Stručne o prognóze sklerózy multiplex, alebo prečo v súčasnej dobe nie je nutné pri tejto diagnóze myslieť hneď na invalidný vozík

Stručne o prognóze sklerózy multiplex, alebo prečo v súčasnej dobe nie je nutné pri tejto diagnóze myslieť hneď na invalidný vozík

Vo filmoch a médiách sa SM často zobrazuje ako rýchlo invalidizujúce ochorenie, ktoré pacienta upúta na invalidný vozík. Pred existenciou imunomodulačnej liečby, ktorá výrazne spomaľuje progresiu tohto ochorenia bola táto predstava možno oprávnená, dnes už ale patrí medzi mierne skreslené.

Faktom je, že väčšine pacientov dodržiavajúcich liečebný režim nehrozí ťažká invalidita. Malý náhľad do súčasných štatistík - približne 60% pacientov dokáže po 20 rokoch od diagnostikovania ochorenia chodiť úplne samostatne. Približne 20% potrebuje k chôdzi pomôcku - barly alebo palicu a len časť z týchto 20% potrebuje invalidný vozík. Asi tretina všetkých diagnostikovaných prežije svoj život bez akejkoľvek trvalej invalidity alebo zneschopnenia a trpí iba prerušovanými epizódami príznakov, ktoré sú prechodné.

Ochorenie je iba zriedka fatálne a priemerná dĺžka života pacienta s SM je v porovnaní s človekom, ktorý touto diagnózou netrpí, kratšia iba o pár mesiacov. Najčastejšie príčiny smrti sú u oboch skupín rovnaké - ochorenia srdca a ciev (infarkty a mozgové mŕtvice) a onkologické ochorenia.

cesta-vychod-slnkaPredpovedať, ako bude SM prebiehať u konkrétneho pacienta s istotou nevieme. Existujú však určité štatistiky, podľa ktorých ochorenie postupuje miernejšie:

- U žien všeobecne

- Ak sa prvé príznaky objavia pred 40-tym  rokom života

- Ak prvý atak postihne zrakový nerv alebo iný zmyslový vnem (vrátane tŕpnuti a znecitlivenia)

- Ak obdobie remisie trvá dlho a ataky nie sú časté

- Ak sa do 5 rokov od nástupu ochorenia neobjaví výrazné zneschopnenie

- Ak sa na MRI objavujú iba malé abnormality (malý počet lézií, stabilný počet lézií)

Je potrebné si uvedomiť, že tieto štatistiky posudzovali pacientov diagnostikovaných pred 20 a viac rokmi, kedy neexistovalo toľko liečebných možností a pacienti sa k liečbe dostávali neskôr, ako v súčasnej dobe. 

Napríklad, len počas posledných 5 rokov sa v terapii SM začalo používať hneď niekoľko nových liečiv. Niekoľko ďalších je v súčasnosti v štádiu klinického výskumu. Preto možno očakávať, že tieto štatistiky sa budú meniť a pacientov, ktorí celý život prežijú bez potreby invalidného vozíka, bude pribúdať.

Michaela Barkociová, študentka Farmaceutickej fakulty, Bratislava

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
päť plus šesť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím