V Európskej únii bol pre prídavné látky vytvorený systém E-kódov. Ten umožňuje rýchlu identifikáciu týchto látok pomocou čísla, ktoré nahrádza často dlhý a zložitý názov prídavnej látky. Napríklad pod kódom E 290 sa skrýva oxid uhličitý a pod E 460 nájdete celulózu. Kompletný zoznam všetkých éčok, ich kódov a látok, ktoré sa za nimi skrývajú, nájdete kliknutím na tento odkaz.
Prídavné látky sa dnes získavajú z rôznych zdrojov. Niektoré sú čisto prírodného pôvodu, iné sa vyrábajú synteticky. Medzi čisto prírodné éčka patrí napr. kyselina jablčná, včelí vosk alebo dusík. Pretože je používanie prídavných látok veľmi prísne regulované zákonom, všeobecne platí, že potraviny uvádzané na trh podľa platných predpisov by mali byť bezpečné a zdravotne nezávadné aj vtedy, keď obsahujú väčšie množstvo synteticky vyrábaných prídavných látok. Zdravšie ale samozrejme je konzumovať čo najväčšie množstvo nespracovaných potravín, surového ovocia a zeleniny, v ktorých nie sú žiadne éčka.
Existujú ale éčka, ktoré také bezproblémové nie sú. Vo väčšine prípadov sa jedná o chemicky pripravované látky, napr. decht, ropu a ďalšie suroviny. U citlivých ľudí, alergikov, astmatikov, ale aj u ľudí s diétou a detí, môžu také látky vyvolať zdravotné problémy – väčšinou v podobe alergických reakcií. Môžu ale aj spôsobovať problémy u dlhodobo sa liečiacich ľudí, napr. u esemkárov. Isto je vhodné takéto látky poznať a vyhýbať sa im, vždy vtedy keď viete, že máte s niektorými éčkami problémy alebo sa niektorým chcete z nejakého dôvodu vyhnúť. Vyplatí sa vám teda preštudovať si pozorne zloženie výrobku.
Medzi éčka, ktoré vyššie uvedené nežiadúce reakcie spôsobujú, najčastejšie patria siričitany, benzoany, parabeny, azofarbivá, glutaman sodný, aspartán a dusičnan sodný. Poraďte sa so svojím lekárom, ktoré éčka škodia vám.
zdroj: internet
Zdieľať na FB
Audia a videa