Ako spoznám, že mám atak?

Ako spoznám, že mám atak?

Definícia ataku (relapsu) hovorí, že ide o pacientom vnímané alebo objektívne pozorované príznaky, ktoré sú typické pre SM a trvajú aspoň 24 hodín. Podmienkou je súčasná neprítomnosť horúčky alebo infekcie a medzi dvoma atakmi musí byť interval aspoň 28-30 dní.

Atak je nutné spoznať, informovať o ňom svojho neurológa a čo najskôr liečiť. Čím skôr sa s liečbou začne, tým menšie je riziko poškodenia myelínu aj samotných nervových vláken a tým menej hrozí, že vám po prekonaní ataku ostanú trvalé následky.

 

Je veľmi pravdepodobné, že máte atak, ak:

         sa u vás objavia nové, predtým nepozorované symptómy, alebo sa náhle dramaticky zhoršia už existujúce symptómy ochorenia

-           tieto zmeny trvajú 24 hodín a viac a sú sprevádzané bolesťou alebo nemožnosťou robiť bežné aktivity, cítite pri nich zvýšenú únavu a slabosť

 

SM je nesmierne variabilné ochorenie, čo sa týka príznakov, preto sa aj atak môže prejavovať rôzne.

 

Aké príznaky najčastejšie atak sprevádzajú?

-          poruchy zraku (výpadky zorného poľa, dvojité videnie, rozmazané videnie) môžu svedčiť o zápale zrakového nervu (optickej neuritíde)

-          menlivé poruchy citlivosti - zvýšená citlivosť na podnety, znížená citlivosť až necitlivosť na teplo, chlad, bolesť, dotyk a pod.

-          tras končatín, nešikovnosť pri manipulácii s predmetmi, zakopávanie

-          závrate, obrny a bolesti v tvárovej oblasti

-          poruchy prehĺtania a reči

-          problémy s močením (veľmi neodbytné nutkanie na močenie alebo naopak zadržiavanie moču, ktoré nie je v súlade s vôľou)

-          poruchy sexuálnych funkcií

-          problém normálne používať niektorú končatinu

 

Poruchy kognitívnych funkcií (pamäť, sústredenie, vybavovanie si informácií a schopnosť učiť sa nové veci) môžu atak predchádzať o celé týždne. Nie je to pravidlom, ale ak sa u vás objavia, radšej sa nasledujúce dni pozorne sledujte.

 

                                            24h                                                          

 

V zásade platí, že je nutné venovať zvýšenú pozornosť akýmkoľvek novým príznakom. Ak máte stav, ktorý je pre vás neobvyklý a najmä ak neodozneje do 24 hodín, vždy ho konzultujte s lekárom!

 

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
jedna plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím