Straty a nálezy „esemkárov“ 2: Dôstojnosť z Nádeje

Straty a nálezy „esemkárov“ 2: Dôstojnosť z Nádeje

Nazrime teraz do priestorov na bratislavskej ulici Janka Alexyho, ktoré už na diaľku signalizujú, že sa v nich rodí nádej. Chránená dielňa Scarabeus, ktorú práve tu prevádzkuje Združenie sclerosis multiplex Nádej, nepochybne pomáha „esemkárom“ skvalitňovať ich život. Chodí sem množstvo ľudí, stretávajú sa, spoločne pracujú, podporujú sa navzájom. Tým, že je záujem o ich zručnosť, usilovnosť a fortieľ, sa im dvíha sebavedomie, lebo sú ešte potrební... Je to však skutočne tak?

JAROSLAVA VALČEKOVÁ: Je to naozaj tak! Dielňa poskytuje ľuďom v rôznych smeroch určité uspokojenie, napríklad človek tu cíti, že je potrebný, že sa musí ráno zobudiť, musí do dielne prísť a že tu niečo vyrába. Svoju úlohu zohráva aj skutočnosť, že vyrábajú veci, ktoré sú ich srdcu blízke. Robia ich s veľkou radosťou. Druhá úroveň je tá, že ľudia sa tu stretávajú, a nakoľko všetci sú chorí, môžu si vymieňať skúsenosti a názory, vyrozprávať svoje príbehy, môžu sa navzájom povzbudzovať. Čiže, keď je niekomu ťažko alebo sa s ním niečo deje, tak tí ostatní ho podržia, povedia mu, to prejde, aj nám sa to stalo atď. Je to psychika, silná psychická podpora. Ďalšia sa týka financií. Títo ľudia sú na invalidných dôchodkoch a povedzme si na rovinu, koľko peňazí dnes dostávajú invalidní dôchodcovia? Ani z tohto tu nikto z nich nezbohatne, pretože veľa nezarobia, ale koniec koncov, toto nie je o zarábaní. Hoci na druhej strane, trošku si prilepšia. Čiže to je ďalšie plus. Určitý komfort života táto dielňa poskytuje preto, lebo spája v sebe všetky tieto nitky, ktoré si zdravý človek ani neuvedomuje. Keď niekto ochorie, vtedy by bol najradšej, keby sa mu splnil jeden jediný sen, a to je - vyzdravieť. Žiaľ, v našom prípade to nejde a preto je tu dielňa Scarabeus, aby aspoň čiastočne poskytla tým ľuďom to, o čo prišli počas svojej diagnózy.

 

straty-nalezy-valcekVo vašej chránenej dielni je najviac roboty pred Vianocami a pred Veľkou nocou, pretože tieto najväčšie sviatky sa snažíte ozvláštniť svojimi darčekmi. Ako to však vyzerá, keď nefinišujete, keď máte hluché obdobie? Chodia sem vtedy vôbec nejakí „esemkári“?

 

JAROSLAVA VALČEKOVÁ: Normálne ste ma rozosmiali, vraj hluché obdobie. Ale pekne ste to nazvali... Pravda je však takáto – vždy sa tešíme, že už konečne príde nejaké to hluché obdobie a ono stále nie a nie prísť! A ja nechápem, prečo nepríde! Ale teraz vážne... Máte pravdu v tom, že najviac práce máme pred spomínanými sviatkami, to sú skutočne hektické dni, ale aby sme darčeky mohli vyrábať a predávať, musíme si predtým veci pripraviť. A samotná príprava je mnohokrát oveľa, ale oveľa náročnejšia, ako samotná výroba a následný predaj výrobkov. V predsviatočnom období sa sústreďujeme predovšetkým na predaj, vtedy robíme už iba posledné úpravy, ale väčšina výrobkov je dávno hotová. Takže tie takzvané hluché obdobia, ktoré stále nechodia, sú určené na prípravu a konkrétnu výrobu. Mimochodom, už sme začali s vianočnou výrobou. Dievčatá sa pustili do stromčekov, všetci o stošesť ruličkujeme... Niekedy by som si priala, aby sme konečne mali to hluché obdobie, ale toho sa už zrejme nedočkám. Jedno miesto v chránenej dielni sme dokonca zmenili na účtovnícke, pretože sme konečne na tento post našli vhodného človeka. Už sme ho strašne potrebovali. A po rokoch hľadania sme našli človeka, ktorý nám robí asistenta. Veľmi nám pomáha. Takže máme asistenta, vlastnú ekonómku, máme dievčatá, ktoré vyrábajú darčeky a rôzne predmety, je tu množstvo ľudí, ktorí nám doma pomáhajú s prípravou výroby... Keby sme zrátali koľkým ľuďom pomáhame, tak by nám vyšlo úctyhodné číslo. Všetci, ktorí chodia do dielne, aj tí, ktorí pre nás robia doma, a je ich skutočne veľa, pomáhajú nám a my zase robíme pre nich to, čo aspoň trochu zvyšuje kvalitu ich života.

 

Kvalitu života „esemkárov“ ovplyvňuje množstvo vecí v ich bezprostrednom aj vzdialenejšom okolí. Žiaľ, s mnohými balvanmi na „esemkárskej“ ceste nie je možné desaťročia pohnúť. Dostane sa napríklad vozičkár bez problémov na úrady, do zdravotných stredísk alebo trebárs do kostola? Určite nie...

 

bezbarierovostJAROSLAVA VALČEKOVÁ: Poviem vám jeden prípad, čo sa nám stal. Pred časom sme išli na Staré mesto v Bratislave k starostovi. Pred úrad sme prišli s vozičkárom a narazili sme na neuveriteľný problém. Do úradu sa nám nepodarilo vojsť, pretože pamiatkári tam nedovolili urobiť bezbariérový prístup. Starosta musel zísť dole a vozičkára vlastnoručne vyniesol po schodoch nahor. Toto sa nám stalo v Bratislave! Ale aby som bola presná, na magistráte sa snažia, pretože je to ich vizitka aj pred svetom. Ale spomeniem ešte druhý príklad. Boli sme v Poprade, bolo to v sobotu, niektoré obchody boli už zatvorené a iba tak sme sa prechádzali po meste. Zrazu sme sa ocitli v akejsi bočnej uličke a nechceli sme veriť vlastným očiam – pred maličkým, zastrčeným obchodíkom bola namontovaná funkčná plošina pre imobilných zákazníkov. Majiteľ si ju dal namontovať, aby sa k nemu cez dva schodíky dostali aj hendikepovaní ľudia! To bolo niečo neuveriteľné. Mimochodom, skúste sa prejsť Bratislavou a pozrite sa, ktoré obchody majú spomínanú plošinu. Možno nenájdete ani jeden!

Otázka – čo robí mesto pre zdravotne postihnutých ľudí - by mala byť adresovaná magistrátu a starostom jednotlivých mestských častí. V každom prípade však môžem povedať, že zo strany spoločnosti, a najmä zdravých ľudí, veľa pochopenia nepociťujem. Keď mám trebárs veľké problémy s chôdzou, potácam sa atď., vždy mám zlý pocit, že táto spoločnosť nie je pripravená na to, aby akceptovala aj niečo iné, okrem toho, čo nazývame zdravé. Nemyslím si, že by sa naša spoločnosť nejako mimoriadne snažila o chápanie akéhokoľvek chorého človeka. Je to smutné, ale, žiaľ, je to tak!

 

                                                                                                                                            zdroj: SKOMPASOM

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
deväť plus päť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím