Aké alternatívne postupy sú pre pacientov so sklerózou multiplex (SM) prospešné spolu s biologickou liečbou?

Aké alternatívne postupy sú pre pacientov so sklerózou multiplex (SM) prospešné spolu s biologickou liečbou?

Nakoľko sklerózu multiplex zatiaľ nevieme vyliečiť a užívanie súčasných liekov je často spojené s rôznymi nežiaducimi účinkami, je pre pacientov prirodzené hľadať alternatívne alebo komplementárne možnosti terapie. Ktoré sú však skutočne účinné?

 

Cvičenie

24382136_l
Pravidelný pohyb bráni strate svalovej sily,

 redukuje spastici tu a je účinný aj proti únave. Okrem aeróbneho tréningu je vhodné plávanie, pilates, rolfing či feldenkraisova metóda.

 

Relaxačné techniky

Ich hlavný prínos spočíva v redukcii chronického stresu a napätia, ktoré vedia priebeh SM výrazne zhoršiť. Dokázaný bol pozitívny prínos jogy, tai-chi, meditácie a masáží.

 

 

Akupunktúra a akupresúra

Zahŕňajú stimuláciu špecifických miest na koži pomocou tenkých ihiel či tlaku. Sú užitočné najmä v boji proti bolesti a únave.

 

Tradičná čínska medicína/Ajurvéda/Ľudové liečiteľstvo

Všetko sú to metódy staré tisícky rokov a keby nefungovali, do dnešnej doby by neprežili. Dôkazy o ich účinnosti sú ale obmedzené a ľudia, ktorí ich vykonávajú, nenesú podľa zákona (narozdiel od lekárov) žiadnu zodpovednosť za váš zdravotný stav. Nie sú povinní absolvovať medicínske vzdelanie.

Venujte preto zvýšenú pozornosť výberu liečiteľa a prípravkom, ktoré vám dáva. Vždy si zvážte, čo zahŕňa liečba, ktorú vám terapeut odporúča, ako a prečo by mala účinkovať, aké sú jej riziká a v neposlednom rade aj koľko za ňu zaplatíte. Nezatajujte pred vašim neurológom žiadne doplnky výživy ani bylinky, ktoré užívate, môžu rôznymi spôsobmi interagovať s liekmi, ktoré vám predpisuje. Myslite na to, že váš neurológ  nelieči len vás a je veľmi pravdepodobné, že sa stretol s viacerými alternatívnymi metódami v liečbe vášho ochorenia a dokáže ich správne kombinovať s konvenčnou medicínou.

Dobrý liečiteľ by to mal dokázať tiež, preto vás nikdy nebude nútiť vysadiť biologickú liečbu.

Homeopatia

Ide o spôsob liečby, ktorý využíva princíp, že podobné sa lieči podobným. Lieky, ktoré homeopat používa, by u zdravého človeka vyvolali príznaky podobné chorobe, ktorú lieči. Druhým princípom je, že čím viac sa liek riedi, tým je silnejší. Dokáže tak navodiť vlastné liečivé sily organizmu.

Táto metóda stále ostáva kontroverznou, existuje množstvo štúdií, ktoré jej efektívnosť potvrdzujú, rovnako ako množstvo tých, ktoré tvrdia, že nie je účinnejšia ako placebo. Homeopatiká však sú registrované ako lieky a majú jednu obrovskú výhodu - nemôžu vám ublížiť ani interagovať s biologickou liečbou, iba pomôcť. Tomuto spôsobu liečby sa venuje aj množstvo lekárov.

 

Nízke dávky naltrexonu (low-dose naltrexone)

12012365_sNaltrexon je liečivo, ktoré blokuje opioidné receptory a štandardne sa využíva v liečbe závislostí (napr. pri odvykaní od alkoholu) a tiež je súčasťou lieku na chudnutie. Bolo vykonaných pár štúdií, kde sa v dávke 3 - 5 mg podával pacientom s SM. Výsledkom bolo zlepšenie kvality života, najmä psychických funkcií, bolesti a kognitívnych funkcií. Pravdepodobne vedie k zvýšeniu hladiny endorfínov v mozgu, ktoré sú prirodzenými bojovníkmi organizmu proti bolesti. Vďaka nízkej dávke neboli okrem živých snov pozorované žiadne vedľajšie účinky.  Na dokázanie tohto účinku a zavedenie takéhoto postupu do bežnej liečebnej praxe však ešte neexistuje dostatok klinických dôkazov, preto naltrexon stále patrí medzi alternatívne a neoverené spôsoby terapie.

 

Ako vidíte, možností alternatívnej terapie je viacero a každému pacientovi môže vyhovovať a pomáhať niečo iné. Každú novú skúsenosť s komplementárnou a alternatívnou medicínou si preto zdokumentujte, aby ste mali dôkladný prehľad o tom, čo vám pomohlo ovplyvniť aký príznak. Neexistuje dôkaz, že by tieto metódy pomáhali priamo predchádzať atakom. Avšak,  je dokázané, že pozitívne ovplyvňujú náladu a kvalitu života. A pozitívny prístup je spolu s biologickou liečbou najväčšia šanca, že vaše ochorenie zostane dlhé roky stabilizované a nebude vás obmedzovať.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
päť plus päť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím