Skleróza multiplex a cesty do zahraničia

Skleróza multiplex a cesty do zahraničia

Diagnóza SM by vás nemala odradiť od aktivít, ktoré vás bavia. Ak je jednou z týchto aktivít cestovanie, smelo do toho, je však nevyhnutné pri ňom brať ohľad na váš zdravotný stav. Kľúčom k úspešným cestám je zodpovednosť, plánovanie a starostlivé vyhľadanie všetkých dostupných informácií.

Pred cestou

Veci, na ktoré musíte myslieť, veľmi závisia od vašej cieľovej destinácie a účelu vašej cesty. Cestovné poistenie je však nevyhnutnosťou prakticky všade, neriskujte preto a určite si ho vybavte. Pripravte sa však, že možno zaň zaplatíte viac ako zdravý človek.

Mierne komplikovaná môže byť situácia s očkovaním, nakoľko niektoré vakcíny môžu spustiť autoimunitné procesy a spôsobiť tak atak. Toto riziko sa týka najmä tzv. živých vakcín. Zistite si, aké očkovania by ste pred cestou do danej krajiny mali podstúpiť a o každom sa poraďte s vašim ošetrujúcim lekárom. V prípade, že vám očkovanie neodporúča, poraďte sa s ním aj o tom, ako sa danému ochoreniu čo najspoľahlivejšie vyhnúť, prípadne ako ho možno liečiť.

dovolenka-lietadlomUrčite si so sebou budete brať lieky, ktoré pravidelne užívate. Pri tabletách nebýva s cestovaním problém, pri prevoze injekcií je situácia trošku zložitejšia. Budete potrebovať pas pacienta, ktorý obyčajne obsahuje informácie v angličtine a nemčine o tom, aký liek prevážate a prečo ho  potrebujete. Dostanete ho u vášho neurológa v SM centre.

Niektorí pacienti si u lekára nechávajú vypracovať aj správu o tom, o akú chorobu sa jedná, ako sa lieči a s akým množstvom lieku cestujete, nie je to však nevyhnutné. Injekcie majte v príručnej batožine, aby sa pri prevoze nepoškodili a aby ste v prípade straty batožiny nezostali bez liečby.

Injekčné preparáty vydržia teploty neprevyšujúce 25°C až 7 dní, preto na ich prenášanie nevyhnutne nepotrebujete chladiaci box. Určite si ho však zaobstarajte ak cestujete do krajiny s extrémnymi horúčavami a ubezpečte sa, že vo vašom ubytovacom zariadení sa nachádza funkčná chladnička.

Lieky vás v cestovaní môžu limitovať aj časovo, nakoľko v SM centre ich dostanete iba na tri mesiace. Vo výnimočných prípadoch sa táto doba dá predĺžiť na 6 mesiacov, po ich uplynutí sa však musíte dostaviť na kontrolu do SM centra.

V zahraničí

Pri cestovaní je bežné, že pociťujete stres, teplo alebo únavu, ktoré dočasne môžu zhoršiť symptómy vášho ochorenia. Nebojte sa preto, ak sa vaše príznaky zhoršia, nemusí ísť hneď o atak. Toto dočasné zhoršenie by však nemalo trvať viac ako 24 hodín.

dovolenka-automAk symptómy pretrvávajú, je dôležité sledovať, či nemáte nejaké príznaky infekcie ako horúčka, nádcha, chrípkové príznaky prípadne nové problémy s močením. Infekciu je potrebné preliečiť, nakoľko môže neurologické symptómy zhoršiť, nemusí ale spôsobiť skutočný atak.

Ak sa však u vás objaví skutočný atak, musíte vyhľadať odbornú pomoc, ideálne neurológa. Pri cestovnom poistení nie je problém v civilizovaných krajinách s akútnym preliečením ataku. V núdzových prípadoch, ak cestujete do oblasti s obmedzenou zdravotnou starostlivosťou, vám váš lekár vopred môže predpísať zásobu metylprednisolonu na 12 týždňov, aby ste si atak preliečili. Nesie to však so sebou určité riziká, preto dobre zvážte, či nie je radšej lepšie sa v takom prípade vrátiť domov.

Myslite na to, že v tropických krajinách môžete horšie znášať teplo. Tiež sa vyhýbajte infekciám, aby ste predišli zhoršeniu symptómov, prípadne ataku. Pozor aj na fyzickú záťaž, nezabúdajte dostatočne oddychovať.

Pokiaľ v zahraničí chcete pracovať alebo študovať a nemôžete sa raz za pol roka vrátiť domov, možno by stálo za to pouvažovať o zdravotnom poistení v zahraničí a vašu liečbu by tak prebralo miestne špecializované pracovisko.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
osem plus osem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím