Prázdniny s SM

Prázdniny s SM

V dnešnej dobe je známe, že ochorenie skleróza multiplex, sa nevyskytuje len v dospelom veku. Žiaľ, našla si cestu aj k deťom. Počas svojej praxe na Klinike detskej neurológie v DFNsP a LF som sa s ochorením SM u detí stretávala čoraz častejšie. Preto som bola veľmi vďačná SZSM za to, že prišli s myšlienkou zorganizovať rekondičný pobyt pre deti s SM, a túto myšlienku zmenili na realitu už s trojročnou tradíciou.

Prvý rekondičný pobyt sa konal pred troma rokmi v Kúpeľoch Číž. Zúčastnilo sa ho asi 15 detí so sprievodom. Všetci sme prišli plní očakávaní, čo z toho vzíde. Nikto z nás sa dovtedy niečoho takého ešte nezúčastnil a napriek tomu sme spolu strávili nezabudnuteľný týždeň.

Cieľom pobytu nebola len samotná rekondícia, ale aj spoločné spoznávanie sa, vytvorenie kontaktov, budovanie vzťahov a samozrejme zdieľanie vlastných problémov a hľadanie ich riešení.

Chvíle kúpania, cvičenia a oddychu striedal odborný program a nechýbala ani zábava. Kolektívne hry boli súčasťou každého večera, tak ako aj nekonečné spoločné rozhovory. Bolo úžasné vidieť na deťoch, že sa dokážu radovať zo života, dokážu zdieľať svoje problémy. Veď odrazu už neboli so svojím ochorením sami. Boli medzi ľuďmi, ktorí prežívali problémy podobné, ak nie tie isté. Už to nebola len dlhá nemocničná chodba, cudzí ľudia, ktorí im nerozumejú. Nebolo to zopár izieb s posteľami, biele plášte a jedna vyšetrovňa so skúmavkami, striekačkami a protivnými ihlami. A hlavne, neboli to tváre, na ktorých sa odzrkadľovala stiesnenosť, uzavretosť, strach, neistota, ako to často bývalo počas hospitalizačného pobytu na oddelení. V detských očiach bolo tento krát vidieť túžbu a odhodlanie s ochorením bojovať a žiť svoj život naplno. Na ich tvárach sa odzrkadľovala nová radosť zo života a nová nádej.

Druhý rekondičný pobyt sa už konal v Kúpeľoch Vráž. Opäť po roku sme sa všetci stretli v rozprávkovom prostredí zrenovovaného zámku. Prišli tváre známe ale aj nové. A opäť nás čakalo 10 neopakovateľných dní skvelej rekondície, výletov a hlavne spoločne tráveného času.

Rozmýšľam, čo by som ešte mohla napísať, ale myslím, že priložené fotky to už povedia za mňa.

Nuž a tento rok nebude výnimkou a my sa opäť stretneme na rekondícii. Tento raz v Taliansku.

Touto cestou chcem naozaj poďakovať Slovenskému Zväzu SM, bez ktorého by sa rekondičné pobyty nekonali.

A hlavne, decká, chcem poďakovať vám. Ste úžasné.

 

                                                         autorka článku: Katarína Koniarová

                                                         foto: súkromný album Kataríny koniarovej a Lenky Búryovej

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
štyri plus päť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím