Čo je to lumbálna punkcia?

Čo je to lumbálna punkcia?

Jedná sa o odber mozgovomiešneho moku (likvoru) z miechového kanála pomocou ihly. Likvor je tekutina, ktorá vypĺňa mozgové komory a miechový kanál.

Lumbálna punkcia slúži na diagnostiku sklerózy multiplex (SM) a jej odlíšenie od iných chorôb. Nie je preto potrebné podstupovať ju na pravidelnej báze.

Pri diagnóze SM sú v likvore prítomné špecifické zmeny. Predovšetkým sa vyšetruje prítomnosť tzv. oligoklonálnych pásov, ktoré svedčia o tvorbe oligoklonálnych protilátok za hematoencefalickou bariérou (bariéra medzi krvným obehom a centrálnou nervovou sústavou). Oligoklonálny znamená, že ich tvoria iba niektoré klony buniek. Vždy sa paralelne vyšetruje sérum (žltkastá tekutá zložka krvi). Ak sú v likvore prítomné aspoň dva pásy, ktoré nie sú v sére, zvyšuje to pravdepodobnosť výskytu SM. Tento nález sa pri iných diagnózach vyskytuje minimálne, pacienti s SM ho majú asi v 95-98% prípadov. Podobný význam má nález plazmatických buniek v likvore, čo sú bunky schopné vytvárať protilátky.

O lumbálnej punkcii koluje množstvo mýtov, ktoré vedú k zbytočným obavám. Čo od nej môžete očakávať a aké sú jej skutočné riziká?

Nemusíte kvôli nej ležať v nemocnici, dá sa vykonať aj ambulantne. Je však možné, že ju podstúpite ako súčasť balíka rôznych vyšetrení počas hospitalizácie.

lumbal-punkciaPri samotnom výkone budete buď sedieť s čo najviac prehnutým „vyhrbeným“ chrbtom alebo ležať na boku s kolenami pritisnutými k hrudi. Lekár vám následne (obyčajne medzi 4. a 5. driekový stavec) zavedie do miechového kanála ihlu, ktorou odoberie asi 10ml mozgovomiešneho moku.

Odber sa vykonáva v mieste, kde už miecha nezasahuje, preto riziko, že by ste kvôli punkcii ochrnuli, je prakticky nulové. Ak je vykonaná správne, nemali by ste cítiť ani bolesť, iba vpich a prepichnutie kože, podobne ako pri odbere krvi.

Pri punkcii sa odoberá asi 10 ml likvoru. Jeho celkové množstvo v nervovej sústave činí asi 150 ml a vytvára sa ho asi pol litra (500ml) denne. To znamená, že asi 3x denne máte úplne nový likvor. Doplnenie odobratého množstva zaberie vášmu telu iba niekoľko minút. Jeho tvorbu zvyšuje kofeín, preto urobíte dobre, ak si po vyšetrení dáte kávu alebo zelený čaj.

Veľmi častou komplikáciou pri lumbálnej punkcii je tzv. postpunkčný syndróm. Stretávame sa s ním najmä pri  použití klasickej punkčnej ihly, kedy vzniká v mozgovomiechovom obale otvor, ktorým po výkone mozgovomiechový mok môže odkvapkávať z miechového kanála a spôsobovať tak znížený tlak v likvorovom systéme. Prejavuje sa to bolesťami hlavy pri vertikálnej polohe, t.j. v stoji alebo v sede, v ľahu (bez vankúša) tieto bolesti miznú. Tiež ho môže sprevádzať nevoľnosť, zvracanie a závraty. Postpunkčný syndróm môže trvať rôzne dlho, nezriedka aj týždeň po vyšetrení.

Mnohí lekári na Slovensku ešte stále ako prevenciu postpunkčného syndrómu odporúčajú po vyšetrení 24 hodín ležať v horizontálnej polohe a piť veľa tekutín. Vzhľadom na mechanickú povahu syndrómu a fakt, že je spôsobený „dierou“ v mozgovomiechovom obale to však, žiaľ, veľký vplyv na jeho výskyt nemá.

Postpunkčný syndróm je odstrániteľný pomocou tzv. krvnej zátky. Jedná sa o výkon, kedy anestéziológ odoberie trochu žilovej krvi a aplikuje ju k mieste otvoru v mozgovomiechovom obale - tak sa otvor zalepí fibrínom z krvi (bielkovina spôsobujúca zrážanie krvi) a behom 1-2 hodín dochádza k plnej úľave. Prakticky je to však výkon, ktorému sa lekári budú snažiť vyhnúť, lebo syndróm neohrozuje život a do niekoľkých dní odoznie aj sám. Tieto dni sú však, žiaľ, pre pacienta veľmi nepríjemné.

Je preto výhodnejšie syndrómu predísť použitím tzv. atraumatickej ihly. Má tvar ceruzky s otvorom pre odber likvoru po strane, netraumatizuje mozgovomiechovú plenu natoľko ako klasická punkčná ihla a podstatne znižuje riziko unikania likvoru z miechového kanála po vykonaní punkcie.

Po vyšetrení je potrebné aspoň 20 minút ležať na bruchu, ak sa vám po posadení netočí hlava, môžete ísť domov. V daný deň by ste však už mali len oddychovať, fyzicky aj psychicky, a nevykonávať namáhavé fyzické aktivity.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
dva plus štyri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím