Aké očkovanie sa odporúča pri cestách do zahraničia?

Aké očkovanie sa odporúča pri cestách do zahraničia?

Každé autoimunitné ochorenie predstavuje určité riziko pri očkovaní. Očkovanie pri diagnóze sklerózy multiplex je veľmi komplikovaná a individuálna záležitosť, na ktorú sa názory rozchádzajú ako v radoch lekárov, tak v radoch samotných vedcov. Štatisticky je síce považované za bezpečné, ale z klinickej praxe sú zaznamenané prípady atakov po očkovaní.

Na jednej strane, vakcína vás chráni pred infekciou, ktorá je potenciálnym rizikom ataku a zhoršenia príznakov. Na druhej strane samotná vakcína niekedy dokáže spustiť autoimunitný proces a bolo dokázané, že jedinci s už existujúcim autoimunitným ochorením sú náchylnejší na rozvoj nežiaducich účinkov po očkovaní. Pomocné látky vakcín dokážu v tele pretrvávať roky a stimulovať imunitný systém.

lietadlo-1V zdravotníctve sa vždy vyhodnocuje pomer rizík a prínosov pre konkrétneho pacienta. Ak sa riziko infekcie považuje za vyššie ako riziko očkovania, odporúča sa očkovať. Dlhodobo stabilizovaní pacienti bez atakov majú nižšiu šancu, že očkovanie ich stav zhorší. U nich sa preto tiež odporúča očkovať.

Všeobecne sa pacientom so sklerózou multiplex neodporúča očkovanie tzv. živými vakcínami, nakoľko patogény v nich sú iba oslabené, nie usmrtené a teda stále schopné vyvolať infekciu. Imunomodulačná liečba môže mierne znížiť aktivitu vášho imunitného systému a robiť vás tak na tieto infekcie náchylnejšími. Medzi živé vakcíny patrí MMR vakcína (trojkombinácia - osýpky, mumps, rubeola) a žltá zimnica (táto vakcína dokonca výrazne zvyšuje riziko relapsu).

Inaktivované vakcíny sú považované za bezpečné. K nim patrí DTP (trojkombinácia záškrt, tetanus a čierny kašeľ), týfus, hepatitída A a B, besnota, japonská encefalitída, meningokokové vakcíny a väčšina chrípkových vakcín. Nebolo preukázané, že by zvyšovali riziko ataku.

Je dôležité si uvedomiť, že to, či budete mať po očkovaní atak vám s určitosťou nevie predpovedať žiadny odborník. Rovnako sa nedá predpovedať, či sa v zahraničí nakazíte chorobou, proti ktorej nie ste zaočkovaný. Najlepšou možnosťou je poradiť sa s neurológom a rovnako aj s lekárom špecializujúcim sa na cudzokrajné ochorenia a dôkladne zvážiť riziká a benefity, ktoré pre vás z očkovania vyplývajú.

Pri výbere očkovania je potrebné zohľadniť krajinu, kam sa chystáte a tiež oblasti, kde sa budete pohybovať. Je rozdiel stráviť týždeň v hlavnom meste Thajska a rozdiel ísť na mesiac kempovať do jeho vidieckych oblastí. Preto lekára upovedomte nielen o mieste vášho pobytu ale aj o vašom cestovateľskom pláne.

Ak sa rozhodnete pre očkovanie, vakcínu by ste určite nemali dostať počas prebiehajúceho ataku. Minimálny odstup očkovania od ataku je 4-6 týždňov. Nesmiete mať počas neho infekčné ochorenie (nádcha, chrípka) ani by sa takéto ochorenie nemalo vyskytovať vo vašom okolí, aby ste sa nenakazili. Po očkovaní by ste mali ostať aspoň tri dni v relatívnom kľude bez stresov a námahy.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
šesť plus deväť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím