Skleróza multiplex a stres

Skleróza multiplex a stres

Stres je všade a vyhnúť sa mu nedá. Je však dôležité si uvedomiť, že nie je stres ako stres. Akútny stres (ponáhľanie sa na autobus, fyzická aktivita) je pre nás skôr prospešný ako škodlivý, umožňuje nám plniť určité životné úlohy a reagovať na nebezpečenstvo. Takisto je prospešný pozitívny stres (svadba, povýšenie v práci, narodenie dieťaťa), ktorý dokonca redukuje pravdepodobnosť objavenia sa nových lézií na MRI.

Problémy nastávajú vtedy, keď je stres chronický, nespája sa s pozitívnymi emóciami, neuvedomujeme si ho, prípadne nad ním nemáme kontrolu.

Podľa súčasných vedeckých poznatkov chronický a negatívny stres síce nedokáže SM vyvolať (na rozdiel od iných ochorení ako napr. depresia, cukrovka či ochorenia srdca), má však značný vplyv na priebeh ochorenia. Pacienti, ktorí v štúdiách podstúpili špeciálnu terapiu zameranú na zvládanie stresu, mali na MRI menej nových lézií ako kontrolná skupina, ktorá ju nepodstúpila.

Ataky tiež často nastávajú po stresujúcich životných udalostiach. Štúdie potvrdili, že v strese telo produkuje tie isté látky (podporujúce zápal) ako pri ataku. Existujúce symptómy ako únava, stuhnutosť svalov či poruchy kognitívnych funkcií, sa v strese zhoršujú, pričom niekedy je ťažké rozlíšiť, či ich spôsobuje stres alebo SM ako taká.

Ako sa so stresom vyrovnať?

Prvým krokom k zvládnutiu stresu je odhaliť jeho príčinu. Pamätajte, že zdrojom stresu môže byť nielen práca či domácnosť, ale aj „toxické“ vzťahy a je prospešné upratať si naozaj v každej oblasti svojho života. Nehovoriac už o tom, že často je príčinou stresu samotná diagnóza SM a jej nepredvídateľnosť, či aplikácia infúzií, injekcií alebo vedľajšie účinky liekov.

Niekedy si nemusíte ani uvedomiť, že sa vystavujete chronickému stresu. Podľa psychológov mnoho SM pacientov spája, že zvyknú potláčať svoje emócie a konštantne uprednostňujú zdravie a potreby iných ľudí pred svojimi.

Odstrániť stres zo života je prakticky nemožné. Je však potrebné redukovať tie stresory, ktoré sa redukovať dajú a nájsť si zdravý spôsob na zvládanie tých ostatných. U každého funguje niečo iné, medzi najbežnejšie používané techniky však patria:

  • Meditácia
  • Joga
  • Cvičenie
  • Hudba
  • Smiech
  • Hlboké dýchanie
  • Psychoterapia, podporné skupiny
  • Aromaterapia
  • Teplý kúpeľ

Nech si už vyberiete akúkoľvek metódu, kľúčom k zvládnutiu stresu je najmä úprimný vzťah k samému sebe. Sami najlepšie vieme, čo nás stresuje, rovnako ako vieme, čo potrebujeme, aby nás to stresovať prestalo. Niekedy stačí len vyrozprávať sa.

V každej stresujúcej situácii si položte otázku, či ju môžete nejako ovplyvniť. Ak áno, dokážete mieru stresu znížiť, ak nie, nemá význam sa problémom ďalej zaoberať, pretože ho aj tak nevyriešite.

Stavajte si realistické ciele a plánujte situácie dostatočne dopredu, aby ste sa zbytočným stresom vyhli.

Zmeňte negatívne myšlienkové vzorce na pozitívne, resp. udržiavajte si pozitívne myslenie a pozitívny vzťah k sebe samému. Sústreďte sa na to, ako by ste chceli, aby sa situácia vyriešila, namiesto toho, že sa určite vyrieši vo váš neprospech. Naučte sa byť vďační a každý deň oceniť maličkosti, ktoré vás potešili.

Nezabúdajte na dostatok spánku, kvalitnú stravu a pravidelne oddychujte. Silné telo zvláda stres lepšie. Nevyužívajte alkohol či cigarety ako úľavu od stresu. A najmä- dovoľte si oddychovať a necíťte sa za to vinní.

Vaše otázky

Meno a priezvisko
Email
Otazka
osem plus päť =
Spolu s odborníkmi radi odpovieme na všetky otázky súvisiace s ochorením
SM ale aj na iné, ktoré Vám pomôžu vyriešiť prípadný problém.
"Osobné údaje a informácie, ktoré poskytujete v tomto formulári budú vzhľadom k farmakovigilančným povinnostiam vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov zaznamenané a spracúvané prevádzkovateľom informačného systému - spoločnosťou Teva v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto osobné údaje a informácie môžu byť poskytované a zdieľané s ďalšími subjektmi Teva a národnými a európskymi úradmi z dôvodu hodnotenia a porovnávania s ďalšími nežiaducimi udalosťami zaznamenanými s týmto produktom alebo účinnou látkou. Podrobnejšie informácie môžete nájsť v ochraně osobných údajov. Ak nie ste subjektom hlásenia, aj napriek tomu, že pre hlásenie nemusíte mať súhlas pacienta s poskytnutím jeho osobných údajov, mali by ste ho o tejto skutočnosti informovať."
Naše webové stránky používajú súbory cookies. Pokračovaním súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete v sekcii: Zásady ochrany osobných údajov
Rozumím