Skleróza multiplex a tehotenstvo

Skleróza multiplex a tehotenstvo

SM je ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje mladé ženy medzi 20-40-tym rokom života. Nakoľko ide o vek, kedy si človek zakladá rodinu, jednou z najčastejších otázok pacientiek je, či budú môcť mať s týmto ochorením deti.

Vo väčšine prípadov je odpoveď na túto otázku áno. Iba minimum žien má tak závažné ochorenie, že pre ne tehotenstvo nie je vhodné. SM nepoškodzuje plodnosť, schopnosť donosiť zdravý plod ani schopnosť normálne porodiť. Napriek tomu však tehotenstvo s SM nesie so sebou určité špecifiká a riziká týkajúce sa tejto diagnózy.

Práve kvôli nim je nesmierne dôležité si tehotenstvo naplánovať. Narodenie dieťatka je záťaž, tak fyzická ako aj psychická, a rodinné prostredie by rozhodne nemala tvoriť iba sama pacientka. Je dôležité mať stáleho partnera, ktorý vám bude oporou, prípadne blízku rodinu ochotnú pomôcť.

Ideálne je, ak je vaša SM čo najdlhšie stabilizovaná a od posledného ataku uplynul aspoň rok. Stabilné by malo byť aj vaše pracovné a rodinné prostredie. Myslite na to, že nadmerný stres vášmu zdravotnému stavu neprospieva a napr. obdobie štúdia na vysokej škole či stavby rodinného domu nie je vhodným časom pre otehotnenie.

tehotna-zenaAk z nejakého dôvodu nemôžete prirodzene otehotnieť, aj s diagnózou SM je možné podstúpiť umelé oplodnenie. Ide však o proces, kedy sa podávajú veľké dávky hormónov, ktoré môžu ochorenie ovplyvniť. Preto je nevyhnutné, aby lekár zodpovedný za umelé oplodnenie vedel o vašom zdravotnom stave a komunikoval s vašim neurológom.

Imunitný systém sa v tehotenstve nastavuje tak, aby toleroval molekuly, ktoré sú na tkanivách vyvíjajúceho sa plodu a ktoré pochádzajú od otca dieťaťa. To znamená, že jeho aktivita sa výrazne znižuje a choroba sa v tehotenstve zvykne stabilizovať. Je jednoznačne dokázané, že v II. a III. trimestri klesá riziko ataku.

Ak však k nemu predsa len dôjde, existujú lieky na jeho zvládnutie, ktoré sa dajú použiť aj v tehotenstve.

Čo sa týka imunomodulačnej liečby, v tehotenstve by ste ju užívať nemali. Niektoré lieky (glatiramer - acetát a interferón beta) sa vysadzujú až v okamihu zistenia tehotenstva, iné už v čase, kedy ho ešte len plánujete - napr. teriflunomid až dva roky pred plánovaným otehotnením.

Na priebeh pôrodu samotná SM vplyv nemá. Môžete rodiť spontánne, operačne či s využitím epidurálnej anestézy. Pôrodník by však určite o vašej diagnóze mal vedieť a zohľadniť súčasné príznaky ochorenia.

Po pôrode sa aktivita ochorenia vracia do pôvodného stavu ako pred otehotnením, riziko ataku tak najmä prvých 6 mesiacov stúpa. Dojčenie pred atakom už nechráni, lebo hormón prolaktín, ktorý zaisťuje tvorbu mlieka môže aktivovať imunitné bunky, ktoré sa podieľajú na vzniku ataku. Pacientky, ktoré mali pred tehotenstvom minimálne aktívne ochorenie môžu dojčiť relatívne dlho.

Ak však bola u vás aktivita ochorenia vysoká, je potrebné čo najskôr sa vrátiť k imunomodulačnej liečbe a v tom prípade sa dojčenie neodporúča. Lieky používané v liečbe akútneho ataku prechádzajú do materského mlieka, takže ak sa vyskytne atak v tomto období, je nutné mlieko buď odstrekovať alebo dojčenie ukončiť.

Možno sa pýtate, nakoľko je pravdepodobné, že u vášho dieťaťa sa tiež rozvinie SM. Podľa súčasných výskumov vieme, že za SM nemá zodpovednosť jeden gén, nevzniká čisto na genetickom podklade ale pravdepodobne kombináciou určitých genetických predispozícií a faktorov prostredia. Priami príbuzní chorého majú asi 3% šancu, že tiež ochorejú, zatiaľ čo u človeka, ktorý v rodine túto chorobu nemá je riziko 0,2- 0,3%.

Toto riziko výrazne znižuje dostatok vitamínu D v krvi, preto urobíte dobre, ak vášmu dieťaťu zabezpečíte jeho dostatočný príjem. Chráni aj pred infekciami, ktoré môžu naštartovať autoimunitný proces.

Tehotenstvo teda rozhodne pri SM zakázané nie je. Je len potrebné starostlivo ho naplánovať a dbať, aby váš zdravotný stav pred ním aj počas neho bol čo najlepší a aby ste sa dieťatku mohli naplno venovať a užívať si rodičovstvo.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
sedem plus sedem =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím