Práca so sklerózou

Práca so sklerózou

Nedávno som bol na Veľtrhu práce v bratislavskej Inchebe. Mal som dohodnuté stretnutie s predstaviteľmi Združenia Nádej, ale hlavne s ich chránenou dielňou Scarabeus. Ako som sa tak potuloval po obrovskom priestranstve výstavnej haly, hľadajúc stánok pani Valčekovej, napadlo mi informovať sa, či aj ostatné firmy či agentúry dokážu ponúknuť prácu aj handicapovaným ľuďom, alebo skrátka tým, ktorí možno nevládzu pracovať na úplných 100%. Či by dokázali napríklad umožniť bezbariérový prístup pre vozičkára, či by vôbec boli schopní takého človeka prijať. Nič, ale naozaj nič som sa nedozvedel. Ako keby sa na trhu práce nepočítalo s ľuďmi, ktorí sú nejakým spôsobom handicapovaní. Preto som bol rád, keď som nakoniec objavil stánok „Nádeje“. Aj keď tam momentálne pani Valčeková nebola, na moje otázky mi zodpovedala pani Danka (na obráku vľavo). Pani Danka, ktorá síce netrpí sklerózou multiplex, ale ktorá tiež nie je na tom zdravotne najlepšie, s chránenou dielňou už dlhšie spolupracuje, pretože jej manžel je SM-kár a pani Danka vravieva, že jej vzťah s manželom táto choroba posilnila.

p.Danka Prečo ste postavili svoj stánok práve tu, na veľtrhu práce?

 Sme tu hlavne kvôli SM – károm. Kvôli ľuďom, ktorí sú síce nevyliečiteľne chorí, ale ktorých je možné, vďaka aktívnej liečbe udržať v takzvanej remisii, a ktorí  možno nie sú výkonní na sto percent, ale napriek svojmu hendicapu ešte čo-to zvládnu. Pre tých je takáto chránená dielňa veľmi vhodná. Aby mali šancu pracovať a mohli tie svoje danosti ukázať. Veď často sa stáva, že človek na vozíčku má napríklad veľmi šikovné ruky. Ale čo je dôležitejšie, pri ochoreniach ako je SM, nie je choré len telo, ale aj duša. Lebo chorý človek býva veľmi osamotený. Starostlivosť ostáva len na rodinných príslušníkoch, ktorí sa síce starajú s veľkou láskou, ale stále sú to tie isté tváre. A preto sa môže chorý človek cítiť opustený a nepotrebný. A práve tieto chránené dielne dodávajú človeku pocit potrebnosti, užitočnosti a pocit priateľstva a spolupatričnosti pre všetkých našich klientov. Tí chcú svojmu okoliu ukázať, že stále niečo v nich je. Naša dielňa je zameraná hlavne na ručné práce, rôzne umelecké výrobky, ale sú tu napríklad aj takí, ktorí píšu krásne básne, alebo sú hudobne nadaní a dokážu zložiť rôzne zvučky.  Skrátka naša dielňa je o kreativite.

 Práca = zárobok. Môžu si vo vašej dielni naši – vaši SM-kári aj zarobiť?

 Áno, samozrejme, že môžu. Jedná sa ale o minimálnu mzdu, pretože drvivá väčšina našich klientov je ohodnotená ako zdravotne ťažko postihnutá (ZŤP) a poberá invalidný dôchodok. No podľa našich zákonov si môžu títo ľudia privyrobiť. Veď povedzme si úprimne, naše dôchodky nie sú veľmi vysoké. Táto dielňa dáva všetko. Aj možnosť sebarealizácie, ale aj možnosť trošku si privyrobiť. Musím ale zopakovať, u nás zárobok nie je to najdôležitejšie.

stanok Môžete nám na záver povedať akési posolstvo, niečo pre ľudí, ktorí ochoreli na SM a možno sa doma trápia sami?

 Nuž poviem to takto: „Zdravý človek má tisíc prianí, chorý len jedno!“,  preto potrebujeme navzájom tú morálnu podporu. Aby sme sa necítili odvrhovaní, aby sme sa necítili menejcenní. Pretože ak je zdravá duša, aj telo je zdravšie. A práve táto dielňa ponúka aj pocit priateľstva;  stretnete sa s ľuďmi, ktorí veľmi dobre chápu, ako vám je. A to by ste neverili, ako tam býva veselo. U nás sa už nehovorí o chorobe, teda o veciach, ktoré nezmeníme, ale hovoríme skôr o tom, čo budeme dnes robiť, alebo si zo seba a z našej choroby robíme „vtípky“. A hlavne sa na seba každý deň tešíme. Ja osobne mám na stene „vycapený“ jeden citát od Leonarda da Vinciho: „Neexistuje človek, ktorý ak je vytrvalý, nedosiahne úspech!“ A my sme vytrvalí... veď čo iné nám ostáva!

 

autor: administrátor

  foto:administrátor a Jarka Valčeková

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
jedna plus šesť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím