie ku zlepšeniu srdcovocievnej činnosti, k posilneniu svalstva a vďaka tomu k ovplyvneniu chôdze, k pozitívnemu ovplyvneniu dychu, relaxácii či zníženiu svalového napätia. Vodné prostredie umocňuje tlakom vody vnímanie informácií o držaní tela a jeho častiach a súčasne vytvára sťažené podmienky pre udržiavanie rovnováhy v postojoch a polohách. Pri pohybe vo vodnom prostredí môžeme využiť všetky jeho vlastnosti (teplotné, mechanické a chemické).

 

joga-vo-vodeNiekoľko rád, než vstúpite do bazéna

 

Najvýznamnejším obmedzením vplyvu vodného prostredia je teplota. Predpokladá sa, že zvýšenie telesnej teploty môže blokovať vedenie po myelinových dráhach (dráhy vedúce neuróny v nervovej sústave človeka), preto mnohí plavci s SM sa v teplej vode rýchlo vyčerpajú a niektorí sú aj spastickejší (spastický = kŕčovitý). Ako ideálnu teplotu pre plávanie a cvičenie vo vode pre osoby s SM sa uvádza 24-28 °C, ale názory sa rôznia.

Vďaka spojeniu pohybu s teplými účinkami vody sú svaly lepšie prekrvené a ich nežiaduce sťahy môžu byť na určitú dobu aj potlačené. Teplá voda znižuje tonus svalstva a uvoľňuje kĺby. Zvyšuje celkovú spotrebu energie pri cvičení, zvyšuje únavu, skracuje čas pohody pri cvičení. Preto je treba teplote vody prispôsobiť namáhavosť cvikov a celkovú dĺžku cvičenia.

Odpor vody účinne pomáha pri obnove funkčnosti ochabnutých svalov a svalových skupín. Medzi ďalšie mechanické vplyvy vodného prostredia patrí hydrostatický tlak, ktorý vedie jednak ku stlačeniu povrchových žíl, a srdce je tak nútené k väčšiemu výkonu, ale pôsobí tiež na brucho a na hrudník, takže sa objavujú aj pozitívne zmeny v dýchaní. Nádych je vďaka hydrostatickému tlaku sťažený, čo má za následok posilnenie dýchacích svalov. Výdych je pôsobením vonkajšieho tlaku uľahčený a prehlbuje sa, ale zároveň výdych do vody musí prekonať jej odpor, a núti tak zapojiť výdychové svaly, ktoré tým posilňuje.

Dôležité je zohľadniť aktuálny zdravotný stav a zvážiť prínosy a riziká. Odporúčame skonzultovať pohybovú aktivitu (nielen tú vodnú) s vaším ošetrujúcim lekárom či fyzioterapeutom.

 

                                                                                                                 autor článku: Mgr. Lucie Keclíková

                                                                                                                            zdroj: www.rskompas.cz

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
dva plus päť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím