Poddajte sa smútku, aby ste mohli ísť ďalej

Poddajte sa smútku, aby ste mohli ísť ďalej

Milí SM – kári, prinášame Vám ďalší z radu zaujímavých rozhovorov medzi redaktorkou českého RS – Kompasu Šárkou Pražákovou a psychoterapeutkou Renátou (Malinovou) Schubertovou.

Tento rozhovor mal byť pôvodne o tom, ako zvládnuť materstvo a ako sa zároveň psychicky vyrovnávať so všetkým, čo špeciálne SM prináša. Nakoniec bol o veciach, ktoré trápia takmer každého.

S pani Schubertovou sme hľadali odpovede na otázky: Ako sa vyrovnať so stratou, nielen zdravia? Ako hovoriť so svojimi najbližšími o ťažkých témach? Ako sa vysporiadať so strachom a nájsť odvahu?

 

O DIALÓGU SO SEBOU A AJ S ĽUĎMI

 

Čo môže pre seba človek urobiť, aby sa s SM lepšie vyrovnal?

 

Každá strata, v tomto prípade strata zdravia, so životom zatrasie. Prirodzene máme strach a cítime sa ohrození. Týka sa to vzťahov, zamestnania, niekedy aj zmyslu života. Sme smutní, hneváme sa a vravíme si – prečo práve ja! Je dôležité túto fázu nepreskočiť. V našej spoločnosti je zvykom hovorievať – nepoddávaj sa tomu! Ja hovorím – poddajte sa tomu! Aby sme sa s tým vyrovnali, je dobré si to prežiť. Potom dokážeme k životnej zmene pristúpiť tvorivým spôsobom.

 

analyzaKeď už si dovolíme prežiť bolesť, aký je ďalší krok?

 

Po vynorení z tohto, ako ja hovorím „mixéru“, je čas na zbieranie informácií. Lepšie sa bojuje s protivníkom, o ktorom vieme ako vyzerá, akou zbraňou máva a odkiaľ na nás môže vyskočiť.  Občas potrebujeme prijať aj jeho nevyspytateľnosť. Napriek tomu verím, že informácie a jasná komunikácia sú protilátkami, ktoré zmierňujú strach a neistotu.

 

Existuje nejaký návod, ako a kedy o SM hovoriť s rodinou a v zamestnaní?

 

Univerzálny návod nieje. Každý je iný a so životnou zmenou sa vyrovnáva vlastným tempom. Niekto to musí zo seba dostať okamžite, niekto sa s tým vláči dlho, než prehovorí. Je dobré to povedať rodine. Všeobecne platí, že ľahšie hovoríme o ťažkej situácii, pokiaľ sa ju už podarilo spracovať nám samotným. Kľúčové je nechať veci prirodzene plynúť. A slovo plynúť je dôležité, pretože znamená nezostať stať na mieste.

 

Hovoriť o tom so životným partnerom je možno ľahšie, než to povedať novému človeku. Čo by ste poradili?

 

Pri všetkých vzťahoch je podstatné si uvedomiť, že aj ten druhý potrebuje čas.. Aj on potrebuje tú informáciu prežiť a spracovať. V nových vzťahoch to nemusíme hovoriť na prvom rande, ale akonáhle si začnete byť trochu bližší, je dobré to povedať. Čím silnejšie puto medzi vami vznikne, tým neslobodnejšie budete s informáciou o chorobe nakladať.

 

Informácie a komunikácia je kľúčom, ako ísť ďalej. Čo ale znamená ono ďalej?

 

Z ľudí, ktorí prejdú tým „mixérom“, sa stávajú, ja im hovorím „rozkvitači“. Život nám karty namiešal rôzne. Niekto naviac dostane čierného Petra v podobe SM. Ale rozkvitači už nehovoria: „Čo si mi to urobil, svet?“ Ale kladú si otázky: „Čo s tým môžem urobiť? Akú príležitosť mi to dáva?“

 

O MATERSTVE, POMOCI, STRACHU A ODVAHE

 

S akými strachmi sa potýkajú budúce mamičky ako ich spolu riešite?

 

materstvoVäčšina mojich klientiek nerieši otázku, či materstvo áno či nie. Vedia, že áno, a spoločne hľadáme cestu, ako týmto obdobím prejsť čo najlepšie. Trápia ich klasické mamičkovské neistoty, a naviac aj strachy spojené s SM. Bude dieťa zdravé? Ako zvládnem pôrod? Dokážem sa o dieťa postarať? Čo keď príde atak choroby? Rovnako ako všetky ženy v tomto období by mali aj tieto mamičky sústrediť pozornosť na pozitívne správy a pohovoriť si so ženami, ktoré už rodili. Pokiaľ ide o SM, nemám rada slovo musí, ale teraz ho použijem. Mamička majúca SM si musí včas nájsť pomocníkov, ale môže to byť napr. aj staršia susedka, ktorá odvedie dieťa do škôlky, keď je matka unavená. Všeobecne sa behom tehotenstva cítia ženy s SM vďaka tehotenským hormónom lepšie fyzicky aj psychicky.

 

Náročnejšie pri SM býva obdobie šestonedelia. Ako si v tomto období môže žena uľahčiť život?

 

Náročné je to pre všetky ženy. Opäť odporúčam zaistiť si dosť ľudí, ktorí môžu pomáhať. Žena ich nemusí využívať často, ukľudňujúca je istota, že niekto zaskočiť môže. Výborné je, ak má mamička v prípade neistoty možnosť volať aj odborníkov do SM centra.

 

Za niektorými pacientkami môžu dochádzať sestričky aj domov. Je to dobré?

 

Je to veľmi dobré. Zodpovedajú im otázky spojené s SM, a hlavne je to úplne normálna žena, s ktorou si môžu pohovoriť o všetkých ženských trápeniach. Je to žena, ktorá povie: „To poznám, to ja tiež.“ A prinesie svoj pohľad na vec.

 

Hovoríme stále o ženách. Náš svet je ale mužsko-ženský. Stačí na riešenie iba otvorená komunikácia? A skutočne prežívame udalosti inak?

 

Niekedy je dobré nechať sa previesť problémami psychoterapeutom. Ďaleko viac vyriešite viac s odborníkom na neutrálnej pôde než doma v kuchyni. Sami často niesme schopný presne problém pomenovať, on potom bobtná pod povrchom a vedie to ku ďaleko väčším krízam, než keď sa o ňom hovorí. Pocity máme podobné, ale vyjadrujeme ich inak. Ženy to potrebujú pomenovať, vyrozprávať sa z toho, a vďaka tomu sa dostať k riešeniu. Muž sa s tým obvykle bije potichu a prehovorí, až keď vie ako na to. Vyplýva to z jeho roly „musím uloviť mamuta, aby rodina prežila“, musí to tzv. ustáť.

 

V našom rozhovore sme veľa rozprávali o strachu a ako získať odvahu ísť ďalej. Počula som, že odvaha je schopnosť ísť ďalej, aj keď sa bojíme.

 

Mám rada porekadlo, že odvaha je strach, ktorý sa modlil.

 

                                                                                                                           rozprávala sa: Šárka Pražáková

                                                                                                                                       zdroj: RS KOMPAS

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
tri plus dva =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím