Ako sa zachovať pri diagnóze sklerózy multiplex? Ako si upraviť život a na čo si dávať pozor?

Ako sa zachovať pri diagnóze sklerózy multiplex? Ako si upraviť život a na čo si dávať pozor?

Vypočuť si po sérii zdravotných problémov a vyšetrení, že máte sklerózu multiplex (SM) vyvolá v každom rôzne pocity. Možno úľavu, že už konečne viete, čo sa s vašim telom vlastne deje. Možno hnev a otázky, prečo práve vás táto choroba postihla. Možno strach z neznámeho, smútok či beznádej.

Nech už je ten pocit akýkoľvek, doprajte si dostatok času na jeho spracovanie a tiež na spracovanie všetkých informácií týkajúcich sa vášho zdravotného stavu. Liečebný režim SM je veľmi komplexný a spočiatku sa vám môže zdať, že informácie o tejto diagnóze vás celkom zahltili.

Časom sa to však zlepší a zistíte, že život diagnózou nekončí. Že SM vás nedefinuje a aj naďalej môžete robiť množstvo vecí, ktoré vám robia radosť.

Neuzatvárajte sa pred vašou rodinou a blízkymi. Otvorene s nimi zdieľajte správne informácie o svojej chorobe, liečbe a pocitoch, ktoré ju sprevádzajú. Myslite na to, že sú to ľudia, ktorí vás majú radi a sú pripravení vám byť oporou.

Čo sa týka širšieho okolia či pracovného kolektívu, zvážte, nakoľko s ním chcete vašu diagnózu zdieľať. Väčšina ľudí netuší, o čo pri SM ide a neustále vysvetľovanie môže byť pre vás únavné.

kvety-potokJe dôležité si uvedomiť, že SM sa u každého človeka prejavuje inak a je potrebné sa týmto prejavom prispôsobiť. Vašim cieľom by malo byť, aby sa vaša SM prejavovala čo najmenej a existuje veľa spôsobov, ako tento stabilizovaný stav dosiahnuť.

V prvom rade sa pripravte na pravidelné návštevy špecializovaného SM centra a úzku spoluprácu s neurológom. Ním by mal byť človek, ktorému dôverujete a je ochotný vám zodpovedať všetky vaše otázky. Majte na pamäti, že je to váš najdôležitejší spojenec a ak vám nevyhovuje, nebojte sa ho vymeniť.

Spolu s lekárom si vyberte liečebný režim, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu zdravotnému stavu a doterajšiemu životnému štýlu tak, aby ste ho dokázali dodržiavať. Venujte pozornosť novým príznakom ochorenia. Ak trvajú viac ako 24 hodín, vyhľadajte lekára, pretože môže ísť o atak, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu.

Často sa stáva, že atak prichádza po prekonaní bežných ochorení ako nádcha, angína či zápal priedušiek. Snažte sa im preto vyhýbať. Ak predsa len ochoriete, dostatočne oddychujte a ochorenie poctivo vyležte. Myslite na to, že pár dní doma je vždy lepších ako hrozba poškodenia nervových vláken a následný pobyt v nemocnici.

Ak ste pred diagnózou aktívne športovali a nerobí vám to problém, nie je dôvod prestávať. Ak vás príznaky budú v danej aktivite obmedzovať, nebojte sa hľadať iné spôsoby pohybu, ktoré vám prinesú rovnaké potešenie. Fyzická aktivita vplýva na priebeh ochorenia veľmi pozitívne.

Čo sa týka práce, pri priaznivom priebehu ochorenia môžete mnohé profesie vykonávať ešte veľmi dlho. Nie je preto dôvod sa svojej práce vzdať. Pamätajte si však, že vy určujete, koľko toho zvládnete a zbytočne sa nepreťažujte. Ak nevládzete, porozmýšľajte o skrátení pracovného úväzku, prípadne o možnosti pracovať z domu.

Veľmi dôležitým faktorom pre úspešnosť liečby je psychická pohoda. Preto sa vyhýbajte stresu a duševnému prepracovaniu. Naučte sa pozitívne myslieť a tešiť sa z maličkostí. Premietanie si katastrofických následkov choroby, ľutovanie sa a pravidelné opakovanie toho, čo všetko kvôli SM nemôžete robiť, nevedie k ničomu dobrému. Nemôžete zmeniť, čo sa stalo, máte však plnú moc nad tým, ako tento fakt prijmete a ako k ochoreniu budete pristupovať. Sústreďte sa na to, čo napriek vašej diagnóze robiť môžete a čo vám robí radosť. Predchádzať progresii ochorenia je dôležité, ale umárať sa myšlienkami, čo s vami bude o 20 rokov, je zbytočné. Žijete v prítomnosti, nie v budúcnosti.

Prijmite pomoc vašich blízkych, lekárov, pacientskych spolkov či organizácií. Udržujte kontakt s vašimi priateľmi a spoločenský život.  Pokiaľ skĺzavate do depresií, nebojte sa vyhľadať pomoc psychológa či psychiatra.

A napokon to najpodstatnejšie - pamätajte, že vo vašom živote ste najdôležitejšia osoba vy. Neporovnávajte sa s ostatnými, či už s tými, ktorí SM nemajú alebo tými, ktorí áno. Každý sme iný a každý máme svoje radosti a starosti, ktorým pripisujeme rôznu dôležitosť. Život nám však naloží iba toľko, koľko unesieme. Preto vedzte, že i vy váš náklad hravo zvládnete.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
deväť plus tri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím