Čo je to MRI?

Čo je to MRI?

Jedná sa o skratku pre magnetickú rezonanciu (z anglického - magnetic resonance imaging). Je to zobrazovacia technika, ktorá umožňuje presné a priestorové znázornenie tkaniva. Na základe pôsobenia magnetického poľa dôjde k polarizácii pohybu atómov vodíka v tele, pričom atómy vysielajú rezonančné vlny, ktoré prístroj zachytí a vyhodnotí.

Prečo má MRI pri skleróze multiplex (SM) nenahraditeľnú úlohu?

SM je ochorenie typické vznikom demyelinizačných lézií v mozgu, čo sú miesta, kde došlo k zápalovému procesu a poškodeniu myelínového obalu okolo nervových vláken. Toto poškodenie sa môže a nemusí prejaviť vznikom symptómov na fyzickej úrovni, a tak iba na základe príznakov nevieme presne určiť, ako ochorenie postupuje.

Lézií býva v mozgu často 3-10x viac ako relapsov (atakov ochorenia). V praxi to znamená, že síce sa cítite dobre a niekoľko rokov ste už nemali relaps, ale lézie vám v mozgu môžu pribúdať a ochorenie postupovať.  Vďaka magnetickej rezonancii sa môže váš lekár pravidelne pozerať na to, ako to vo vašom mozgu vyzerá, či lézie pribúdajú, ako sa mení ich veľkosť či objem a vyhodnotiť tak postup ochorenia aj účinnosť liečby.

Vyšetrenie sa teda používa na sledovanie priebehu ochorenia. Má však aj úlohu pri jeho diagnostike (lézie musia spĺňať určité kritériá ako napr. oblasť výskytu, veľkosť a pod.). Je nebolestivé a neinvazívne, preto ho možno často opakovať a pacienti s SM podstupujú pravidelné MRI kontroly (napr. raz ročne, ale môže to byť aj častejšie).

magneticka-rezonanciaPočas vyšetrenia budete ležať na chrbte v hučiacom tuneli, pravdepodobne dostanete slúchadlá, ktoré hluk budú tlmiť.  Pre kvalitu obrazu je dôležité, aby ste sa čo najmenej hýbali. Ak trpíte strachom z uzavretých priestorov (klaustrofóbiou), oznámte to vopred vášmu lekárovi. Ideálne je, ak sa dokážete odosobniť od tunela aj hluku, zavrieť oči a myslieť na niečo príjemné, napríklad na to, že namiesto v nemocnici ležíte niekde na pláži. Vyšetrenie trvá asi 20 - 30 minút. Organizmus počas neho nie je vystavený žiadnym lúčom ani žiareniu, iba silnému magnetickému poľu.

Môže sa stať, že vám pri vyšetrení bude potrebné podať kontrastnú látku. Volá sa gadolínium, podáva sa injekčnou striekačkou do žily a slúži na odlíšenie tzv. aktívnych a neaktívnych lézií. Aktívna lézia je najčastejšie nová lézia, v ktorej ešte prebieha zápalový proces. Takáto lézia sa podaním gadolínia zvýrazní. 

Podanie kontrastnej látky má v podstate iba dve riziká. Môže na ňu vzniknúť alergická reakcia, ktorá sa nedá predvídať. Je to veľmi málo pravdepodobné (stáva sa to asi 1 človeku z 10 000), ak sa jej však bojíte, myslite na to, že sa nachádzate na zdravotníckom pracovisku, kde je personál na takýto prípad pripravený a vie, čo má robiť. Druhým rizikom je, že látka sa vylučuje obličkami, preto ak s nimi máte akékoľvek problémy, oznámte to vopred vášmu lekárovi. Zdravé obličky sa s gadolíniom vedia vysporiadať, pomôžete im však, ak po vyšetrení budete piť veľa tekutín, najlepšie čistej vody.

Pred vyšetrením budete vypĺňať dotazník, kde sa vás budú okrem iného pýtať aj na prítomnosť kovových materiálov v tele. Keďže budete vystavení silnému magnetickému poľu, kovy v tele ani na tele mať nesmiete.

Nie všetky kĺbové náhrady alebo svorky či implantáty používané napr. pri zlomeninách sú z magnetického materiálu. Ak ich máte v tele, ešte pred vyšetrením si u lekára zistite, z akého materiálu sú vyrobené a či s nimi môžete ísť na MRI.

Ak máte kardiostimulátor alebo trvalý sluchový implantát, vyšetrenie podstúpiť nesmiete. Pozor si dajte aj vtedy ak už máte alebo plánujete tetovanie, nakoľko niektoré farby môžu obsahovať kovy a tetovanie vás pri MRI môže popáliť. Z rovnakého dôvodu by ste nemali mať mejkap. Kov nesmiete mať ani na oblečení, preto pozor na zipsy, háčiky, gombíky, kostice a okuliare.

MRI vyšetrenie je bezpečné aj v tehotenstve, lekár by však napriek tomu o vašom tehotenstve mal vedieť. Väčšina z nich totiž volí v tomto prípade vyšetrenie bez použitia kontrastnej látky. Pri dojčení je použitie kontrastnej látky bezpečné, nakoľko sa podáva v množstve, ktoré do materského mlieka neprechádza.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
osem plus tri =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím